Teleporada – co warto o niej wiedzieć?

Popularność teleporad znacznie wzrosła w ostatnich latach, głównie za sprawą ogólnoświatowej pandemii. Wraz z pojawieniem się wirusa Covid-19 pacjenci zaczęli mieć problem z dostaniem się do gabinetu lekarza. Lekarze więc zaczęli świadczyć swoje usługi za pośrednictwem teleporad. Do kontaktu ze specjalistą wystarczył dostęp do telefonu. Pacjenci na własnej skórze szybko przekonali się, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne – w wielu przypadkach o wiele wygodniejsze, niż umawianie wizyty w trybie stacjonarnym.

Obecna sytuacja epidemiologiczna jest już ustabilizowana, a jednak popularność teleporad wcale nie spadła. Lekarze coraz częściej udzielają pacjentom porad medycznych nie tylko przez telefon, ale także za pośrednictwem internetu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że teleporada niczym nie ustępuje wizycie w gabinecie lekarza. Specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, planuje w sposób leczenia, a także przepisuje odpowiednie leki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli okaże się, że stan pacjenta wymaga bliższych oględzin, lekarz z pewnością skieruje go na wizytę w trybie stacjonarnym lub na izbę przyjęć najbliższego szpitala.

Śmiało można powiedzieć, że teleporada to bardzo wygodny i praktyczny sposób komunikowania się pacjentów z lekarzami. Dzięki temu sposobowi komunikacji pacjenci nie muszą czekać długich miesięcy na upragnioną wizytę, a lekarze mogą łatwo zapanować nad bieżącymi danymi, co znacznie usprawnia proces śledzenia stanu zdrowia pacjentów oraz zarządzanie niezbędną dokumentacją.

Teleporada za pośrednictwem telefonu lub internetu równoznaczna jest z szybką pomocą specjalisty. Osoby, które nie chcą tracić czasu w kolejkach, mogą zaoszczędzić go i skorzystać z pomocy specjalisty tak szybko, jak tylko to możliwe.

Recepta online – co warto o niej wiedzieć?

Trzeba podkreślić, że osoby korzystające z usług portali oferujących teleporady oraz wystawianie recept online, wcale nie mają stuprocentowej pewności, że takową receptę po konsultacji otrzymają. To lekarz, z którym się skontaktują, zdecyduje, czy recepta online (sprawdź na: https://e-recepta.net/recepta) jest potrzebna. Jeśli specjalista uzna, że w przypadku danego pacjenta żaden lek na receptę się nie sprawdzi, może odmówić wystawienia recepty, bądź też skierować go na dodatkowe badania w celu zgłębienia jego sytuacji zdrowotnej.

Warto opowiedzieć także, czym jest elektroniczna recepta. Otóż, recepta online to system, którego lekarze używają, aby rejestrować i przesyłać dane o pacjentach. Nic więc dziwnego, że z e-recept korzysta się nie tylko w prywatnych gabinetach lekarskich, ale także gabinetach działających za pośrednictwem NFZ, a także w placówkach szpitalnych. E-recepty korzystne są dla wszystkich – zarówno pacjentów, jak i samych lekarzy, farmaceutów, pracodawców oraz firm ubezpieczeniowych. Pozwoliły niemal do zera wyeliminować problemy z błędnie wystawionymi dokumentami bądź też niewyraźnym pismem lekarzy.

Elektroniczne recepty działają na podstawie systemu Ministerstwa Zdrowia i służą do przepisywania leków lub innych środków medycznych. Są bardzo wygodne, ponieważ można je przesyłać sms-em, drogą elektroniczną bądź też dla pośrednictwem zainstalowanej na urządzeniu mobilnym aplikacji.

Dzięki receptom online pacjenci mogą zakupić potrzebne leki bez konieczności odbywania wizyty w gabinecie lekarskim. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osób zamieszkałych na terenach, gdzie dostęp do medycznej opieki jest bardzo utrudniony.

Recepta online – dlaczego warto?

Elektroniczna recepta to coś, co śmiało można nazwać rewolucją w systemie zdrowia publicznego w Polsce. To bardzo bezpieczne i wygodne rozwiązanie zarówno dla lekarzy, jak i dla samych pacjentów. Dla lekarzy wystawienie e-recepty jest o wiele łatwiejsze niż wypisanie recepty papierowej – przy okazji mogą uniknąć najpopularniejszych błędów, a także problemów z charakterem pisma.

Dzięki recepcie online pacjent może pobrać potrzebny mu lek z dowolnej apteki działającej na terenie kraju. Wystarczy, że przedstawi farmaceucie czterocyfrowy kod PIN, który otrzymał sms-em lub e-mailem. Na sam koniec warto powiedzieć, że pacjent dzięki systemowi informatycznemu przez cały czas ma podgląd na wszystkie recepty, jakie otrzymał. Wystarczy, że zaloguje się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie przechowywane są wszystkie dane tego typu.

Osoby, które nie dysponują dostępem do internetu, nie muszą się martwić – otrzymają e-receptę pod postacią papierowego wydruku, na którym znajdzie się kod kreskowy. Farmaceuta w aptece zeskanuje go w celu uzyskania informacji o przepisanych lekach. Na wydruku znajdą się także informacje dotyczące stosowanie i dawkowania leków.

E-recepta – kiedy może się przydać?

Recepta online może być przydatna zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych. To właśnie one mogą dzięki niej uzyskać dostęp do kolejnego opakowania potrzebnego im leku, który zażywają od wielu miesięcy, a nawet lat. Specjalista za pośrednictwem konsultacji zdalnej może wystawić im potrzebną receptę. Trzeba podkreślić, jak kłopotliwa jest konieczność odwiedzenia osobistego gabinetu lekarskiego za każdym razem, kiedy kończy się opakowanie leku zażywanego na stałe.

Recepta online może okazać się także przydatna w sytuacji kobiet przyjmujących stałą antykoncepcję hormonalną. Teleporada połączona z wystawieniem recepty online zwalnia je z obowiązku każdorazowego odwiedzenia gabinetu ginekologa, kiedy tylko kończy się opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wiele kobiet z recepty online korzysta w sytuacji, kiedy potrzebują tabletki dzień po. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza na stronie lekarz specjalista decyduje, czy taka tabletka rzeczywiście jest kobiecie niezbędna.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej