Przepis na bogracz - opis potrawy, składniki, przygotowanie
Kuchnia węgierska jest nie tylko niezwykle sycąca, ale również często wyróżniająca się lekką pikanterią. Nie brakuje w niej papryki oraz innych aromatycznych warzyw. Ciekawym pomysłem na węgierskie danie jest pyszny bogracz. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób możemy zrobić tradycyjny przepis na bogracz, a także, jakie najważniejsze składniki zawarte są w tej potrawie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami kulinarnymi.
Tradycyjny bogracz - węgierski przysmak
Bardzo często jest tak, że to właśnie podróżowanie po różnych zakątkach motywuje nas do próbowania zupełnie nowych smaków. Jeżeli udało nam się zwiedzać Węgry, to bardzo możliwe, że mieliśmy okazję do tego, aby spróbować tamtejszy tradycyjny bogracz. Jest to potrawa, która w Polsce często mylnie określana jest węgierskim gulaszem. Tak naprawdę, chcąc ugotować bogracz, powinniśmy nastawić się na zupę, ale przyrządzaną w specjalnych warunkach.
Będąc na Węgrzech, dowiemy się, że to nie tylko węgierskie danie, ale przede wszystkim rodzaj kociołka, w którym przygotowywana jest potrawa. Musi to być bardzo dobry kociołek, który będzie dostosowany do gotowania zupy bezpośrednio nad ogniskiem. Dlatego jest on najczęściej emaliowany. Ponadto wyróżnia się on tym, że jest rozszerzany ku górze. Kociołek posiada również uchwyt pozwalający zawiesić kociołek bezpośrednio nad ogniem.
Popularne składniki na bogracza
Zanim dowiemy się, jakie składniki są potrzebne do tego, by ugotować borgacza, to tak naprawdę warto mieć rozeznanie, z czego robi się rosół. W przypadku, gdy chcemy zrobić naszą tradycyjną zupę, mamy naprawdę wiele możliwości do wyboru. Możemy ugotować pyszny rosół z kury, wołowiny, kaczki, a nawet królika. Nie ma również problemu z tym, aby mieszać ze sobą różne rodzaje mięs. Podobnie jest z dodatkami, które często dodajemy według uznania.
Identycznie jest w przypadku, gdy chcemy się dowiedzieć, jakie dokładnie składniki potrzebujemy do ugotowania bogracza. Najczęściej na Węgrzech gotuje się bogracz wołowy. Jednak to wcale nie oznacza, że zupa ma się ograniczać tylko do tego rodzaju mięsa. Patrząc na najczęściej pojawiające się składniki w węgierskiej zupie, rzeczywiście najczęściej znajdziemy tam mięso wołowe. Nie ma problemu z tym, aby dodać do zupy także boczku, czy też mięsa gulaszowego wieprzowego.
Wśród warzyw, powinny znaleźć się pomidory, ziemniaki, marchewki, kolorowe papryki, cebule, a także czosnek. Można dodać również pietruszkę, seler, a nawet cukinię. Ważne jest to, aby potrawa była naprawdę aromatyczna. Dlatego dodaje się przyprawy takie jak sól, pieprz, liść laurowy, słodką paprykę, kminek, ostrą paprykę, a także ziele angielskie. Niektórzy jeszcze dodatkowo całość zaprawiają kwaśną śmietaną. Jednak ten składnik dobrze jest traktować już dość obligatoryjnie.
Prosty i dobry przepis na bogracz
Skoro już wiemy, co dokładnie wchodzi w skład bogracza, to kolejnym krokiem będą wskazówki, jak ugotować węgierską zupę. Oczywiście tradycyjny przepis na bogracz będzie różnił się od tego, który możemy wykonać we własnej kuchni. We własnym domu dysponujemy patelnią oraz garnkami. Dlatego warto zacząć od tego, aby pokroić wszystkie składniki na zupę. Potrawa będzie naprawdę aromatyczna, jeśli zaczniemy od podsmażenia cebuli oraz czosnku. Gdy uda nam się zarumienić te składniki, wtedy możemy dodać pokrojone w kostkę mięso. Jeżeli robimy bogracz wołowy, to musimy liczyć się z tym, że mięso będzie się dusić dość długo. Dopiero jak zmięknie, to rzeczywiście możemy przejść do podania pomidorów w kawałkach lub przecieru pomidorowego.
Pamiętajmy o tym, aby zrobić dość gęstą zupę. Dlatego po dodaniu kolejnych składników, potrawa może być podlana wodą, ale w niedużej ilości. Tutaj również dodajemy wszystkie przyprawy, które wybierzemy do bogracza. Węgierski przysmak będzie pyszny, jeżeli go odpowiednio długo będziemy dusić na małym ogniu. Nie zapominajmy o tym, aby jednak nie dopuścić do tego, aby mięso i warzywa całkowicie się rozgotowały.
