Prace domowe

Posprzątaj, zanim się wyprowadzisz

Może się wydawać, że opuszczając stare mieszkanie, nie musimy martwić się o sprzątanie. Po pierwsze – przecież się wyprowadzamy, po drugie – nowy lokator i tak posprząta po swojemu. Takie myślenie to błąd. Jeśli nie posprzątamy, przeniesiemy brud i całą masę niepotrzebnych rzeczy do nowego lokum. Sprzątanie nie należy do ulubionych czynności przeciętnego Polaka, jednak trzeba zacisnąć zęby i umyć dokładnie nie tylko meble, ale także wszystkie bibeloty, szczególnie te o osobliwych kształtach, w których zakamarkach łatwo gromadzi się kurz. Jeśli naprawdę nie chcemy tego robić, warto rozważyć zatrudnienie kogoś, kto zrobi to za nas. Profesjonalistę w tej branży znajdziemy choćby na www.pomocedomowe.pl. Przekonanie, że można umyć wszystko później, nie jest dobre. W nowym, czystym domu, przykro będzie ustawiać brudne przedmioty. A czyszczenie ich przy rozpakowywaniu może być prawdziwą drogą przez mękę.

Podejmij radykalne decyzje

Przeprowadzka to dobra okazja do pozbycia się mnóstwa rzeczy, których tak naprawdę nie używamy i nie potrzebujemy. I nie chodzi tu rodzinne pamiątki, ale różne „przydasie”, które zalegają na strychach, pawlaczach i w piwnicach, a których tak naprawdę nie potrzebowaliśmy od co najmniej dekady i jest mało prawdopodobne, że jeszcze kiedykolwiek użyjemy. Szczególnie wszelkie urządzenia elektryczne można spokojnie wyrzucić do elektrośmieci. Technologia poszła bardzo do przodu i niegdyś nowoczesne sprzęty dziś nie nadają się nawet na części zamienne. Jeśli wyrzucimy wszystko to, czego nie używamy i to, czego tak naprawdę nie lubimy i nie chcemy widzieć w nowym miejscu, przeprowadzka będzie o wiele sprawniejsza.

Posprzątaj, zanim wniesiesz meble

Puste mieszkanie sprząta się łatwiej i szybciej. Przede wszystkim nie trzeba się martwić o to, że zachlapiemy nowy dywan czy kanapę. Można pozwolić sobie na pewną dozę nieostrożności. Ponadto w pustym mieszkaniu mamy dostęp do wszystkich tych zakamarków, które już niedługo będą całkowicie niedostępne. Minimum, które trzeba zrobić, to dokładne odkurzenie wszystkich pomieszczeń, umycie okien i drzwi, dokładne umycie i zabezpieczenie podłóg. Szczególnie te ostatnie trzeba potraktować bardzo starannie. Puste mieszkanie to jedyna okazja, by zabezpieczyć całe podłogi odpowiednim środkiem konserwującym. Przy okazji mycia drzwi dobrze jest sprawdzić, czy zamki działają płynnie, może trzeba będzie pokusić się o przesmarowanie zacinających się elementów. Takie prace konserwacyjne nierzadko wiążą się z tłustymi plamami na drzwiach, dlatego bezwzględnie trzeba to zrobić przed przeprowadzką.

Posprzątaj na swoich warunkach

Nawet jeśli wprowadzamy się do mieszkania, które poprzednio ktoś zajmował i które teoretycznie jest już posprzątane, warto posprzątać jeszcze raz. Przede wszystkim, jeśli robimy to sami, lub zlecamy komuś z zewnątrz, mamy realny wpływ na kształt takich porządków, użyte do sprzątania preparaty, a nawet zapachy. Niby drobiazg, ale nie każdy musi lubić mieszkanie pachnące lawendą lub cytryną. Ponadto, jeśli wprowadzamy się do domu czy mieszkania po kimś innym, nie mamy żadnej pewności, że ostatnie sprzątanie było dokładne. Każdy ma swoje standardy i się ich trzyma, dlatego warto zadbać o wysprzątanie mieszkania, zanim wniesiemy tam nasze rzeczy.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny