Projekt domu - o czym warto pamiętać?
Przymierzasz się do budowy domu? To znaczy, że jesteś już o krok od spełnienia marzenia o własnym gniazdku. W głowie masz już zapewne wyobrażenia na temat jego wyglądu. Zanim rozpoczniesz budowę, musisz wybrać odpowiedni projekt.
Z pomocą przychodzą gotowe projekty domów na extradom.pl. Ich wybór jest tak duży, że z łatwością znajdziesz coś dla siebie. Czym jednak należy się kierować porównując poszczególne projekty?
Warunki zabudowy - projekt dostosowany do działki
Niezależnie, czy dopiero co kupiłeś działkę, czy jesteś w jej posiadaniu już od dawna, powinieneś sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby dowiedzieć się, jaki budynek możesz na niej postawić. Jeśli nie obejmuje on Twojej działki, to wystarczy, że uzyskasz decyzję o warunkach zabudowy. Otrzymasz ją w urzędzie gminy w wydziale planowania przestrzennego bądź geodezji. Czego się z niego dowiesz? Sprawdzić w ten sposób możesz, czy dana działka jest przeznaczona pod zabudowę rodzinną, a jeśli tak, to jakie mogą być maksymalne wymiary budynku. Parametry te odnoszą się najczęściej do wysokości domu, szerokości elewacji, kąta nachylenia dachu, a nawet odległości, jaką musisz zachować od sąsiedniej nieruchomości bądź granicy działki.
To jednak nie wszystko. Uwarunkowania działki możesz wykorzystać tak, aby jak najwięcej na nim zyskać. Niektóre pomieszczenia (salon, jadalnia, gabinet) warto umiejscowić od strony południowej, aby do pomieszczeń dostawało się jak najwięcej słońca.
Projekt domu a powierzchnia użytkowa
Każdy projekt domu posiada szczegółowy opis, który uwzględnia powierzchnię użytkową domu. Musisz zatem oszacować, ile miejsce potrzebuje Twoje rodzina. Zazwyczaj domy mają większa powierzchnię aniżeli mieszkania w bloku, bo to przestrzeń jest ich główną zaletą. Większość projektów domów będzie miała zatem powierzchnię powyżej 100m2. Pamiętaj jednak, że im większy dom, tym zazwyczaj jego budowa będzie droższa, a tym bardziej wykończenie. Co więcej, utrzymanie porządku w dużym domu wymaga wiele pracy. Przestrzeń należy zatem dostosować do liczby użytkowników. Zapewne chcesz, aby każdy posiadał swój pokój. Do tej liczby dodaj salon i ew. pokój dodatkowy na przyszłość - zawsze możesz urządzić w nim gabinet lub pokój dla gości.
Na budowę domu w dużej mierze decydują się młodzi ludzie, którzy dopiero zamierzają założyć rodzinę. Często nie wiedzą jeszcze, ile przestrzeni będą potrzebować. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okażą się projekty domów z użytkowym poddaszem. Dlaczego? W późniejszym etapie istnieje możliwość wyremontowania poddasza i urządzenia tam dodatkowych pokoi. Budowa domu parterowego pociąga za sobą mniejsze koszty. Poddasze można zaś urządzić za kilka lat, gdy Twój budżet się powiększy o oszczędności. Interesujące projekty domów z użytkowym poddaszem proponuje Extra Dom. Poniżej 2 ciekawe propozycje, które mogą Cię zainteresować.
- Projekt domu Karmel B - powierzchnia użytkowa tego domu wynosi 98m2. Okaże się zatem idealny dla 3-4 osobowej rodziny. Do dyspozycji domowników są bowiem dwa pokoje sypialnianie i duży pokój dzienny połączony z jadalnią. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to w przyszłości można rozbudować poddasze o dodatkowe trzy pokoje i łazienkę. Projekt domu jest minimalistyczny, a połączenie bieli, szarości i elementów drewnianych, świetnie wpisuje się w stylistykę skandynawską. Do odpoczynku zachęca zaś niewielki taras umieszczony z tyłu domu.
- Projekt domu Noelia BIS 2M - duży dom o powierzchni użytkowej 130 m2, który składa się z 4 pokoi. To doskonała propozycja dla osób posiadających średniej szerokości działkę. Co istotne, projekt można usytuować na granicy działki, dzięki temu możliwe jest zrealizowanie zabudowy bliźniaczej. Duży atut tego domu stanowi salon z kominkiem połączony z jadalnią. W tym projekcie kuchnia została oddzielona od strefy dziennej, co dla wielu osób będzie korzystnym rozwiązaniem. Na poddaszu można urządzić dodatkowe 3 pokoje.
Pomieszczenia dodatkowe - spiżarnia i garaż
Wybierasz projekt domu? A czy pamiętasz o pomieszczeniach dodatkowych? Na garaż zapewne zwróciłeś uwagę. Warto jednak rozważyć, czy w przyszłości nie będziesz potrzebował garażu z dwoma stanowiskami. Jeśli w rodzinie jest więcej niż jedna zmotoryzowana osoba, to będzie to praktyczne rozwiązanie. W domu jednorodzinnym nie może także zabraknąć pomieszczeń gospodarczych, jak chociażby spiżarnia. Wbrew pozorom przechowywane są tu nie tylko przetwory. To także dobre miejsce, aby schować tu np. odzież sezonową, rowery czy sprzęty i narzędzia. Spiżarnia czy kotłownia będą szczególnie potrzebne, jeśli Twój dom nie posiada strychu.
Gotowe projekty domów - aranżacja
Musisz wiedzieć, że gotowe projekty domów często uwzględniają także pełną aranżację wnętrz, dzięki czemu możesz obejrzeć ich całościową wizualizację. Jakie wnętrza okażą się funkcjonalne i wygodne? Na pewno takie, które uwzględniają podział na strefę dzienną i pomieszczenia sypialniane. Strefa dzienna składa się z salonu i jadalni. W większości przypadków jest otwarta na kuchnię. Co więcej, nierzadko umieszczone są w niej drzwi, które prowadzą na taras. Strefa dzienna powinna znajdować się najbliżej drzwi. Jej optymalna powierzchnia wynosi 20-28 m2.
Dopiero w dalszej części domu rozmieszczone są przeważnie pokoje sypialniane, dzięki czemu dom zapewnia maksimum prywatności. Standardowa wielkość tego rodzaju pokoju wynosi 9-10 m2. Nieco większe będą sypialnie z garderobą, które posiadają nawet 12-14 m2. Większość nowoczesnych domów zawiera także dwie łazienki, co zwiększa komfort życia domowników, szczególnie przy większej rodzinie.
Wybór gotowego projektu domu przybliża Cię do rozpoczęcia budowy. Większość projektów posiada wstępny kosztorys budowy, co jest nie lada zaletą. Od razu dowiesz się bowiem, czy dysponujesz odpowiednim budżetem.
artykuł sponsorowany