Czym jest przewlekły ból kręgosłupa i gdzie występuje?

Ból jest nieprzyjemnym doznaniem, które wynika z odbierania różnych bodźców za pomocą nocyceptorów, czyli receptorów bólu. O przewlekłym bólu możemy mówić gdy trwa dłużej niż 3 miesiące. Przewlekły ból kręgosłupa najczęściej lokalizuje się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i potocznie mówi się wtedy o bólu krzyża. Trzeba też wiedzieć, że odcinek lędźwiowy zbudowany jest z 5 oddzielnych kręgów. Połączone są one ze sobą stawami. Natomiast kość krzyżowa jest zbudowana ze zrośniętych 5 kręgów. Łączy ona kręgosłup z miednicą za pomocą stawów krzyżowo-biodrowych.

Przewlekły ból krzyża występuje w społeczeństwie dość często i jak pokazują statystyki może dotyczyć od 5 do 15% całej populacji osób dorosłych. Najczęściej pojawiają się zwyrodnieniowe zmiany w obrębie kręgosłupa i dotyczą nawet 80% mężczyzn po 50 roku życia. Liczba kobiet cierpiących z powodu takiego bólu jest mniejsza, bo wynosi 60%.

Zmiany w tym przypadku spowodowane są nie tylko przez proces starzenia, ale najczęściej przez przeciążenie układu kostno-mięśniowego. Przewlekły ból kręgosłupa dotyczy też młodych osób i nie powinno się go bagatelizować.

Gdzie szukać pomocy? W przypadku wystąpienia bólu kręgosłupa bądź podejrzenia uszkodzenia kręgosłupa lub rdzenia kręgowego, należy udać się do neurochirurga, który zajmuje się leczeniem wielu chorób i przemieszczeń elementów układu nerwowego, takich jak dyskopatia i urazy w obrębie kręgosłupa.

Ile kosztuje wizyta u specjalisty? Koszt konsultacji z neurochirurgiem w Warszawie (sprawdź na: https://www.damian.pl/lekarze/neurochirurg-warszawa,s,s) to ok. 300 zł.

Przyczyny przewlekłego bólu kręgosłupa

Przewlekły ból kręgosłupa może dotyczyć osób w każdym wieku. W przypadku ludzi młodych, najczęstszą przyczyną jest przeciążenie mięśni, ale też więzadeł i krążków międzykręgowych. Dochodzi do tego na skutek np. ciężkiej pracy fizycznej, uprawiania sportu bądź nieprawidłowej pozycji ciała. Ale przewlekły ból pleców może być też efektem chorób nowotworowych, zapalnych czy reumatycznych.

Ból pojawia się, gdy dojdzie do wypadnięcia dysku czy rwy barkowej. Rwa kulszowa czy udowa również może powodować przewlekły ból kręgosłupa. Niebagatelny wpływ na pojawienie się bólu o charakterze przewlekłym często ma prowadzenie niewłaściwego stylu życia - siedzący tryb, nadwaga czy ciągłe wysuwanie głowy i barków do przodu. Przewlekłe bóle kręgosłupa dotyczą także kobiet w ciąży i tych noszących wysokie obcasy.

Leczenie przewlekłego bólu kręgosłupa

Przewlekły ból kręgosłupa nie tylko można, ale i trzeba leczyć, a leczenie uzależnione jest od przyczyny dyskomfortu. Czasami lekarz może zalecić zmianę stylu życia i zdrową dietę, w innym przypadku niezbędna jest farmakoterapia czy nawet leczenie operacyjne. Na podstawie badań diagnostycznych, zarówno laboratoryjnych jak i obrazowych, lekarz określa rodzaj schorzenia i dobiera najbardziej skuteczne leczenie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej