Pojemniki na śmieci

Kosz na śmieci – jaką wielkość powinien mieć?

Wbrew pozorom, wielkość kosza ma kluczowe znaczenie. Oczywiście, kosz na odpady powinien być wielkościowo dopasowany do ilości domowników oraz ich potrzeb. A więc, niektóre rodziny potrzebować będą dużego kosza o pojemności 240 l – są to największe standardowe kosze na odpady. Są też rodziny, którym spokojnie wystarczy kosz 120 l, ale i takie, którym taka wielkość kosza będzie zdecydowanie zbyt mała. Tak czy owak, w domu każdy kosz na śmieci powinien mieć – niezależnie od tego, jak często wyrzuca odpady.

Pamiętaj jedynie o tym, że duże kosze mogą stać się miejscem, które będzie gromadziło zalegające śmieci – a to z kolei wpłynie na złe samopoczucie domowników, przez wydzielający się zapach. Dodatkowo, dla mniejszych rodzin duże kosze będą zwyczajnie niewygodne! Dlatego wielkość kosza na śmieci będzie miała kluczowe znaczenie w jego prawidłowym doborze.

Kubły na śmieci – materiały

Jak wiadomo, każdy kosz na śmieci wykonany jest z jakiegoś materiału. Najczęściej są to tworzywa sztuczne – ze względu na ich lekkość, niskie ceny i estetykę wykonania. Niestety, ale tworzywo sztuczne jest narażone na działanie promieni UV czy wilgoci, która grozi zwłaszcza koszom na kółkach, które ustawione są na zewnątrz domu. Z czasem powierzchnia takich koszy może zrobić się chropowata, co wpłynie na obniżenie poziomu higieny. Rzecz jasna, śmietniki można zakupić wykonane z zupełnie innych materiałów niż tworzywo sztuczne:

 • kosze metalowe – będzie to rozwiązanie trwałe, bo śmietniki zewnętrzne z metalu są w stanie wytrzymać wiele czynników zewnętrznych. Jednak, takie kosze na pewno są mniej estetyczne i głośniejsze, a także o wiele cięższe niż z tworzywa sztucznego. Ich cena jest też zazwyczaj nieco większa niż kubłów z tworzywa sztucznego.
 • kosze drewniane – świetne jako pojemniki do sortowania śmieci suchych. Niestety, ale nie jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ inny rodzaj odpadów źle wpłynie na strukturę i właściwości kosza. Ich cena zazwyczaj jest nieco większa, ze względu na rodzaj zastosowanego materiału (drewno). Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak prawidłowo segregować śmieci.

Śmietniki zewnętrzne a ich barwy

Oprócz materiałów, pojemniki na śmieci mają też różne kolory. Okazuje się bowiem, że kosze plastikowe na odpady komunalne wcale nie muszą być nudne, jeżeli chodzi o kolorystykę! Niekiedy kosze na kółkach mają jednolity kolor (np. na danym osiedlu), ale większość z nich jest dziś produkowana w odpowiednich kolorach – zgodnie z podziałem na rodzaje odpadów. Pojemniki do sortowania śmieci dzieli się na poszczególne kolory:

 • niebieski – śmietniki w takim kolorze są przeznaczone do sortowania papieru. Możesz więc wrzucać do nich wszystko, co związane jest z makulaturą pod warunkiem, że odpady są suche i czyste.
 • czerwony – kosze na odpady z aluminium i metalu.
 • zielony – pojemniki na śmieci do segregowania szkła kolorowego. Pamiętaj, żeby nie było to szkło potłuczone bądź wypełnione płynami, a także z usuniętymi nakrętkami.
 • biały – pojemniki na śmieci do segregacji szkła bezbarwnego.
 • żółty – kosze na metal i plastik.
 • czarny – kubły na odpady, które nie nadają się do segregowania w wyżej wymienionych pojemnikach (np. brudny papier, pieluchy, styropian itd.)
Kosze plastikowe na odpady komunalne i nie tylko na zewnątrz
Pojemniki na śmieci i kosze na śmieci, które warto wybrać do domu

Kosze na odpady – jak wybrać?

Który kosz na śmieci wybrać do domu?

Podczas wybierania kosza na śmieci do domu warto będzie zwrócić uwagę na jego materiał – podobnie, jak w przypadku kubłów zewnętrznych. Liczyć się będzie też jego pojemność czy układ. Możesz bowiem wybrać śmietnik:

 • pojedynczy – niepraktyczny sposób zwłaszcza przy chęci sortowania produktów i jednocześnie małym mieszkaniu,
 • łączony – lepsze wyjście, choć zajmujące nadal sporo miejsca,
 • dzielony na frakcje – każda część jest przeznaczona na inne odpady, więc segregacja będzie ułatwiona,
 • wysuwne – śmietnik działa podobnie, co szuflady w meblach,
 • obrotowe – z odpowiednimi przegródkami, jakie można obracać albo ręką, albo specjalnym mechanizmem,
 • w formie stojaków na worki – najbardziej budżetowe rozwiązanie, gdzie wystarczy nałożyć na stojaki worki na śmieci.

Przegląd popularnych pojemników na odpady

Wśród najbardziej popularnych koszy na śmieci można wyróżnić kilka, które cieszą się obecnie największym powodzeniem na rynku:

 1. Kosz na śmieci Melicoli Soft-Touch – możesz wybrać go w czarnym lub białym kolorze. Wykonany jest z metalu, co czyni go odpornym na wiele czynników zewnętrznych. Jest on produkowany z pokrywką, więc woń śmieci zalegających w koszu nie będzie dokuczliwa dla domowników. Otwieranie jest z kolei na przycisk, co ułatwia korzystanie z kosza nawet najmłodszym. Pojemność pojemnika na odpady to 60 litrów, z kolei jego cena to ok. 200 zł.
 2. Pojemnik na śmieci Lamart Sensor – wyróżnia się tym, że jest bezdotykowy, a więc zaprogramowany na sensoryczne otwieranie kosza z wykorzystaniem czujnika. Kosz otwiera się automatycznie, co zwiększa higienę używania go. Kosz jest prosty w użyciu, a także wygląda bardzo elegancko. Utworzony jest z materiałów wysokiej jakości, w kolorze stali nierdzewnej. Kosz jest z pokrywką, ma pojemność 42 litrów i kosztuje ok. 200 zł. Można też kupić kubły w tej samej wersji, jednak o większej pojemności – im większa będzie jego pojemność, tym większy będzie koszt śmietnika.
 3. Kosz na śmieci Curver Pacific Flip – uchylny kubeł na odpady, będący lubianą i budżetową wersją. Wykonany z wysokiej jakości plastiku i otwierany ręcznie, za pomocą uchylnej pokrywy. Dzięki niej wnętrze kosza będzie niewidoczne, a zapachy nie wydostaną się ze środka! Pojemność kosza to 50 litrów, a jego cena to ok. 70 zł. Kosze na śmieci marki Curver to jedne z najwyższych jakościowo kubłów na rynku, wykonanych z tworzywa sztucznego!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 65.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny