Problemy z włosami - objawy, przyczyny, rozwiązywanie, zapobieganie

Zadbana fryzura to ważny element wyglądu. Odgrywa istotną rolę w życiu prywatnym i zawodowym. Jednakże osiągnięcie zadowalającego efektu wcale nie jest takie proste. I nie chodzi tu o znalezienie najlepszego salonu fryzjerskiego. Nawet najładniejszą stylizację potrafią zepsuć problemy z włosami. Jakie to dolegliwości, czym się objawiają? Jak można je pokonać? Nasze artykuły odpowiadają na te i wiele innych pytań.

Problemy dotykające włosy

Problemy z włosami są powszechną grupą dolegliwości. W mniejszym bądź większym stopniu dotykają praktycznie każdą osobę. Na ich rozwój i intensywność wpływają rozmaite czynniki. Do najczęstszych należy ciągły stres oraz zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Na włosy źle wpływa dieta uboga w minerały i witaminy oraz nieprawidłowe odchudzanie się. Negatywne działanie wykazuje także chlorowana woda i nieprawidłowe korzystanie z suszarki. Część problemów jest odbiciem poważnych chorób ogólnoustrojowych. Po wstępie przyszła pora by odpowiedzieć na pytanie. Które dolegliwości są najbardziej uciążliwe?

Pierwszą pozycję na naszej liście zajmują wypadające włosy. Problem pojawia się, gdy dana osoba dziennie traci więcej niż 100 włosów. Używamy słowa osoba, bowiem wbrew powszechnej opinii ta dolegliwość nie dotyka wyłącznie mężczyzn. Nie ma też znaczenia czy włosy są długie czy krótkie. Jakie są przyczyny łysienia ? Wśród mężczyzn często są to uwarunkowania genetyczne. W wymiarze ogólnym, wypadanie włosów mogą powodować przyjmowane leki, choroby zakaźne czy schorzenia skóry. Ponadto problem pogarsza częste farbowanie włosów, niewłaściwe kosmetyki, stres. Tak jak i stosowanie lokówek oraz prostownic.

Wypadające włosy to problem, który da się zwalczyć. Podstawa to zapobieganie poprzez stosowanie się do prostych wskazówek. Mycie głowy w ciepłej, nie gorącej wodzie i używanie kosmetyków o naturalnym składzie. Pilnowanie zdrowej diety i aktywność fizyczna. Co zrobić, gdy dolegliwość już się pojawiła? Można sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby poradzenia sobie z nią. Na przykład pod postacią maseczek na bazie żółtek jajek i olejku rycynowego. Pożyteczne jest tez picie naparów ze skrzypu polnego i pokrzywy. Więcej informacji na temat walki z wypadającymi włosami można znaleźć na naszej stronie.

Tłuste i łamliwe włosy

Problemy z włosami to nie tylko nadmierne wypadanie. Często pojawiają się inne, niemiłe dolegliwości. Nie są niebezpieczne dla zdrowia, lecz z całą pewnością uciążliwe. Przechodząc do konkretów, nierzadko włosy nadmiernie przetłuszczają się. Wyglądają nieestetycznie, trzeba je regularnie myć, nawet codziennie. Jak poradzić sobie z tym problemem? Nie należy stosować żadnych nabłyszczaczy. Zalecane są natomiast delikatne szampony oraz specyfiki takie jak olejek z drzewa herbacianego. Włosy, które przetłuszczają się można też spłukiwać mieszankami na bazie octu winnego, piwa lub soku z cytryny.

Tłuste włosy to nie ostatni problem. U wielu innych osób występują odmiany łamliwe, zniszczone i matowe. Taki stan jest spowodowany częstym farbowaniem, stosowaniem trwałej ondulacji, prostowaniem. Zniszczone włosy można obcinać, jednak lepsza jest regeneracja. Należy dostarczyć im witaminy i minerały. Można to osiągnąć wybierając kosmetyki dostępne w sklepach i aptekach. Drugim sposobem jest sięgnięcie po domowe sposoby. Takie jak chociażby płukanie włosów naparami ze skrzypu polnego. To doskonale odżywia cebulki. Dobre efekty dają również regularne płukanki naparem z rozmarynu.

Ostatnim problemem na naszej liście są rozdwojone końcówki. Zazwyczaj mając krótkie włosy nie ma się styczności z tą dolegliwością. Tymczasem długie fryzury mogą zastać zniszczone przez rozszczepienia. Wszystko zaczyna się od przesuszenia włosów. To prowadzi do uszkodzenia ich struktury i rozdwojenia końcówek. Trzeba, więc unikać częstego prostowania, używania suszarek, promieniowania UV czy klimatyzacji. Warto też regularnie obcinać końcówki włosów. Rozszerzenie wszystkich tematów poruszonych w tym artykule znajduje się na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.