Recepta Japończyków na długowieczność – dlaczego tak wielu z nich żyje ponad 100 lat?
Japończycy uchodzą za jeden z najwolniej starzejących się narodów. Szacuje się, że przeciętny Japończyk żyje znacznie powyżej 80 lat, a wielu dożywa nawet 100 i więcej! Jaki jest sekret Japończyków na długowieczność? Dlaczego tak wielu z nich dożywa powyżej 100 lat? Jakie są ich sposoby na dłuższe życie? Okazuje się, że nie są to bardzo skomplikowane metody – w życie może je bowiem wcielić zupełnie każdy z nas!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o urodzie.

Dlaczego Japończycy żyją tak długo? Japońska recepta na długowieczność
1. Ruch na świeżym powietrzu
Do najdłużej żyjących ludzi na świecie zalicza się Japończyków z wyspy Okinawa. Właśnie oni starają się trzymać zasad, które pozwalają im osiągać imponujący wiek nawet 100 lat. Jedną z najważniejszych metod Japończyków na długowieczność jest zbilansowany tryb życia – zwłaszcza zdrowe odżywianie się i aktywność fizyczna. Właśnie dzięki tym najprostszym rzeczom Japończycy rzadko chorują na choroby układu krążenia i cieszą się doskonałym zdrowiem przez wiele lat. Zanim przejdziemy jednak do diety Japończyków, pomówimy sobie nieco o sporcie. To integralna część życia niemal każdego mieszkańca Japonii, a już zwłaszcza „długowiecznej Okinawy”.
Japończycy starają się spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Każdego dnia korzystają z promieni słonecznych, które są najlepszym „motorkiem napędowym” do produkowania witaminy D w ludzkim organizmie. Mieszkańcy Japonii starają się być w kontakcie z przyrodą i żyć zgodnie z naturą. Na Okinawie (warto dodać, że Okinawa jest japońską wyspą) Japończycy najczęściej uprawiają różnego rodzaju sporty, z czego najważniejszym jest karate. Słynna sztuka walki powstała bowiem właśnie w tym miejscu! Poza samoobroną dzięki treningowi Japończycy ćwiczą nie tylko swoje ciało, ale też umysł.
Ruch na świeżym powietrzu pozwala Japończykom cieszyć się szczupłą sylwetką oraz zdrowiem aż do ostatnich dni. Co ciekawe, nawet stulatkowie uprawiają różnego rodzaju aktywności – daleko im do naszego siadania w fotelu z piwkiem przed telewizorem. Okazuje się zatem, że sport może być doskonałym eliksirem na zachowanie młodości. Oczywiście nie każdy sędziwy Japończyk jest w stanie uprawiać sport – wówczas po prostu wcześnie wstaje, spożywa zdrowe śniadanie i zabiera się za sprzątanie czy spacerowanie. Właśnie w ten sposób Japończycy zachowują świetną kondycję, która wpływa na ich długowieczność.
2. Zdrowa dieta
Sekretem do zachowania młodości jest dla Japończyków zdrowa, urozmaicona i nieprzetworzona dieta. Mieszkańcy Okinawy spożywają średnio ok. 1800 kcal dziennie. W codziennym menu pojawiają się u nich zwłaszcza produkty roślinne – tofu, bataty, miso (pasta japońska), ryż, owoce morza, wodorosty, warzywa, zboża oraz ryby. Co ważne, nigdy nie jedzą do syta oraz nie przejadają się. Jeśli Japończyk zaczyna odczuwać, że zaraz będzie „pełny”, wstaje od stołu. Wpływa to nie tylko na lepsze samopoczucie, ale też szybsze trawienie pokarmów.

Warto dodać, że Japończycy nie spieszą się z jedzeniem. Zazwyczaj zasiadają do stołu razem z całą rodziną i unikają stołowania się na mieście – zwłaszcza w pośpiechu. Bardzo rzadko kupują wysoko przetworzone produkty. Posiłki przygotowywane są przez nich starannie i często w kilka osób. Każde danie jest przez Japończyków swego rodzaju celebracją. To czas, kiedy nacieszyć się mogą swoją obecnością oraz na długo zapamiętać smak przygotowanego wspólnie dania. Porcje z reguły podawane są na kilku małych talerzykach bądź miseczkach. Co ciekawe, pałeczki używane do spożywania posiłków również… wydłużają czas jedzenia. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak trzymać pałeczki do sushi.
Przepis Japończyków na długowieczność. Co robić, aby dłużej zachować młodość?
3. Pasja – idealny sposób na unikanie stresu
Według Japończyków każdy z nas powinien posiadać swój ikigai – cel, dzięki któremu będzie nam się chciało szybciej wstawać z łóżka. Ikigai oznacza w dosłownym tłumaczeniu „być cały czas zajętym”. Aby zachować długowieczność warto mieć zatem pasję – coś, czemu będziemy się w pełni poświęcać i na czym skoncentrujemy swoją energię. Oddanie się pasji pozwoli wyeliminować stres i pozbyć się negatywnych myśli. Japończycy uważają, że pasja to jedna z nieodłącznych części życia każdego człowieka. Dzięki niej można być szczęśliwym i mieć satysfakcję z codziennego bytu – co jednocześnie pozwala wydłużyć życie.

Uniknąć stresu pozwala również wyciszanie się, a więc kontemplowanie i medytowanie. Co ciekawe, naprawdę wielu Japończyków ucieka w medytację – jest to ich nieodłączna część życia. Medytowanie powiązanie jest bowiem z religią, która dla Japończyków jest niezwykle istotna. Kontemplowanie pozwala wyciszyć się i zostać ze sobą sam na sam. Dzięki medytacji można skoncentrować się na chwili oraz „wypuścić” stres i rozwiązać wiele codziennych problemów. W parze z medytacją idzie również… wdzięczność. Aby dłużej żyć, powinniśmy każdego dnia być wdzięczni za wszystko, co mamy i czego możemy doświadczać. Powinniśmy również częściej się uśmiechać – o czym niestety wielu z nas wciąż zapomina. A co z rzeczami, na które nie mamy wpływu? No właśnie. Skoro nie mamy, to po co się nimi przejmować?
4. Praca to klucz do długowieczności
W tym momencie wielu ludzi może zrobić wielkie oczy – no, bo jak to? Przecież pracujemy po to, aby w końcu pójść na wymarzoną, długo wyczekiwaną emeryturę. Japończycy jednak w tej kwestii mają zupełnie inne zdanie niż my. Uważają bowiem, że praca jest jednym z najlepszych sposobów na wydłużenie życia – podczas kiedy my wciąż upieramy się przy tym, że praca znacznie je skraca. Przecież większość z nas zacięcie walczy o to, aby rozstać się z pracą. Japończycy z kolei robią zupełnie na odwrót.
Ciężko zobaczyć Japończyka, a już zwłaszcza mieszkańca Okinawy, siedzącego bezczynnie. Nawet najstarsi ochoczo pracują – już nawet nie po to, aby zarabiać, lecz ruszać się i po prostu być między ludźmi. I wcale nie jest tak, że starsi ludzie pracują w formie wolontariatu np. godzinę czy dwie dziennie. Seniorzy potrafią pracować nawet po… dwanaście godzin dziennie! Japończycy upierają się przy tym, że bycie cały czas w ruchu – zatem pracowanie – to najważniejszy sekret długowieczności. Jakie więc motto możemy wyciągnąć z ich teorii na temat długowieczności? „Żyj aktywnie – zapomnij o emeryturze!”.