Jak poprawić jakość wody w domu? To proste – pomoże dzbanek!

W jaki sposób działają dzbanki filtrujące?

Kran w kuchni jeszcze nie tak dawno był jedynym źródłem wody pitnej, dzięki czemu mogliśmy mieć ją dosłownie „od ręki”, w każdym momencie. Nie wszędzie jednak wypływająca z kranu woda ma dobre właściwości. W dużych miastach zwykle jest twarda. Bywa też, że brzydko pachnie i jest niedobra w smaku. Aby polepszyć walory wody, ludzie często przegotowywali ją w czajniku przed wypiciem. Inni z kolei woleli wyjść do sklepu po wodę w plastikowej butelce. Okazuje się jednak, że żadne z obu rozwiązań nie jest dobre. Plastik szkodzi środowisku, a na przegotowaną wodę trzeba długo czekać. Owszem, w miastach podejmowanych jest mnóstwo działań, aby uzdatnić kranówkę do picia. Co, gdy mimo wszystko to wcale nie wystarcza? Właśnie wtedy warto zainwestować w dzbanek filtrujący! Jest to jeden z najciekawszych i jednocześnie najmodniejszych ostatnio gadżetów w kuchni.

Jak działa takie urządzenie? Wyglądem i formą zbliżone jest do zwykłego dzbanuszka na napoje. Jego konstrukcja zwykle jest prosta i stworzona ze szkła lub sztucznego tworzywa (zwykle z plastiku wysokiej jakości BPA-free). W środku i na zewnątrz dzbanka znajdują się specjalne pojemniki, między którymi zainstalowany jest filtr węglowy – ten, który filtruje wodę. Najpierw należy napełnić cieczą górny pojemnik dzbanka. Filtr usunie z wody brzydki zapach i zanieczyszczenia, następnie wpuści ciecz do komory wewnętrznej. Właśnie tak przygotowaną wodę można wypić nawet bezpośrednio ze dzbanka. Dzbanek filtrujący zdecydowanie poprawia jakość i smak wody, wyłapując z kranówki nawet najmniejsze nieczystości. Sprawia to, że kamień osadzający się zwykle na dnie znacznie się zmniejsza, a rdza nie powstaje wcale.

Używanie dzbanka lepsze od zwykłej kranówki?

Aby woda była zdatna do picia, należy oczywiście nauczyć się prawidłowej obsługi dzbanka filtrującego. Bardzo ważne też, aby regularnie wymieniać w nim filtr węglowy. Jeden z reguły wystarczy na ok. 130-150 litrów wody, a więc na prawie miesiąc codziennego użytkowania urządzenia. Częstotliwość wymiany filtra trzeba dopasować do swojej własnej eksploatacji. Wszystko zależy więc od tego, ile osób w domu pije wodę i jakie są to ilości. Jeśli zdecydujesz się na nowoczesny dzbanek, powinien on być wyposażony w specjalny wskaźnik, który pokazuje stopień zużycia filtra. W ten sposób łatwiej będzie ustalić czas jego wymiany.

Czy picie wody z dzbanka filtrującego jest lepsze od zwykłej kranówki? Oczywiście, że tak! Do urządzenia trafiają bowiem wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się w wodzie z kranu. Przefiltrowane zostają w nim także chlor czy nadmiar wapnia i magnezu – właśnie te składniki mineralne powodują, że woda jest twarda. Pamiętaj, że rury wodociągowe są siedliskiem bakterii, które wydobywają się z naszych kranów wraz z wodą pitną. Popijając wodę bezpośrednio z kranu, narażamy się zatem na spożycie m.in. osadu z kamienia i mułu, a także niektórych metali ciężkich i rdzy – to ona zmienia smak cieczy na nieprzyjemny i metaliczny. Jak widzisz, dzbanek z filtrem jest o wiele lepszy niż klasyczna kranówka.

Chcesz pić zdrową wodę? Przerzuć się na dzbanek z filtrem!

