Projekt domu - na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Wybór projektu domu to decyzja, która wpływa na to, jaką bryłę będzie miał budynek, ile będzie kosztowała inwestycja oraz jak będą rozmieszczone pomieszczenia. Przy wyborze projektu powinniśmy wziąć pod uwagę liczbę domowników i powierzchnię działki.
Planując budowę domu, możemy zdecydować się na projekt gotowy lub indywidualny. Projekty gotowe są dostępne od ręki i od razu dają pełną wizualizację tego, jak będzie wyglądał dom na końcowym etapie. Projekty indywidualne są tworzone na miarę potrzeb inwestorów. Ich przygotowanie jest bardziej czasochłonne i kosztowne, ale są one unikatowe i w trakcie ich opracowywania inwestor może współpracować z architektem, wpływając na ostateczny wygląd domu.
Projekt domu ‒ funkcjonalny i dopasowany do możliwości działki
Wybór projektu domu wpływa na użyteczność budynku oraz koszty budowy. Oczywiste jest, że każdemu zależy na oszczędnościach. Warto na bieżąco śledzić dostępne promocje na materiały budowlane na building-companion.pl i porównywać ceny produktów w kilku miejscach. Dzięki temu na każdym etapie budowy możemy ograniczyć wydatki nawet o kilka procent. Projekt domu powinien uwzględniać nasz tryb życia oraz plany na przyszłość. Jeżeli jest to budynek dla młodego małżeństwa, które planuje mieć dzieci, należy uwzględnić w nim pokoje dla przyszłych członków rodziny. W przypadku rodzin, w których domownikami są osoby starsze, warto zdecydować się na budowę domu parterowego. Unikniemy w ten sposób konieczności budowania schodów, których pokonywanie będzie stanowiło trudność dla naszych babć i dziadków. Poza funkcjonalnością ważną kwestią jest dopasowanie budynku do działki. Dotyczy to zarówno kwestii estetycznych, czyli zachowania proporcji pomiędzy powierzchnią działki a domem, jak i stabilności gruntowej. W przypadku terenów podmokłych lub torfowych przed zakupem projektu warto zdecydować się na konsultację z geologiem. Efektem przeprowadzonej analizy gruntu będzie informacja dotycząca rodzaju fundamentów, jakie trzeba będzie wykonać.
Projekt domu z podpiwniczeniem czy bez?
Wybierając projekt, stajemy przed dylematem ‒ wykonywać podpiwniczenie czy z niego zrezygnować? Piwnica to z jednej strony dodatkowa przestrzeń do przechowywania rzeczy, z drugiej jednak wyższe koszty i więcej prac budowlanych. Projekt domu z piwnicą to korzystne rozwiązanie dla osób, które dysponują wąską działką. Taki budynek pozwoli na uzyskanie dodatkowych metrów powierzchni. Właściciele dużych działek mogą zdecydować się na dom bez piwnicy, w którego pobliżu z czasem będzie można zbudować wiatę bądź domek narzędziowy do przechowywania sprzętów ogrodowych. W przypadku projektu bez piwnicy dodatkową przestrzeń do magazynowania można wygospodarować na kondygnacjach budynku, np. w schowku pod schodami lub spiżarni.
artykuł zewnętrzny