Relaks w altanie, tyko jakiej?
Altanki działkowe mogą mieć różne przeznaczenie. Najczęściej służą jako miejsce do rodzinnych spotkań, wspólnego biesiadowania ze znajomymi i słodkiego relaksu z książką i filiżanką kawy.
Altanka drewniana
Drewno jest surowcem o wysokich walorach estetycznych. Zbudowane na jego bazie altanki jeszcze bardziej wpisują się w krajobraz ogrodu, podkreślając łączność z naturą. Zależnie od kształtu i zastosowanych rozwiązań tego typu altanki mogą stać się niebywałą dekoracją działki, wyraźnie definiującym całą przestrzeń. Nawet co sezon można pomalować drewno na wybrany przez siebie kolor, odświeżając je i nadając nowego charakteru. Zależnie od przeznaczenia jakie ma spełniać, altanka może mieć formę otwartą lub zamkniętą. Można też zdecydować się na półotwarty domek z kratkowanymi ściankami, o lekkich ażurowych konstrukcjach i z zadaszeniem. Wybór altan drewnianych jest ogromny, biorąc pod uwagę także kwestię dekoracyjną. Jedne mogą przybierać ascetyczne formy, a drugie ozdobione są urokliwymi rzeźbieniami.
Drewno jest surowcem stwarzającym przytulny, ciepły klimat, dlatego też budowane na jego bazie altanki są wyjątkowo czarujące i zaciszne. Z kolei trzeba się liczyć z tym, że altanka drewniana musi być odpowiednio zaimpregnowana, w innym przypadku drewno może niszczeć pod wpływem wiatru czy promieni słonecznych.
Drewniana altana Ewa fot. Ogrodosfera.pl
Altanka poliwęglanowa
Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej altanek wykonanych na bazie poliwęglanu. Jest to surowiec bardzo lekki i wytrzymały, ale też estetyczny. Nie trzeba więc iść na kompromis – walory wizualne i odporność. Oprócz tego charakteryzuje się także dobrą przepuszczalnością światła, dlatego używa się go do budowy praktycznych altanek. Wytrzymuje także działanie ekstremalnych temperatur od -40 do 130 st. Celsjusza, co jest obiecującym wynikiem. Nie stwarza też problemów podczas obróbki, można go ciąć, frezować i nawiercać wedle potrzeby. Oprócz doskonałej izolacji termicznej stwarza też dobrą barierę akustyczną, dzięki czemu altanka może być przytulnym miejscem, w którym można w pełni odprężyć się po całym dniu pracy. Zależnie od przeznaczenia altanki i preferencji estetycznych można wybrać różne rodzaje poliwęglanu – lity (gładki, elastyczny), komorowy (mniej przepuszcza światła, mniej elastyczny, trwały), trapezowy i falisty (dekoracyjny i bardzo trwały). Jeśli chodzi o przepuszczalność światła to jest możliwość wyboru przeźroczystego materiału lub mlecznego (dymionego).
Solidne profile aluminiowe jeszcze bardziej wzmacniają konstrukcję altanki i idealnie komponują się z panelami poliwęglanowymi. Altanki poliwęglanowe ładnie wpisują się w architekturę ogrodu, mają estetyczny i nowoczesny wygląd. Idealnie zastępują szkło, a wyglądają równie klimatycznie. Wystarczy wejść na jedną ze stron, na której są prezentowane altanki na tle zieleni, aby zobaczyć, jakie wrażenie estetyczne stwarza poliwęglan. Stanowią unikalne połączenie estetyki, wytrzymałości i komfortu użytkowania.
altana aluminiowo-poliwęglanowa Monaco fot. Palram.pl
Inne rodzaje altan
Drewno i poliwęglan to oczywiście nie wszystko. Bardzo często spotyka się altanki wykonane z metalu. Charakteryzują się trwałą konstrukcją i najczęściej maja formę otwartych pawilonów. Ich zadaszenie i ścianki często wykonane są z materiału np. poliestru lub są zupełnie odkryte. Wtedy zazwyczaj oplatają je z pnącza roślinne, zarówno po bokach, jak i na górze, tworząc tzw. zielony dach. Konstrukcja jest mocna, ale reszta już nie tak bardzo, jak w przypadku mocnej drewnianej czy poliwęglanowej altany. Pawilony metalowe wykonane z kutego żelaza są wyjątkowo eleganckie i znajdą swoje miejsce szczególnie w dużych ogrodach, gdzie będą mogły być, odpowiednio wyeksponowane.
Na wielu działkach znajdują się także altanki wykonane z cegły i kamienia. Stabilne, urocze i przytulne. Są to surowce, które również mocno wiążą się z naturą, dlatego dla wielbicieli tego typu klimatów takie altanki będą dobrym rozwiązaniem. Alternatywę stanowią altanki przeszklone o konstrukcji zamkniętej. Drewno połączone ze szkłem stanowi niezwykłe połączenie, wyjątkowo eleganckie i nowoczesne.
Niezależnie od rodzaju altanki, każda z nich ma swoje wady i zalety. Jedna będzie lepiej prezentować się w małym ogrodzie, a druga na otwartej, dużej przestrzeni. Te o zamkniętej konstrukcji są bardziej przytulne, a otwarte wpuszczają więcej światła do wnętrza. Każda z altanek pozwala na słodkie odprężenie na łonie natury i stanowi ciekawą dekorację ogrodu.