Remont łazienki w bloku - wskazówki, porady
Łazienka jest jednym z najczęściej remontowanych pomieszczeń. I nic w tym dziwnego, bowiem każdy z domowników korzysta z niej codziennie przynajmniej kilkukrotnie. Intensywna eksploatacja oraz chęć, aby otaczać się komfortem i wygodą w modnym wydaniu sprawiają, że remont łazienki w bloku robimy nawet co kilka lat. Jak dobrze przygotować się do zmian w łazience w bloku? Podpowiadamy.

Choć remont łazienki to duże wyzwanie logistyczne i finansowe, to jednak odpowiednio się do niego przygotowując, możemy przejść przez niego sprawnie i bez nadprogramowych kosztów.
Od czego zacząć remont małej łazienki w bloku?
Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie się i planowanie. Jeszcze zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac budowlanych, spróbujmy jak najlepiej poznać ofertę sklepów z wyposażeniem łazienkowym i przemyśleć rozwiązania, które chcielibyśmy zastosować w naszym projekcie.
Na tym etapie dobrze także zapytać wszystkim domowników, jakie są ich spostrzeżenia i potrzeby w zakresie codziennej eksploatacji łazienki. Wanna czy prysznic, a może multifunkcjonalne rozwiązanie typu wanno-prysznic? Jedna czy dwie umywalki, a może jedna szeroka ceramika z dwiema misami? I wreszcie – ile miejsca do przechowywania potrzebuje każdy z użytkowników, aby mieć łatwy dostęp do swoich kosmetyków i przyborów toaletowych? Czy wśród domowników są osoby, które potrzebują specjalnych udogodnień w łazience, np. prysznic bez brodzika dla osób mających ograniczenia ruchowe albo głęboki brodzik, aby ułatwić kąpiel najmłodszym.
Odpowiedzi na te pytania pozwolą nakreślić listę wyposażenia. Sprawdzonym sposobem jest rozrysowanie choćby ogólnego planu nowej łazienki z podziałem na strefy funkcjonalne. Gdzie ma znaleźć się prysznic, gdzie umywalki z miejscem na przechowywanie, gdzie pralka, a gdzie strefa WC – już taki prosty schemat jest dobrą bazą do dalszego planowania.

Remont łazienki w bloku – na co zwrócić uwagę?
Mając ogólny zarys, przejdźmy do szczegółów. Przede wszystkim warto określić zakres remontu łazienki w bloku. Czy planujemy jedynie odświeżenie wystroju i wymianę ceramiki, czy naszym celem jest zmiana okładzin na ścianach i posadzce i całkowita przemiana wnętrza, a może łazienka wymaga remontu generalnego z wymianą instalacji i zaprojektowaniem całego pomieszczenia od zera. Określenie zakresu całego przedsięwzięcia pozwala oszacować długość prac remontowych, wstępny koszt i fachowców, których pomoc będzie potrzebna np. do wymiany instalacji elektrycznej lub hydraulicznej.
Na tym etapie warto też sprawdzić, czy nasza wstępna koncepcja aranżacji pomieszczenia jest możliwa do realizacji. Przede wszystkich chodzi o kwestię ujść instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. O ile doprowadzenie przewodów na sąsiednią ścianę nie jest problemem, o tyle modyfikacje w zakresie lokalizacji umywalek i strefy WC to już spore wyzwanie. I w pewnych przypadkach może okazać się niemożliwe ze względu na typy odpływów lub za małą grubość stropu. Jeśli planujemy wstawienie prysznica bez brodzika w miejsce obecnej wanny, koniecznie skonsultujmy z hydraulikiem, czy możliwy jest montaż odpływu liniowego w posadzce.
Miejmy też na uwadze problemy z dostępnością niektórych produktów. Zapytajmy w sklepach z wyposażeniem, jaki jest czas oczekiwania na konkretne produkty. Może się okazać, że dostawa płytek przyjedzie dopiero za kilka tygodni, a wybrany model kabiny trzeba sprowadzić zza granicy. Warto to uwzględnić w harmonogramie i zamówić produkty odpowiednio wcześniej, by uniknąć sytuacji, kiedy ekipa remontowa ma przestój ze względu na brak materiałów.
Zasady urządzania małej łazienki w bloku
Urządzanie małej łazienki w bloku to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli jest to wnętrze w budownictwie nieco starszego typu. Problem z trudnym układem, brakiem okna, nierównymi ścianami i rozmieszczeniem instalacji trzeba dodatkowo skonfrontować z niewielkim metrażem. Ale i na to są sposoby. Specjaliści od wystroju wnętrz podpowiadają sprytne sposoby, jak optycznie powiększyć małą łazienkę w bloku i jak nawet na małej przestrzeni stworzyć modną i komfortową aranżację.
Wykorzystaj jasną kolorystykę, unikaj intensywnych wzorów
Projekt małej łazienki w bloku warto oprzeć na prostych liniach symetrii. Kluczowe jest stworzenie wrażenia uporządkowania, zarówno w zakresie kolorystyki, jak i wzornictwa, rozmieszczenia przedmiotów i wyposażenia. Do niewielkich łazienek warto wybierać jasną paletę barw opartą na bieli, beżach, szarości i łagodnych pastelach. Jako uzupełnienie, które nada wnętrzu wyrazistości, wykorzystajmy czerń, drewno lub kontrastowy kolor. Unikajmy wzorów na dużej powierzchni – przy małym metrażu wizualnie będzie przytłaczał niewielkie wnętrze.

