Jakie są rodzaje schodów strychowych z metalu?

Metalowe schody strychowe to stabilne konstrukcje składane, umożliwiające wygodne i przede wszystkim – bezpieczne korzystanie z pomieszczeń na poddaszu. Czasami wykorzystywane są także w piwnicach lub magazynach. Montuje się je w stropie w specjalnej zabudowie, a poszczególne elementy systemu niezbędne do instalacji dostępne są w jednym komplecie. Na rynku można znaleźć obecnie wiele typów schodów strychowych z metalu. W zależności od konstrukcji wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje: z metalową drabinką i nożycowe. W obrębie tych kategorii znajdują się także schody o różnej odporności ogniowej, termoizolacyjności czy też takie przeznaczone do wysokich pomieszczeń. W ofercie znanego producenta okien dachowych FAKRO od niedawna dostępne są schody metalowe nowoczesne sterowane elektrycznie, obsługiwane za pomocą zestawu sterującego Z-Wave (przy użyciu pilota) lub WiFi (z poziomu smartfona). Cechują się bardzo dobrą izolacyjnością i są wyposażone w specjalny system blokujący schody na wypadek próby uruchomienia przez dzieci bądź osoby nieupoważnione. 

Najważniejsze zalety i parametry schodów metalowych na strych

Metalowe schody strychowe są cenione głównie z uwagi na wysoką funkcjonalność. Zajmują mniej miejsca niż schody drewniane i są dostępne w wielu rozmiarach, a nawet w różnych kolorach. Wśród innych ważnych zalet należy wskazać m.in.:

  • dużą trwałość i solidność wykonania;
  • prosty i szybki montaż;
  • bezpieczeństwo (antypoślizgowe stopnie) i komfort użytkowania (nawet dla osób starszych);
  • estetyczne wykończenie i nowoczesny wygląd.
Przewodnik po metalowych schodach strychowych: wybór, instalacja i konserwacja
Przewodnik po metalowych schodach strychowych: wybór, instalacja i konserwacja

Co ważne, do każdego zestawu schodów z oferty FAKRO: https://sklep.fakro.pl/schody-strychowe/schody-strychowe-metalowe.html można dokupić akcesoria dodatkowe. Mowa tu o takich elementach jak np. dodatkowe poręcze, stopki, listwy wykończeniowe, stopnie, mechanizmy odciążające, nadstawki i wiele innych. Wybierając schody strychowe z metalu, należy zwrócić uwagę na dwa istotne parametry – ochronę przeciwpożarową oraz wartość termoizolacyjności wyrażoną jako współczynnik przenikania ciepła. Metalowe schody strychowe powinny spełniać wymagania norm, a także posiadać stosowne certyfikaty i świadectwa badań, potwierdzające ich bezpieczeństwo i wysoką jakość wykonania. 

Zasady doboru i instalacji metalowych schodów strychowych

Aby odpowiednio dobrać metalowe schody strychowe, należy znać wymiary otworu w stropie, a także maksymalną wysokość pomieszczenia, w którym chcesz zamontować konstrukcję. Trzeba też pamiętać o uwzględnieniu dodatkowej przestrzeni, czyli tzw. luku montażowego. Sposób instalacji różni się w zależności od typu budynku. Jest to nieco bardziej skomplikowane w przypadku pomieszczeń z sufitem podwieszanym, gdzie należy wykonać konstrukcję przenoszącą obciążenia. Jeśli zaś stropy są wysokie, niezbędne jest zastosowanie nadstawek i dodatkowych stopni. Schody strychowe metalowe można zamontować samodzielnie, zawsze jednak postępując zgodnie z instrukcją montażu producenta. W razie wystąpienia problemów związanych z instalacją schodów dobrze jest skorzystać z pomocy fachowców.

Konserwacja schodów strychowych

Prawidłowo użytkowane schody strychowe, w przeznaczonych do tego warunkach, z reguły nie wymagają specjalnej konserwacji. Co jakiś czas zaleca się oczyścić ich powierzchnię z kurzu i brudu za pomocą lekko wilgotnej ściereczki. Warto też skontrolować stan zawiasów i innych połączeń, a jeśli jest to konieczne – zastosować preparaty do smarowania i konserwacji przeznaczone do danego typu materiału. Schody strychowe marki FAKRO są objęte 3-letnią gwarancją producenta.

ikona podziel się Przekaż dalej