Tradycyjny przepis na bogracz
W sytuacji, gdy jesteśmy właścicielami oryginalnego kociołka, to rzeczywiście możemy zrobić tradycyjną zupę. Tak jak w przypadku wersji domowej, tutaj również wszystkie składniki wcześniej kroimy w niedużą kostkę. Dopiero wtedy możemy faktycznie rozpalić ognisko. Na dnie kociołka podsmażamy cebulę i czosnek. Jeżeli nasza zupa ma być wzbogacona o wędzony boczek, to jego podsmażamy na samym początku. Dopiero w momencie, kiedy uda nam się zeszklić cebulę i zarumienić czosnek, to kolejnym krokiem, jaki należy zrobić, jest podsmażenie mięsa.
Już wiemy, że oryginalny przysmak węgierski jest wołowy. To jednak z powodzeniem to danie wzbogacić o mięso jagnięce, a nawet cielęce. Pyszny bogracz wyjdzie na pewno, jeśli kawałki mięsa będziemy podsmażać w niedużych porcjach. Ważne jest, aby nasza zupa miała podtrzymaną wysoką temperaturę. Do tak obsmażonego mięsa możemy dalej dodawać pomidory lub przecier pomidorowy. Następnie dodajemy pozostałe warzywa, przyprawy, a także niedużą ilość wody. Całość podduszamy aż do miękkości.
Jeżeli chcemy, aby przepis na bogracz wyszedł nam naprawdę pyszny, to warto całość podlać jeszcze bulionem. Na samym końcu dodajemy paprykę, którą również podduszamy do miękkości, ale dosłownie przez kilka minut. Ciekawą propozycją podania tego węgierskiego przysmaku, jest zupa z kluseczkami. Obecność klusek wcale nie powoduje brudzenia większej ilości naczyń, ponieważ prosty bogracz wołowy, nadal pozostanie daniem jednogarnkowym. Kluski kładzione przygotowujemy z dwóch szklanek mąki wymieszanej z jednym jajkiem i niewielką ilością wody. Całość do smaku przyprawiamy solą. Węgierski bogracz z kluseczkami przygotowujemy poprzez dodawanie ciasta łyżeczką do gotującej się już zupy. Jest to dobry i prosty przepis na danie idealne na długie zimowe wieczory. Sprawdź także ten artykuł z prostymi przepisami na karkówkę.
Jak ugotować dobry obiad?
Już wiemy, jak zrobić dobry węgierski przysmak, który jest nie tylko oryginalny, ale również niezwykle sycący. Jeżeli jednak poszukujemy również innych przepisów na danie obiadowe, to sprawdzi się na przykład przepis na gołąbki, czy też przepis na łososia z pieczarkami. Chociaż zupa po węgiersku to prosty i oryginalny pomysł na domowy posiłek, to rzeczywiście można go wzbogacić o drugie danie. Z pomocą może przyjść nam między innymi przepis na gołąbki z białej kapusty, który jest typowy dla naszej rodzimej kuchni.
Patrząc na oryginalny przepis na gołąbki, powinniśmy przygotować nie tylko kapustę, ale również mielone mięso i ryż. W ugotowane wcześniej liście kapusty zawijamy farsz, by w prosty sposób zawinąć je w rulony niczym krokiety. Jest to oryginalny przepis na gołąbki, który możemy wzbogacić o różne przyprawy oraz dodatki. Dlatego nie powinien nas dziwić na przykład przepis na gołąbki z pieczarkami.
Jeżeli robimy wołowy bogracz z kluseczkami lub ziemniakami, to na drugie danie sprawdzi się na przykład przepis z łososia z pieczarkami. Warto na samym początku dodać, że łosoś jest na tyle dobrą rybą, że nie są potrzebne skomplikowane przyprawy, aby uwydatnić smak delikatnego mięsa. Często przepis na łososia z pieczarkami nie zawiera nic więcej oprócz tych popularnych grzybów. Czasami jednak możemy znaleźć również przepisy, w których znajdziemy także warzywa, takie jak por, czy też kapustę.
Teraz widzimy, że przepis na łososia z pieczarkami, nie będzie jedyną propozycją podania tej ryby. Nie ma najmniejszego problemu, aby skosztować ją również w zwykłym sosie śmietanowym lub serowym. Świetnym pomysłem będzie również przepis na łososia w samym sosie koperkowym, który delikatnie podkreśli smak ryby. W końcu ma to być drugie danie zaraz po bograczu z kluseczkami lub ziemniakami.