Co mówią objawy?

Plamy na dłoniach zwykle nie pojawiają się bez innych symptomów. Jeżeli są to objawy zaburzeń w organizmie, to z pewnością dolega nam coś jeszcze. Piegi pojawiające się na rękach nie występują bez piegów na twarzy czy na plecach. Czym różnią się poszczególne plamy i plamki na dłoniach?

  • Piegi – osoby z jasną cerą mają skłonność do łapania plamek po wystawieniu ciała na słońce. Niektórzy nie lubią piegów i wybielają je na różne sposoby, ale brązowe plamki odsłoneczne są zupełnie niegroźne.
  • Przebarwienia starcze – plamami starczymi nazywamy przebarwienia wynikające z m.in. wieku. Jednak mogą się pojawić po wystawieniu skóry na słońce również u osób młodych. Tak jak piegi są umiejscowione na zewnętrznej części dłoni, dekolcie i twarzy. Zwykle są ciemniejsze od piegów, dlatego nazywamy je plamami wątrobowymi (od koloru wątroby). Nie są wynikiem zaburzeń pracy tego organu.
  • Przebarwienia pozapalne – po stanach zapalnych, również na rękach, mogą powstać przebarwienia, które po pewnym czasie znikają. Po zapaleniu skóry częściej mamy do czynienia z plamami czerwonymi lub różowymi niż z brązowymi.
  • Reakcja na substancje fototoksyczne (leki hormonalne, sulfonamidy, retinoidy, niektóre antybiotyki) – zażywanie pewnych leków może być jedną z przyczyn większej wrażliwości skóry na słońce. Może się pojawić reakcja alergiczna w postaci czerwonych plamek na dłoniach, zaczerwienienia, świądu, a nawet pęcherzyków.
  • Zaburzenia hormonalne (częste np. w czasie ciąży) – do różnych objawów zaburzeń hormonalnych w ciąży trzeba doliczyć czerwone plamy na dłoniach.
  • Objawy choroby nerek lub wątroby – niestety czerwonymi przebarwieniami na dłoniach objawia się też np. marskość wątroby. Jeżeli nie jesteś kobietą w ciąży, a mimo to masz taki objaw, to najlepiej pójść się przebadać.
  • Choroby genetyczne – jedną z przyczyn przebarwień skóry na rękach może być np. bielactwo. Zwykle towarzyszą mu charakterystyczne odbarwienia na twarzy i asymetryczne białe plamy na ciele. Czerwone plamy, rogowaciejący i łuszczący się naskórek mogą się też pojawić jako następstwo atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.
  • Niektóre nowotwory – w zależności od tego jaki nowotwór i jakie stadium, będzie wyglądać różnie. Zmiany nowotworowe skóry jednak rzadko pojawiają się na dłoniach, a najczęściej na twarzy i w okolicach błony śluzowej.

Przebarwienia na dłoniach – jak je wybielać

Najmniej niebezpieczne jest wybielanie piegów na rękach. Można to robić domowymi sposobami albo stosując specjalne środki z apteki. Do starych sposobów radzenia sobie z plamkami na dłoniach należy sok z cytryny. Można nałożyć trochę soku bezpośrednio na skórę. Jeżeli masz bardzo wrażliwą skórę, to możesz zmieszać sok z kremem. Inną domową metodą pozbywania się przebarwień na dłoniach jest maseczka z jogurtu naturalnego z miodem. Poza tym w każdej aptece i sklepie drogeryjnym dostaniemy odpowiedni krem.

Zanim te same metody zastosujemy do plam starczych, warto sprawdzić, jak reaguje skóra. Jest to zawsze dodatkowe obciążenie naskórka i nie wszystkie sposoby można stosować bez konsekwencji. Z likwidacją brązowych plam wątrobowych może nam pomóc kosmetyczka. Specjalne peelingi chemiczne czy zabiegi laserowe mogą znacząco poprawić wygląd skóry.

W przypadku chorób powodujących plamy na rękach trzeba rozpocząć leczenie właściwe dla danej choroby. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach plam na ciele.

Leczenie przebarwień na rękach

Czerwone plamy na dłoniach, które są objawami stanów zapalnych skóry, leczymy łagodząc objawy. Niezbędne jest skonsultowanie z dermatologiem właściwej terapii. Łuszczycę i atopowe zapalenie skóry najczęściej leczy się objawowo, stosując maści i kremy steroidowe oraz środki delikatnie natłuszczające (olejki).

Usuwanie przebarwień i plam z dłoni, a także przyczyny plam na dłoniach oraz leczenie
Przebarwienia na dłoniach, czyli plamy i ślady na skórze dłoni, przyczyny oraz leczenie

Zaburzenia hormonalne, objawiające się plamami i plamkami na dłoniach leczy się odpowiednią terapią hormonalną. Dodatkowo lekarz może doradzić jakie kosmetyki stosować wspomagająco.

Po pojawieniu się przebarwień i anomalii nowotworowych leczenie przebiega adekwatnie do schorzenia. Terapię – w zależności od stopnia zaawansowania i rodzaju nowotworu – powinien dobrać specjalista. Jednak zmiany tego typu zdarzają się bardzo rzadko.

W każdym przypadku trzeba też pamiętać o zapobieganiu. Z piegami na rękach najczęściej poradzi sobie krem z odpowiednio silnym filtrem UV. Można też unikać wystawiania skóry na słońce. Ponieważ trochę słońca potrzebujemy do wytworzenia witaminy D, można omijać wychodzenie w pewnych godzinach. Między 10 a 15, zwłaszcza latem, słońce operuje najmocniej w naszej strefie klimatycznej.

O ochronie przed promieniami słonecznymi powinni pamiętać właściwie wszyscy, którzy mają kłopoty tego typu. Poza wyjątkowymi przypadkami promienie słoneczne są szkodliwe dla nadwrażliwej, chorej czy osłabionej skóry.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej