Przestań popełniać te błędy podczas mycia okien! Poznaj 5 sposobów na czyste okna
Nie lubisz myć okien? Nic w tym dziwnego! To bardzo czasochłonne i męczące zajęcie. Dodatkowo podczas czyszczenia możemy popełnić szereg błędów, które sprawiają, że efekt jest daleki od oczekiwanego. Przedstawiamy pięć wskazówek, dzięki którym Twoje okna będą lśniły jak nigdy wcześniej i to bez nadmiernego wysiłku!
Wybierz odpowiednią porę na mycie okien
Mycie okien należy zacząć od wybrania odpowiedniej pory. Pamiętajmy, że efekty niweczy czyszczenie w bezpośrednim słońcu lub w upalne dni. W taką pogodę szyba wysycha zbyt szybko, w wyniku czego pojawiają się smugi. Najlepszy na mycie okien jest ciepły, pochmurny dzień. Warto także sprawdzić, czy w najbliższym czasie nie są przewidywane opady, aby praca nie poszła na marne.
Natomiast jeśli mamy zamiar myć okna zimą, unikajmy dni, kiedy temperatura spada poniżej zera. Może to bowiem powodować zamarzanie płynu i wody na szybie, co w efekcie powoduje powstawanie zacieków.
Użyj skutecznych środków i urządzeń do mycia okien, które ułatwiają pracę
Na rezultaty mycia okien wpływa także dobór odpowiednich środków czyszczących, akcesoriów i narzędzi. Podstawowy zestaw składa się z wiaderka z wodą, płynu do szyb i ściereczek (najlepiej z mikrofibry). Możemy także sięgnąć po domowe sposoby na mycie okien. Sprawdza się roztwór wody z octem (w proporcji 1:1), denaturatem (3 łyżki na 1 litr wody) czy sokiem z cytryny (2–3 łyżki na litr wody). Przyda się także ściągaczka do usuwania nadmiaru wilgoci z szyb.
Jeżeli jednak chcemy maksymalnie ułatwić sobie pracę, warto sięgnąć po specjalne urządzenia do mycia okien. W ostatnim czasie hitem jest myjka do okien. Każdy, kto chociaż raz jej użył, nie wraca już do tradycyjnych metod. Do mycia okien nadaje się także parownica, która usuwa zabrudzenia bez środków chemicznych. Zasada jej działania polega na wytwarzaniu gorącej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, która ma doskonałe właściwości czyszczące.
Zobacz na filmie jak w praktyce działa myjka do okien Kärcher:
Myjka do mycia okien – jaką wybrać?
Pod nazwą „myjka do okien” znajdziemy w zasadzie urządzenia dwóch typów. Jednym z nich jest tzw. odkurzacz do szyb. Przykładem tego rodzaju urządzeń są myjki do okien Kärcher z serii VW. Działają one właśnie jak odkurzacz, zasysając wilgoć wraz z zabrudzeniami z szyby. Dzięki temu zyskujemy wiele korzyści:
- oszczędzamy czas i siły – mycie okien jest dwa razy szybsze, ponieważ nie musimy ich wycierać do sucha i polerować,
- zyskujemy czyste okna bez smug i zacieków – brud jest bowiem zasysany do zbiornika, a nie rozmazywany po szybie,
- unikamy bałaganu – odsysanie wilgoci z szyby oznacza brak kapiącej na parapet i podłogę wody oraz porozrzucanych ręczników papierowych, które zwykle służą nam do wycierania okien.
Mycie okien ułatwia również pad wibrujący KV 4 marki Kärcher. Tego rodzaju myjka jednocześnie generuje wibracje, które powodują odspajanie się brudu, i automatycznie dozuje roztwór czyszczący na szybę. Aby pozbyć się zabrudzeń, wystarczy tylko przesuwać pad, bez konieczności mozolnego szorowania.
