Przewodnik po DVB-T2
DVB-T2 to nowy standard telewizji naziemnej, który zacznie obowiązywać już w pierwszej połowie tego roku. Na czym będą polegały zmiany? Kiedy dokładnie wejdą w życie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule, który stanowi przewodnik po DVB-T2?
Czym jest DVB-T2 i kiedy zacznie obowiązywać?
Standard DVB-T2, czyli z angielskiego Digital Video Broadcasting – Terrestrial 2 to nowy standard nadawania telewizji naziemnej, który jak sama nazwa wskazuje jest następcą DVB-T. Zmiana standardu nadawania, która nastąpi w pierwszej połowie tego roku pozytywnie wpłynie na jakość odbieranej telewizji naziemnej. Po zmianach wszystkie kanały będzie można odbierać w jakości HD, co nie było możliwe w standardzie DVB-T. Ważną zmianą jest również fakt, że DVB-T2 umożliwi odbiór telewizji hybrydowej, co nie tylko zwiększy liczbę odbieranych kanałów, ale pozwoli uzyskać dostęp do zwiastunów programów, czy materiałów archiwalnych. Telewizja hybrydowa będzie odbierana na telewizorach, które łączą się z Internetem.
Jak już wspomniano DVB-T2 zostanie wprowadzone jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Cała operacja została podzielona na cztery etapy, a harmonogram wygląda następująco:
- etap I – 28 marca – województwa: lubuskie, dolnośląskie i opolskie;
- etap II – 25 kwietnia – województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie;
- etap III – 23 maja – województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie;
- etap IV – 27 czerwca – województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.
Jak sprawdzić, czy telewizor posiada DVB-T2?
Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej sprawia, że będzie ona mogła być odbierana wyłącznie na telewizorach posiadających DVB-T2. Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Najbardziej oczywistym sposobem jest zweryfikowanie tej informacji w instrukcji sprzętu, jednak łatwo się domyślić, że większość użytkowników już jej nie posiada lub nie wie, gdzie się znajduje. W takiej sytuacji można skorzystać z internetowej wyszukiwarki, w której należy wpisać dokładny model telewizora odczytany z jego tabliczki znamionowej. Pozwoli to uzyskać jego dokładną specyfikację. Warto również wiedzieć, że w obecnie nadawanej telewizji naziemnej zostały uruchomione kanały testowe, które mają na celu ułatwienie weryfikacji DVB-T2. Jeżeli nasz telewizor jest w stanie je wyszukać i prawidłowo odbierać (zarówno obraz, jak i dźwięk) można mieć pewność, że będzie odbierał nową telewizję naziemną (czytaj więcej w artykule: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/telewizory-i-rtv/jak-sprawdzic-czy-telewizor-ma-dvb-t2).
Czy konieczna jest wymiana telewizora?
W przypadku starszych telewizorów (kupowanych głównie przed 2017 rokiem) może okazać się, że sprzęt nie obsługuje DVB-T2. Czy w takiej sytuacji konieczna jest wymiana telewizora na nowy? Oczywiście, że nie, ponieważ wystarczy dokupić dekoder dedykowany do obsługi DVB-T2. Z pewnością jest to rozwiązanie tańsze, niż zakup nowego sprzętu. Posiadacze najstarszych modeli powinni jednak zwrócić uwagę na fakt, że nowoczesny telewizor DVB-T2 nie tylko umożliwia odbiór nowego standardu nadawania, ale posiada również wiele innych funkcji. Przykładem może być łączność z Internetem, która jest konieczna do korzystania z telewizji hybrydowej.
Podsumowując należy stwierdzić, że zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej z pewnością będzie korzystna dla jej odbiorców, ponieważ umożliwi odbiór telewizji w lepszej jakości. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio wcześnie sprawdzić, czy posiadany sprzęt obsługuje DVB-T2, ponieważ jeżeli okaże się, że nie to efektem będzie brak jakiejkolwiek telewizji.
artykuł sponsorowany