Produkcja kontraktowa suplementów diety - korzyści i wyzwania dla firm oraz producentów
Czy zdajesz sobie sprawę, że można wyprodukować suplementy diety pod swoim logo, nie posiadając własnej linii produkcyjnej? Umożliwia to tzw. produkcja kontraktowa, czyli opcja, w której firma zleca wytworzenie suplementów diety innemu przedsiębiorstwu, specjalizującemu się w tego typu usługach. Sprawdź, czym wyróżnia się produkcja kontraktowa, kto może się na nią zdecydować i jakie niesie za sobą korzyści i wyzwania!
Na czym polega model produkcji kontraktowej suplementów diety?
Mianem produkcji kontraktowej określa się taką umowę pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami, w której to jedna firma opracowuje specyfikację i zamysł produktu, po czym zleca jego wytwarzanie innej firmie. Taki model produkcyjny jest powszechnie stosowany właściwie we wszystkich branżach, a w szczególności w przypadku żywności, farmaceutyków czy kosmetyków.
W produkcji kontraktowej suplementów diety to firma zlecająca odpowiada za opracowanie składu produktu, jego formy i wyglądu opakowania, natomiast zleceniobiorca zobowiązuje się do jego produkcji ściśle według tych wytycznych. Co więcej, zleceniodawca może być wymieniony na opakowaniu jako producent. To odróżnia produkcję kontraktową od innych modeli produkcyjnych, takich jak private label czy white label(w tych modelach formułę opracowuje firma produkcyjna, a zleceniodawca jedynie odpowiada za wygląd opakowań i umieszcza na produkcie swoje logo).
Usługowa produkcja suplementów diety znajduje zastosowanie w firmach, które mają plan wypuścić na rynek tego typu produkty swojej marki, jednak nie posiadają własnej linii produkcyjnej przeznaczonej do ich wytwarzania. Model ten gwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy — firma nie musi zaopatrywać się w drogi sprzęt, dodatkowych specjalistów czy drogie szkolenia.
Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz, klikając w ten link: https://www.eximpharma.eu/produkcja-kontraktowa/
Czy produkcja suplementów diety wymaga specjalistycznych zezwoleń
Sporą popularnością w naszym kraju cieszy się produkcja kontraktowa suplementów diety. Może to wynikać z faktu, że polskie prawo dopuszcza ich swobodne wytwarzanie, z racji tego, że należą one do sektora żywności, nie leków.
Jedyną formalnością, którą należy spełnić, jest zgłoszenie danego suplementu do głównego inspektoratu sanitarnego i przestrzeganie określonych wytycznych ujętych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania suplementów diety.
Za co odpowiada firma zlecająca produkcję kontraktową?
Firma zlecająca produkcję suplementów diety zewnętrznemu przedsiębiorstwu musi najpierw poświęcić czas na opracowanie dokładnej receptury, czyli składu produktu oraz jego postaci (tabletek, kapsułek, proszku, syropu itp.). Tworzy również wzór opakowania i szatę graficzną produktu.
Następnie wybiera odpowiedniego producenta, czyli firmę specjalizującą się w produkcji suplementów, podpisuje kontrakt i przekazuje jej wszystkie dane. Na ich podstawie producent uruchamia linię produkcyjną, począwszy od produktu, po opakowanie.
Gotowe suplementy diety dystrybuowane są przez firmę zlecającą, która ponosi pełną odpowiedzialność za swój produkt i jego marketing na rynku suplementów diety.
Za co odpowiada producent - zleceniobiorca?
Producent to firma specjalizująca się w produkcji suplementów diety. Posiada zatem odpowiednią infrastrukturę, park maszynowy, wiedzę i oczywiście specjalistów w technologii suplementów diety. Podpisując kontrakt, firma dzieli się tym wszystkim z firmą zlecającą.
Po otrzymaniu wytycznych producent nabywa niezbędne, standaryzowane surowce spełniające wymogi jakościowe i uruchamia proces produkcji. Odpowiedzialny jest także za doprowadzenie do ostatecznej formy, czyli kapsułkowanie lub rozlewanie, pakowanie (w tym w opakowania zbiorcze) i etykietowanie. Na koniec terminowo dostarcza firmie zlecającej gotowe do sprzedaży produkty.
Zalety produkcji kontraktowej suplementów diety pod własną marką
W ramach produkcji kontraktowej firma zlecająca ma szansę na odniesienie wielu korzyści. Należą do nich przede wszystkim:
- brak konieczności inwestowania w infrastrukturę i stworzenia odpowiednich warunków technologicznych niezbędnych do produkcji suplementów diety,
- możliwość szybkiego wprowadzenia produktu na rynek farmaceutyczny,
- gwarancja jakości otrzymanego produktu końcowego,
- możliwość konsultowania się w trakcie tworzenia produktów i korzystania z eksperckiej wiedzy,
- koncentrowanie się jedynie na dystrybucji i marketingu.
Produkcja kontraktowa suplementów diety - dla kogo?
Własny suplement diety to doskonały pomysł, zarówno na poszerzenie gamy produktów, jak i biznes od podstaw lub dodatkową promocję marki własnej. Mogą zdecydować się na nią przykładowo sieci aptek i przychodni, a także sławni sportowcy, czy firmy z branży beauty&wellness.
Wyzwania związane z produkcją suplementów diety
W trakcie współpracy mogą pojawić się liczne wyzwania, zarówno w zakresie produkcji kontraktowej, jak i zaistnienia w nasyconej branży suplementów. Przede wszystkim trzeba mieć pewność, że tworzymy i wypuszczamy pełnowartościowy, bezpieczny produkt, który realnie wpłynie na jakość życia konsumentów. W dzisiejszych czasach istnieje ogromny wybór suplementów diety, stąd też klienci, którzy nie odczują działania naszego produktu, szybko sięgną po konkurencyjny, mający większą popularność.
Co więcej, suplementy diety często są negatywnie postrzegane wśród konsumentów, dlatego też musimy kłaść nacisk na odpowiedni, zachęcający wygląd, promocję i ocieplenie wizerunku naszego produktu. Warto stawiać na najwyższą jakość, która jako jedyna jest w stanie skutecznie zachęcić klienta i zatrzymać go na dłużej.
Kontraktowa produkcja suplementów diety - Podsumowanie
Produkcja kontraktowa suplementów diety polega na zlecaniu zewnętrznemu przedsiębiorstwu stworzenia produktu opracowanego przez naszą firmę. Model ten pozwala wypuścić suplementy na rynek bez potrzeby inwestowania w drogą linię produkcyjną. Do zalet produkcji kontraktowej można zaliczyć także kompleksowe doradztwo doświadczonych specjalistów czy korzystanie z know-how danej firmy. Dzięki produkcji kontraktowej suplementów diety otrzymujemy pełnowartościowy produkt, gotowy do dystrybucji.