Powieś duże lustra i zastosuj szkliwione powierzchnie
W małej łazience w bloku szukajmy przestrzeni i światła. Duże lustra na ścianach, lustrzane fronty szafek, szkliwione płytki i lakierowane fronty – wszystkie te powierzchnie odbijają światło, co dodatkowo doświetla wnętrze i sprawia, że optycznie wydaje się większe. Z kolei umiejętnie powieszone lustra potrafią totalnie odmienić odbiór wizualny pomieszczenia, zmienić jego proporcje i ukryć mankamenty (zbyt niski sufit, krótka ściana).
Wybieraj podwieszane wyposażenie
Wiszące szafki i wyposażenie sprawiają, że podłoga optycznie wydaje się większa. Miski wiszące KOŁO dostępne są w wielu rozmiarach, a dzięki wielu różnym stylistycznym liniom produktowym, z łatwością dopasują się do niemal każdej aranżacji wnętrza. Podwieszane wyposażenie dodaje wizualnej lekkości pomieszczeniu, dając wrażenie, że jest większe niż w rzeczywistości.
Miski WC i bidety montuje się na podtynkowych stelażach ze spłuczkami. Zabudowa tych elementów pomaga nie tylko oszczędzić miejsce, ale ukrywa wszelkie elementy instalacji. Daje to świetny efekt wizualny i znacznie ułatwia utrzymanie czystości w łazience.
Stelaże podtynkowe GEBERIT to dobre rozwiązanie do nowych i modernizowanych budynków. To prosta samonośna zabudowa do konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych, przeznaczona do powieszenia wszystkich urządzeń sanitarnych. Można je montować zarówno na ścianach działowych, jak i na lekkich ścianach stelażowych.
Wyposażenie do małych łazienek
Remontując łazienkę w bloku, szczególnie tę o małym metrażu, warto sięgnąć po nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz wyposażenie, które zostało zaprojektowane z myślą o małych pomieszczeniach. To ceramika, meble i inne przedmioty, które mają nieco mniejsze wymiary, jednak zostały stworzone z zachowaniem wszelkiej wygody i komfortu.
Czołowi producenci wyposażenia łazienkowego oferują całe linie produktowe obejmujące umywalki, wanny, szafki i kabiny prysznicowe, które odpowiadają na potrzeby małych łazienek w bloku.
Koszt remontu łazienki w bloku
Ile kosztuje remont łazienki? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Ostateczny koszt modernizacji waha się zazwyczaj od kilku do ponad 20 tys. zł. Zależy od zakresu remontu, rodzaju wyposażenia, wielkości łazienki oraz wysokości wynagrodzenia ekipy remontowej (ta różni się znacznie w zależności od lokalizacji). Sprawdźmy, ile kosztują poszczególne produkty i wszystkie niezbędne materiały i akcesoria, jakie są stawki za usługi specjalistów i ekipy budowlanej, a potem zaplanujmy dodatkowe 20-30% budżetu na nieplanowane wydatki.
artykuł sponsorowany