Psotnik zakamarnik w mieszkaniu

Morfologia i cykl życiowy gryzka

Gryzki to niewielkie owady, należące do gatunku psocoptera. W samej Polsce istnieje około 70 do 100 odmian tych insektów. Większość z nich zamieszkuje lasy, omszone powierzchnie i konary drzew, ale są też gatunki synantropijne. Oznacza to, że żyją one w przestrzeni zamieszkanej przez człowieka. Psotnik zakamarnik to podgatunek często spotykany w domach, magazynach, bibliotekach.

Wyglądem przypominają małe muszki, przynajmniej dla niewprawnego oka. Dorosłe osobniki osiągają najwyżej 3 mm wzrostu. Są więc trudne do wypatrzenia. W powiększeniu zobaczymy charakterystycznie dużą głowę, z rozwiniętym otworem gębowym i długie czułki. Gryzek ma też długie nóżki. Psotniki występujące w mieszkaniu często nie mają skrzydeł i poruszają się biegając lub skacząc.

Niektórzy mówią na nie robaczki kurzowe chociaż takie określenie, podobnie jak czarne robaki, jest zwyczajowe. Uważa się je za szkodniki, chociaż szkody wyrządzają dopiero gdy nadmiernie się rozmnożą. Psotniki nie roznoszą żadnych chorób ani nie wyjadają jedzenia. Żywią się resztkami organicznymi. W pewnym sensie dokonują więc mikrorecyklingu.

Gdzie można znaleźć gryzki w domu

W mieszkaniu najbardziej lubią miejsca wilgotne. Podobnie jak rybiki można je spotkać w łazience. Pojawiają się też w źle wietrzonych pokojach i spiżarniach. Nie żerują jednak na jedzeniu. Nie bez powodu mówi się o nich robaczki kurzowe, bo w różnych zakamarkach mieszkania – tam, gdzie kurz i brud, jest też dużo szczątek organicznych.

Tak jak inne insekty domowe, preferują życie w ukryciu. Jeżeli zobaczymy jednego, dwa na ścianie czy na podłodze, to znaczy, że gdzieś jest ich więcej. Nie powinniśmy jednak wpadać w panikę. Zwłaszcza widząc te tzw. czarne robaki w łazience. Gryzki występują w każdym mieszkaniu i poza nim. Wszędzie, gdzie jest wilgoć i gdzie mają co jeść. Natomiast niebezpiecznym sygnałem jest pojawienie się większej ilości w kuchni. Oznacza to, że zalega tu zbyt duża wilgoć.

Zbyt duża ilość gryzków może prowadzić do zasiedlania przez nie naczyń z mąką czy kaszami. Psotniki są wszystkożerne i szybko się dostosowują. Kiedy przestaną zjadać kurz, mogą zacząć wyjadać nasze jedzenie. Innym przypadkiem, kiedy robią szkody, jest dostanie się większych ilości do księgozbiorów lub pod tapetę, gdzie wyjadają klej. Sprawdź także ten artykuł o innych popularnych insektach domowych w Polsce.

Jak się pozbyć szkodnika?

Domowe sposoby na robaczki kurzowe

Chociaż gryzki w domu nie są jakimś dużym zagrożeniem, ich większa ilość może oznaczać też inwazję innych organizmów pasożytniczych. Dlatego rozprawiając się z gryzkami warto rozejrzeć się czy nie ma też innych nieproszonych gości. Zwalczanie gryzków warto zacząć od osuszenia powierzchni i dokładnego wyczyszczenia pomieszczenia. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o regularne czyszczenie kurzu. Wszelkie żyjątka lubiące wilgoć i resztki organiczne – jak gryzki czy rybiki – będą się chętnie chować w szparach domu.

Dobrym preparatem do dezynfekcji, również likwidującym żerowisko jakie lubią czarne robaki i inne insekty domowe, jest ocet. Połączony z sokiem z cytrusa, cytryny lub grejpfruta, doskonale może zastąpić preparaty ze sklepu. Nie jest to jednak typowy preparat na gryzki, a raczej środek dezynfekujący, który je odstraszy. Po przemyciu blatów tą mieszanką nie powinien pojawić się na nich żaden gryzek.

Preparatem z octu, z dodatkiem cytrusa lub sody oczyszczonej, można też myć podłogi. Zwłaszcza, jeżeli oprócz gryzków przeszkadzają nam rybiki. Dobrym pomysłem jest również aplikowanie go do szpar między szafkami lub pod wanną za pomocą rozpylacza.

Dezynsekcja

Zwalczanie gryzków powinno się udać, kiedy po prostu będziemy dbać o czystość w pomieszczeniach. Jeżeli jednak chcemy wiedzieć jak się pozbyć psotników szybko i skutecznie, skorzystajmy ze środków owadobójczych. Oto kilka pomysłów jaki preparat na gryzki może nam pomóc:

  • Pułapka lepowa – łatwa w użyciu, dyskretna, pozwala obserwować, ile owadów się złapało. Pułapki lepowe zwalczają również inne insekty domowe, jak rybiki czy mrzyki. Zwalczanie gryzków przy jej pomocy może jednak trwać dość długo. Jeżeli ułożymy ją w złym miejscu złapie się na przykład jeden gryzek i kilka rybików. Dużo zależy więc od odpowiedniego umieszczenia pułapki.
  • Mikrokapsułki do rozpylania – jest to bardzo skuteczne, ale stosunkowo drogie rozwiązanie. To nie tylko preparat na gryzki, ale na wiele szkodliwych owadów, jak mrówki, pchły czy kleszcze. Zaletą jest to, że przy okazji pozbędziemy się innych szkodników.
  • Preparaty w sprayu – każdy spray na owady, to skuteczny preparat na gryzki i inne uciążliwe stworzenia. Przede wszystkim likwiduje komary, muchy, mrówki. Większość jest niedroga i łatwa w aplikacji. Daje się bez problemu wprowadzić w różne szpary i zakamarki w domu.

Jak zabezpieczyć dom przed szkodnikiem?

Gryzki w domu to przede wszystkim sygnał, że zaniedbaliśmy higienę pomieszczeń. Dlatego zamiast pytać jak się pozbyć, może lepiej zapytać jak zapobiegać.

Jak już wspomnieliśmy, głównym sposobem na zapobieganie rozprzestrzenianiu się gryzków jest wyczyszczenie powierzchni i zakamarków. Ponieważ owady te lubią wilgoć, to dobrze jest zadbać o odpowiednie wietrzenie pomieszczeń. Nie zapominać o otwieraniu okna np. na noc.

Można też uszczelnić szczeliny np. między wanną a posadzką, między kafelkami, między progiem a podłogą. Wszystkie takie szczeliny to doskonałe schronienie dla wszelkich małych stworzeń. Można je zaciągnąć fugą do kafelków albo silikonowym wypełniaczem.

Widząc gryzki w domu, zwłaszcza, jeżeli jest ich dużo, powinniśmy się zastanowić czy nie ma też innych organizmów lubiących kurz i wilgoć. Gryzki są nieszkodliwe, ale już grzyb, pleśń czy roztocza to cisi zabójcy. Dlatego wietrzenie pomieszczeń i dbanie o czystość to nie tylko ochrona przed psotnikami. To dobra praktyka, która zaoszczędzi nam wielu schorzeń.

ikona podziel się Przekaż dalej