Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

 Celem spotkania rekrutacyjnego jest bliższe poznanie kandydata oraz ustalenie, czy pasuje on do firmy i odwrotnie. Rekruterzy starają się zweryfikować prawdziwość informacji zawartych w CV, a także ocenić zdolność danej osoby do opowiadania o własnym doświadczeniu.

Na rozmowie kwalifikacyjnej niezwykle istotne jest pierwsze wrażenie. Aby przekonać pracodawcę o swojej odpowiedzialności, sumienności oraz niezawodności, przede wszystkim bądź punktualny. Choć może to brzmi banalnie, wielu kandydatów codziennie spóźnia się na spotkania rekrutacyjne. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, jak dojechać na miejsce. W dokładnym ustaleniu trasy, z uwzględnieniem potencjalnych trudności takich jak korki czy inne utrudnienia, pomoże Ci Google Maps – sprawdź przewidywany czas dotarcia w dniu, w którym masz być na spotkaniu. Niektóre miejsca bywają przejezdne przez większość dnia, ale potężnie korkują się  w godzinach szczytu. Aby mieć pewność, że się nie spóźnisz, przyjdź na spotkanie nieco przed czasem, ale nie wcześniej niż 10 minut.

Jeśli chcesz zrobić pozytywne wrażenie na pracodawcy, sprawdź dokładnie, czym zajmuje się dana firma. Przekonasz w ten sposób rozmówcę, że jesteś dobrze poinformowany o działalności przedsiębiorstwa, jego misji, historii, wartościach oraz celach biznesowych. Poszukanie informacji o pracodawcy oraz odpowiednie przygotowanie do rozmowy o pracę naprawdę może wzmocnić Twoją pozycję podczas procesu rekrutacji. Dodatkowo sprawdzenie opinii na portalu GoWork.pl może dostarczyć cennych informacji od byłych i obecnych pracowników, co pozwoli lepiej zrozumieć atmosferę w firmie. Wiedząc, na co zwracają uwagę potencjalni przełożeni, możesz lepiej wypaść na rozmowie, niezależnie od tego, czy będzie to stanowisko na niskim, czy wysokim szczeblu kariery.

Jakie pytania warto zadać na rozmowie o pracę?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością padną podstawowe pytania, które są powszechnie stosowane w tego typu sytuacjach. Rekruterzy zazwyczaj pytają o doświadczenie, przebieg zatrudnienia, największe osiągnięcia zawodowe, mocne i słabe strony, motywacje aplikowania na dane stanowisko i powód opuszczenia dotychczasowej firmy.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że rozmowa o pracę to doskonała okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o potencjalnym pracodawcy. Ważnym elementem, który pokazuje Twoje zaangażowanie i zainteresowanie daną firmą, jest przygotowanie kilku pytań do rekrutera. Warto zapytać o to, co jest dla nas naprawdę kluczowe: Jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku? Jakie są możliwości rozwoju w firmie? Czy firma organizuje szkolenia dla pracowników? Czy istnieje możliwość pracy zdalnej? Jakie są kolejne etapy rekrutacji i kiedy można spodziewać się wyników?

Rozmowa o pracę – jak się mniej stresować?

Spotkanie rekrutacyjne zazwyczaj wywołuje pewne napięcie i stres. To całkowicie naturalne, że się denerwujemy – w końcu chodzi o naszą przyszłość zawodową i szansę na zdobycie nowej posady. Większość kandydatów odczuwa podobne emocje, ponieważ chcą zrobić dobre pierwsze wrażenie i zaprezentować swoje umiejętności oraz doświadczenie w jak najlepszym świetle. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie, aby zminimalizować stres i zwiększyć szanse na sukces podczas rozmowy o pracę

ikona podziel się Przekaż dalej