Duet: myjka do okien i pad wibrujący to nowy wymiar czyszczenia szyb i innych powierzchni szklanych. Warto wiedzieć, że urządzenia te nadają się do mycia luster, płytek, kabiny prysznicowej, blatów, płyt grzewczych i innych powierzchni w domu.
Sprawdź ceny i opinie myjek do okien na stronie producenta Kärcher > https://www.kaercher.com/pl/home-garden/myjki-do-okien.html
Pamiętaj o właściwej technice mycia okien
Myjąc okna, powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności wykonywania poszczególnych czynności, a także prawidłowej technice czyszczenia.
Mycie okien należy rozpocząć od usunięcia zabrudzeń z ram okiennych. Do czyszczenia możemy wybrać gotowy preparat dostosowany do danego materiału lub sięgnąć po domowe sposoby. Do mycia ram drewnianych nadaje się woda z płynem do naczyń, natomiast do framug PVC można użyć octu czy soku z cytryny. W przypadku silnych zanieczyszczeń sprawdza się pasta z sody oczyszczonej i wody.
Kolejnym krokiem jest umycie szyb. Bardzo brudne okna wymagają czyszczenia wstępnego z użyciem wody i płynu do naczyń. Następnie obficie spryskujemy szyby roztworem czyszczącym i za pomocą ściereczki przecieramy ich powierzchnię. Na tym etapie możemy ułatwić sobie pracę, sięgając po pad wibrujący Kärcher.
Następnym krokiem jest usunięcie z szyb nadmiaru wilgoci. Możemy to zrobić na wiele sposobów – użyć chłonnej ściereczki, ręczników papierowych, ściągaczki lub myjki do okien Kärcher. Ostatnia opcja daje najszybsze i najlepsze rezultaty oraz eliminuje konieczność polerowania. Finalnym krokiem jest nabłyszczanie szyb za pomocą irchy lub ściereczki z mikrofibry.
Nie zapomnij o umyciu parapetów
Kompleksowe mycie okien obejmuje również czyszczenie parapetów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Środki i technikę dobieramy do materiału, z którego są wykonane. Do mycia parapetów ze stali i PVC nadaje się miękka szczoteczka lub ściereczka oraz woda z płynem do naczyń. Taki sam roztwór sprawdzi się w przypadku drewna, ale możemy także użyć specjalnych preparatów, które dodatkowo konserwują naturalny surowiec. Zewnętrzne parapety z klinkieru, cegły lub kamienia czyścimy za pomocą środków przeznaczonych do tego rodzaju materiałów.
Dopełnij efekt – upierz zasłony i wyczyść rolety
Aby rezultat mycia okien był naprawdę zadowalający, warto zadbać także o czystość przesłon okiennych. Pierzemy zatem firany i zasłony, pamiętając o doborze odpowiednich środków piorących i programu prania w zależności od materiału, z którego są wykonane. Ważne jest także prasowanie, aby przesłony wyglądały estetycznie. Niektóre zasłony i firany wystarczy powiesić na karniszu, aby rozprostowały się pod wpływem własnego ciężaru.
Jeżeli w oknach zamontowane są żaluzje lub rolety, także trzeba je wyczyścić. To zadanie jest nieco trudniejsze, ale dzięki sprytnym trikom szybko się z tym uporamy. Żaluzje możemy wyczyścić za pomocą szmatki, specjalnego przyrządu, a nawet łopatki kuchennej owiniętej ściereczką. Praktyczną alternatywą jest również myjka parowa. Za pomocą strumienia pary wodnej szybko usuniemy kurz i inne zanieczyszczenia nawet z trudno dostępnych miejsc.
Sposób czyszczenia rolet zależy od ich konstrukcji i materiału, z którego są wykonane. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Brudne okna znacząco ograniczają przenikanie światła do pomieszczeń i wyglądają nieestetycznie. Zatem wykorzystaj nasze praktyczne porady i umyj je szybko, sprawnie i z doskonałym efektem.
artykuł sponsorowany