Płyn do prania vs. proszek do prania

Środki piorące, jak każde inne artykuły chemiczne, zawierają bardzo dużo detergentów, przez co niektóre z nich mogą uczulać. W ostatnim czasie płyny do prania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czy są dobre? Owszem, najlepiej sprawdzają się w cyklach krótkiego prania. Ponadto są bardzo wydajne.

Nieco gorzej podczas krótkiego programu piorącego sprawdza się proszek do prania. Preparat potrzebuje więcej czasu, by rozpuścić się w wodzie. Zbyt szybkie zakończenie prania spowoduje, że resztki nierozpuszczonego proszku pozostają na ubraniach. Odzież nadaje się wówczas do kolejnego prania.

Ważna jest też ilość środka dodana do przegródki w pralce automatycznej. W każdej instrukcji obsługi urządzenia producent wyraźnie wskazuje, jak używać środków piorących oraz gdzie należy je aplikować. W komorze na proszek do prania widoczna jest nawet podziałka sugerująca maksymalną ilość środka. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj ten artykuł o symbolach prania na metkach.

Czy kapsułki do prania działają tak samo jak żel do prania?

Nie tylko proszek i płyn do prania odznaczają się popularnością wśród środków piorących. Coraz większe uznanie zdobywa żel do prania oraz specjalne kapsułki. Korzystanie z żelu do prania jest bardzo ekonomiczne. Gęsta konsystencja preparatu sprawia, że jest on bardzo wydajny, a więc wystarcza na długo.

Proszek czy płyn do prania? A może kapsułki? Masz bardzo duży wybór różnego rodzaju preparatów do prania.
Proszek czy płyn do prania, a może kapsułki lub żel? Co wybrać?

Żel do prania to połączenie proszku i płynu. Środek dobrze się rozpuszcza w wodzie, dzięki czemu jest wygodny w użytkowaniu. Nowością wśród środków piorących są rewolucyjne kapsułki do prania. Świetnie zastępują proszek do prania wraz z płynem do płukania.

Jak używać kapsułki? To dziecinnie proste. Wystarczy wrzucić kapsułkę do bębna pralki i gotowe. Specjalna powłoka żelowa błyskawicznie rozpuszcza się w wodzie, uwalniając zawarte w niej płyny. Zasada korzystania z kapsułek jest prosta – jedna sztuka na jedno pranie.

Który z produktów jest najlepszy?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który środek piorący będzie najlepszy, każdy z nich bowiem ma swoich zwolenników. Tradycyjny proszek do prania najlepiej sprawdzi się podczas długiego cyklu prania, jednak w tym przypadku konieczna jest inwestycja w płyn do płukania (podobnie zresztą jak przy użyciu płynu do prania czy żelu).

Zaletą płynnych środków piorących jest brak śladów na ubraniach. Wybierając między płynem do prania a żelem, warto kupić żel. Jego gęsta konsystencja sprawia, że jest znacznie bardziej wydajny. Prawdziwym hitem są kapsułki, których użytkowanie jest najprostsze. Sprawdź także w tym artykule w ilu stopniach prać ręczniki.

Stojąc więc przed wyborem środka piorącego, warto zaznajomić się z opiniami innych. Może okazać się, że dobry wybór pozwoli nam nawet zaoszczędzić. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego środka piorącego, jest osobiste przetestowanie każdego z tych rodzajów.

ikona podziel się Przekaż dalej