Proszek do prania dla alergików - które wybrać, a których unikać?
Alergie, które spowodowane są nieodpowiednim proszkiem do prania, występują najczęściej u niemowląt i dzieci. Ich skóra jest szczególnie narażona na różnego rodzaju podrażnienia. W niektórych przypadkach objawy mogą być poważne. Dlatego przy skłonności do uczuleń należy stosować specjalne proszki dla alergików. Sprawdźmy więc, który proszek do prania antyalergiczny jest godny polecenia, a którego lepiej jest unikać.
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także więcej porad na temat prania.
Objawy uczulenia na proszek do prania
Wystąpienie alergii na proszek jest powodem negatywnej reakcji organizmu, na działanie substancji chemicznych zawartych w składzie produktu. Jest to rodzaj uczulenia skórnego, ponieważ uprana odzież ma bezpośredni kontakt ze skórą. Za reakcję organizmu odpowiada układ odpornościowy człowieka.
W wyniku uczulenia na proszek do prania może wystąpić miejscowe zaczerwienienie skóry, wokół którego często pojawiają się pęcherzyki z płynem. Stan zapalny skóry może przerodzić się również w uporczywy świąd oraz nadmiernie wysuszyć skórę (zwiększa się wówczas podatność na uszkodzenia naskórka). To jednak nie wszystkie objawy uczulenia na proszek do prania.
Najczęściej występującą reakcją alergiczną, zwłaszcza u niemowląt jest wysypka. Dzieci są szczególnie narażone na alergeny, a objawy uczulenia na proszek do prania mogą być trudne do rozpoznania. Alergia może bowiem powodować zaburzenia snu, rozdrażnienie, duszności, a nawet chrapanie. W razie gdy zauważymy uczulenie dziecka na proszek do prania, konieczna jest szybka reakcja wdrażająca leczenie. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o praniu ręcznym.
Jaki proszek do prania dla alergików jest dobry?
Obecnie w sprzedaży mamy sporo produktów przeznaczonych dla alergików. Środki te charakteryzują się łagodniejszym składem niż tradycyjne proszki oraz nie zawierają intensywnych substancji zapachowych. Mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Każdy proszek do prania hipoalergiczny powinien posiadać atest i rekomendację.
Podczas przeglądu znanych i polecanych marek, na pierwszym miejscu znajduje się proszek do prania antyalergiczny marki Jelp. Nie dość, że jest hipoalergiczny, to w dodatku ekologiczny. Nie zawiera sztucznych substancji ani perfum chemicznych. Dobrymi opiniami może poszczycić się również proszek do prania dla alergików firmy Lovela dla dzieci.
Wśród polecanych proszków dla dzieci z tendencją do uczuleń, znajdują się także Biały Jeleń oraz Dzidziuś. W przypadku osób dorosłych warto inwestować w preparaty typu sensitive. Jednym z nich jest niemiecki proszek do prania dla alergików Omo. Formułę sensitive zawierają także Vizir i Persil. Alternatywą środków piorących dla alergików są ekologiczne proszki BIO.
Uczulenie od proszku – których produktów lepiej unikać?
Proszki dla alergików czy dla dzieci są zwykle łagodne, posiadają wręcz „zubożały” skład. Wszystko po to, by nie wywoływały na skórze jakichkolwiek podrażnień. Jeśli więc zauważymy na skórze uczulenie od proszku, powinniśmy natychmiast zamienić dotychczasowy środek, na proszek do prania hipoalergiczny. W celu prewencji warto stosować podczas prania w pralce dodatkowe płukanie.
Proszek do prania dla alergików nie powinien intensywnie pachnieć. Dlatego pamiętajmy, aby unikać proszków, które charakteryzują się intensywnym zapachem. Hipoalergiczne proszki znacznie lepiej wypłukują się z tkanin, co jest ich ogromną zaletą. Ponadto, każdy proszek do prania antyalergiczny poddawany jest testom dermatologicznym. Między innymi na tej podstawie uzyskuje rekomendację.
Jak widać, pranie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób dorosłych boryka się z wrażliwą skórą, skłonną do alergii. Jednak szczególnie narażone są na nią dzieci. Uczulenie dziecka na proszek do prania może bowiem prowadzić do wielu poważnych objawów. Warto więc działać zapobiegawczo. Do wyboru mamy niezawodne proszki Jelp, Lovela, Biały Jeleń, Omo, Vizir czy Persil. Najlepiej samodzielnie przetestować wybrany produkt pod kątem własnych oczekiwań.