Kupowanie dzbanka filtrującego, krok po kroku

Dzbanek z filtrem stał się obowiązkowym gadżetem w każdej nowoczesnej kuchni. W Polsce i na świecie wciąż pojawia się coraz więcej producentów, którzy zajmują się ich tworzeniem oraz sprzedażą. Dziś każdy możne wybrać dzbanek nie tylko odpowiedni pod względem funkcjonalności, ale też w wybranej formie i kolorze. Kupując urządzenie, należy zawsze dobierać je pod własne preferencje oraz potrzeby. Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich parametrów dzbanka (takich jak pojemność i rodzaj filtra). Jeśli mieszkasz sam, wystarczy mały dzbanek. Gdy jednak rodzina jest wielodzietna, wówczas lepiej sprawdzi się dzbanek, który jest w stanie przefiltrować nawet kilka litrów wody naraz.

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy lepszy będzie dzbanek szklany, czy może jednak plastikowy. W tym przypadku również należy kierować się własnymi preferencjami. Trzeba jednak pamiętać, że szklane urządzenie to potencjalnie większe ryzyko. Gdy się bowiem zbije, a w domu są małe dzieci, może wówczas stwarzać realne zagrożenie. Dzbanek ze szkła jest też znacznie cięższy, zatem może być dość nieporęczny w użytkowaniu. Gdy zdecydujesz się urządzenie stworzone z wysokiej jakości plastiku, na pewno wystarczy na długi czas jego użytkowania.

Warto dodać, że istnieje też mnóstwo różnych filtrów do dzbanka. Mają one inne od siebie kształty, więc przed zakupem filtra na wymianę dobrze zapoznaj się z modelem posiadanego dzbanka, żeby wybrać rozsądnie. Najwięcej ludzi decyduje się na wkłady, dzięki którym można uzupełnić wodę w magnez albo ją zalkalizować (czyli podnieść odczyn pH). Istnieją też filtry, które zmiękczają wodę z kranu. Żaden z wkładów nie jest specjalnie drogi, ponieważ można zakupić go już nawet za 15-20 złotych za sztukę.

Aby woda nie zakwitła, staraj się regularnie wymieniać filtr w rządzeniu. Umyj go też od czasu do czasu, aby urządzenie mogło zawsze w pełni spełniać swoje funkcje i dobrze się prezentować. O czym jeszcze pamiętać, gdy już zainwestujesz w wymarzony dzbanek z filtrem? Na pewno będzie zbierał się na nim osad, który po czasie może być dość widoczny. Właśnie dlatego producenci stawiają dziś na czarne i stalowe urządzenia, na których nieco mniej widać smugi. Jeśli wolisz mieć kontrolę nad przejrzystością filtrowanej wody, postaw na przezroczysty czajnik. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o filtrach.

Filtrowanie wody – czy naprawdę warto to robić?

Dzbanki filtrujące to bardzo ekonomiczna i zarazem ekologiczna alternatywa dla wody zarówno z kranu, jak i butelkowej. Urządzenie poprawia jakość wody, a także dodaje jej cennych właściwości. Niepodważalnie zakup urządzenia może okazać się zatem jedną z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć! Woda z dzbanka filtrującego jest przede wszystkim smaczna i zdrowa. Nie będzie w niej charakterystycznego mętnego osadu, jaki pojawia się po wlaniu do szklanki zwykłej kranówki. Przy okazji zaoszczędzisz pieniądze, nie wydając ich każdego dnia na wodę w plastikowych butelkach. W ten sposób oszczędzisz również środowisko naturalne.

Wodę filtrowaną można nie tylko pić, ale i używać do np. różnych sprzętów kuchennych i AGD. Dzięki korzystaniu z przefiltrowanej wody w urządzeniach typu ekspres, żelazko czy czajnik nie będzie pojawiał się szkodliwy kamień. Możesz więc w prosty sposób przedłużyć żywotność wielu sprzętów domowych. Pamiętaj również o tym, że woda butelkowa nie dość, że jest droga, to w dodatku nie starcza na długo. Wystarczy szybko przekalkulować, ile trzeba jej kupić na tydzień dla czteroosobowej rodziny, gdzie normą spożycia jest ok. 1,5-2 litrów wody każdego dnia. Jaki koszt wyjdzie w skali roku? Kwota wychodzi absurdalnie wysoka! Właśnie dlatego warto zainwestować w dzbanek filtrujący i jednocześnie pozbyć się w ten sposób wielu problemów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny