Skąd się biorą ciemne plamy pod pachami

Skóra w miejscach zagięć, szczególnie pod pachami i pod kolanami jest bardzo delikatna. Dlatego reaguje na choroby i niewłaściwą higienę. Istnieją przebarwienia różnego typu. Mogą wystąpić w postaci wyraźnie brązowych plam, żółtych plam lub zaczerwienienia. Mogą się też pojawić plamki przypominające piegi (hipermelanozy)

Ciemne plamy pod pachami mogą oznaczać kilka rzeczy:

  • nie została zachowana właściwa higiena podczas depilacji
  • używanie niewłaściwego dezodorantu
  • rogowacenie ciemne – wywołane różnymi chorobami od cukrzycy po nowotwory.
  • nerwiakowłókniakowatość typu 1 – skłonność do przebarwień, zmian ocznych i guzów wewnątrz czaszkowych.

Należy skonsultować z lekarzem czy nie mamy poważnych chorób skóry. W większości wypadków jednak przebarwienie nie jest niczym groźnym. Dodatkowo typowo żółte plamy pod pachami mogą być wynikiem nadwrażliwości na promienie UV (np. po zażyciu pewnych leków), gromadzenia się potu lub nawet skłonności genetycznej. Żółta skóra w tym miejscu albo jest zwyczajnie zanieczyszczona, albo wymaga specjalnej pielęgnacji.

Przebarwienia pod pachami nie wyglądają estetycznie. Im bardziej są widoczne, tym mniej chętnie chcemy pokazywać tę część ciała. Może to nawet prowadzić do spadku pewności siebie i unikania pewnych aktywności towarzyskich.

Przebarwienia tego typu można leczyć lub zlikwidować. Trzeba tylko wiedzieć, jaka była ich przyczyna i czy zacząć leczenie ogólne czy wystarczy podziałać miejscowo.

Przebarwienia pod pachami - higiena i leczenie

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z przebarwieniami, czy z chorobami będziemy działać w różny sposób.W niektórych przypadkach wystarczy tylko lepiej zadbać o higienę. Jak to zrobić?

Istnieje kilka domowych sposobów wybielania przebarwień pod pachami.

  • Cytryna – kwas rozjaśnia kolor skóry, ale po wystawieniu „wyleczonych” ciemnych pach na słońce przebarwienia mogą wrócić. Dlatego pełna kuracja to sok z cytryny nakładany w domu i krem z silnym filtrem UV przed wyjściem na dwór oraz w ciągu dnia.
  • Ogórek – kuracja jest dość żmudna, bo sok z ogórka działa delikatnie i trzeba go stosować długo. Jest za to bezpieczna i naturalna.
  • Soda oczyszczona – sodę, rozpuszczoną w wodzie (w relacji 1:1) można nakładać na pachy na ok. 5 minut. Trzeba tylko uważać, bo soda podrażnia skórę.

Jeżeli obawiasz się, czy powyższe metody będą skuteczne i bezpieczne możesz kupić specjalne kosmetyki na ciemne plamy pod pachami. Kremy wybielające można stosować nie tylko przy ciemnych pachach, ale wszędzie tam, gdzie borykamy się z przebarwieniami skóry. Zapobieganie żółtej skórze obejmuje stosowanie delikatnych dezodorantów, przemywanie potu wilgotnym ręcznikiem i używanie pianki podczas depilacji maszynką oraz balsamu lub olejku po zabiegu.

Jeżeli pojawiły się nie tylko przebarwienia pod pachami, ale brązowe plamy na szyi i w innych miejscach ciała, to trzeba się wybrać do lekarza.

Rogowacenie ciemne i inne schorzenia

Zupełnie inaczej podchodzimy do brązowych plam, jeżeli są wynikiem ogólnego schorzenia czy chorób skóry. Domowe sposoby wybielania mogą zaszkodzić skórze i nie będą skuteczne, jeżeli nie wyleczymy prawdziwej przyczyny.

Leczenie przebarwień i plam pod pachami laserem, a także objawy, schorzenia, przyczyny oraz leczenie
Przebarwienia pod pachami, czyli ciemne plamy pod pachami oraz powstawanie plam, przyczyny i leczenie

Przyczyną rogowacenia ciemnego skóry jest często zaburzenie metabolizmu. Może towarzyszyć zespołowi policystycznych jajników, chorobie Addisona, zespołowi Cushinga. Skłonność do tego typu plam i plamek może być też dziedziczna. Obok pach można zauważyć pojawianie się brązowych plam na szyi, zwłaszcza na karku, a także w pachwinach, zagięciach łokci i kolan. Częściej takie plamki pojawiają się u osób przed 40-tym rokiem życia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach plam na ciele.

Inną przyczyną rogowacenia ciemnego może być otyłość. W tym ostatnim przypadku rozwiązanie jest bardzo proste – trzeba popracować nad zmniejszeniem masy ciała.

W każdym wypadku ten rodzaj przebarwień leczy się, działając na przyczynę.

Chociaż ciemne przebarwienia mogą być związane z nadwrażliwością na promieniowanie UV, to brązowych plam na szyi nie należy mylić z opalenizną. Niepokojące są dopiero, jeżeli towarzyszą plamom pod pachami.

Inną chorobą, którą wspomnieliśmy, jest nerwiakowłókniakowatość typu 1. Jest ona schorzeniem genetycznym. Ciemne plamy pod pachami mają postać piegowatego nakrapiania. Poza tym mogą się pojawić plamki w kolorze kawy z mlekiem w różnych miejscach ciała oraz małe guzki. Nerwiakowłókniakowatość typu 1 jest poważną i rzadką chorobą. Często towarzyszy jej opóźnienie w rozwoju, padaczka, autyzm, glejaki itp. Jednym słowem, jeżeli nie zdiagnozowano tego u ciebie w dzieciństwie lub w młodości, to prawdopodobnie nie masz się czym przejmować. Jeżeli masz niepokojące ciemne plamy pod pachami, to lekarz na podstawie badań powinien ocenić, jaka jest ich przyczyna.

Leczenie brązowej i żółtej skóry pod pachami zależy od przyczyny objawu. Zmiany chorobowe leczy się przede wszystkim, eliminując chorobę, która je spowodowała. W innych przypadkach wystarczą domowe sposoby lub preparaty kosmetyczne i odpowiednie zadbanie o skórę.

ikona podziel się Przekaż dalej