Prusaki - występowanie, objawy, zwalczanie, zapobieganie

Wieki ludzkiej działalności wywarły olbrzymi wpływ na środowisko naturalne. Nie chodzi tu tylko o jego zanieczyszczenie. Wiele zwierząt musiało przystosować się do życia w pobliżu człowieka. Część z nich to pożyteczne lub neutralne gatunki. Jednakże istnieją też okazy niebezpieczne dla ludzi. Należą do nich karaczany prusaki powszechnie zwane prusakami. Skąd się biorą i jakie są objawy ich obecności w domu? Tę kwestię i kilka innych rozjaśniamy poniżej.

Prusaki niebezpieczne dla człowieka

Prusak jest owadem należącym do rzędu karaczanów oraz rodziny Blattidae. Prawidłowa nazwa tego gatunku to karaczan prusak. Jest to zwinny insekt prowadzący nocny tryb życia. Jego ciało jest mocno spłaszczone i przybiera brązowy kolor. Dorosłe osobniki osiągają nawet 3 cm długości. Samce wykształcają skrzydła pokrywające większą część odwłoku. Mają także długie czułki oraz odnóża. Samice mają charakterystyczne ciemne pasy na przedpleczu. Również wyrastają im skrzydła, ale o połowę krótsze od tych u samców. W obu przypadkach owady nie potrafią latać. Zastąpiły to zdolnością szybowania.

Prusaki wywodzą się z Azji, lecz występują w wielu zakątkach świata. W tropikalnych rejonach globu zamieszkują środowisko naturalne. Najczęściej jednak żyją w pobliżu ludzkich osiedli, w kanałach i piwnicach. Najbardziej lubią ciepło oraz wilgoć, choć radzą sobie w niższych temperaturach. Dzięki temu pojawiają się na wysypiskach śmieci oraz w zsypach ulokowanych w wieżowcach i blokach. Dostają się także do domów gdzie preferują łazienki i kuchnie. Zamieszkują wszelkie szpary i szczeliny. Dostają się pod futryny i za meble. Są to owady wszystkożerne jednakże te żyjące blisko człowieka pochłaniają resztki jego pokarmów.

Opisywane robaki nie pojawiają się tylko w domu brudnym i zaniedbanym. Przenikają również do regularnie czyszczonych pomieszczeń. Wędrują w poszukiwaniu pożywienia. Mogą przeciskać się przez szczeliny w różnych instalacjach czy drzwiach i oknach. Podążają za zapachem swych pobratymców. Objawy ich obecności to żywność zanieczyszczona odchodami, zniszczone tapety czy książki. Trzeba też pamiętać, że te owady rozmnażają się bardzo szybko. Wygląd, cykl rozrodczy i przyczyny inwazji prusaków dokładniej opisujemy na naszej stronie. Tymczasem w tym artykule opiszemy ich zwalczanie.

Jak zwalczać robaki?

Karaczany prusaki przenoszą choroby wirusowe i bakteryjne. Takie jak gruźlica, tężec czy biegunka. Są także nosicielami pasożytów wewnętrznych, między innymi glist. Znamy już podstawowe przyczyny ich występowania. Warto, więc wspomnieć jak wygląda zapobieganie inwazji. Podstawa to oczywiście regularne sprzątanie w domu lub mieszkaniu. Niepozostawianie resztek jedzenia, dokładne mycie wszystkich powierzchni i podłóg. Ważne jest też dokładne odkurzanie oraz wietrzenie pokoi. Zalecane jest uszczelnienie wszelkich szpar w podłogach, futrynach, oknach. Tak jak i w pobliżu wszystkich instalacji.

Nawet najlepiej przeprowadzone zapobieganie nie jest w pełni skuteczne. Prusaki i tak mogą przedostać się pod dach. W takiej sytuacji stosuje się inne środki. Na zwalczanie insektów są domowe sposoby. Po zlokalizowaniu ich gniazd należy sięgnąć po pewne preparaty. Jednym z nich jest soda oczyszczona zmieszana z cukrem. Rozstawia się ją w zakamarkach zamieszkanych przez prusaki. Podobnie stosuje się kocimiętkę, boraks z mydła, cebulę zmieszaną z mąką i wodą. Sprawdza się także pasta z cukru i kwasu borowego. Jeśli jednak domowe sposoby zawiodą potrzebna będzie profesjonalna dezynsekcja.

Środki chemiczne pozwalają skutecznie zwalczać prusaki. W sklepach można kupić spray i samodzielnie go użyć. Zawsze trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Inne preparaty to skuteczne żele w strzykawkach oraz specjalne proszki. Jednakże są toksyczne dla człowieka i zwierząt domowych, należy wiec zachować ostrożność. Dobrym rozwiązaniem jest też dezynsekcja wykonywana przez profesjonalną firmę. Więcej informacji na jej temat znajduje się na naszej stronie. Tam też opisujemy spray na robaki oraz, inne środki oraz wymienione powyżej domowe sposoby.