Jak odnowić stare meble? Renowacja mebli drewnianych

Jak wygląda odnawianie starych mebli z drewna?

Szykujesz się do odnowienia mebli drewnianych? Ich odświeżanie wcale nie należy do najtrudniejszych pod warunkiem, że wiesz, jak się do tego zabrać. Najpierw powinieneś zeszlifować meble szlifierką oraz papierem ściernym – a już na pewno zwłaszcza w tych trudno dostępnych miejscach. Papier powinien mieć ziarnistość między 120 a 320 w zależności od tego, jaki jest aktualny stan antyków. Dokładnie odkurz meble i zaszpachluj drewno. W tym celu, należy dobrać odpowiedni kolor masy szpachlowej do drewna. W niej znajduje się terpentyna, odpowiadająca za przyczepianie się masy szpachlowej do mebli drewnianych. Trwałość i utwardzenie obróbki masy zapewnia zaś mączka krawcowa. Masę nakładaj metalową szpachelką na warstwę do 4 mm maksymalnie. Zachowuj też między warstwami ok. 3 godzinny odstęp – po tym czasie możesz nałożyć kolejną z nich.

Odrestaurowanie mebli z drewna to również ich bejcowanie – bejca wnika bowiem w drewno, ale nie podnosi włókien. Dzięki niej drewno będzie jednolite oraz naturalnie podkreślone. Nałóż bejcę za pomocą gąbeczki albo miękkiej szmatki. Tak przygotowane fragmenty zostaw na ok. 6 godzin, by wyschły. Jeśli chcesz, by meble stały się nieco ciemniejsze, to będziesz musiał dołożyć kolejną warstwę bejcy. Rzecz jasna, tak przygotowane meble trzeba będzie też zabezpieczyć lakierem – dzięki temu staną się one odporne na działanie zewnętrznych czynników takich, jak zarysowania. Należy dobrze wymieszać lakier przed nałożeniem i później posmarować nim dany mebel przy pomocy pędzla do lakierów bądź wałeczka gąbkowego. Warto będzie nałożyć przynajmniej 3 warstwy lakieru, by zabezpieczyć meble na dłuższy czas. Pełną wytrzymałość lakier powinien osiągnąć po pięciu dniach. Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź także ten artykuł o odnawianiu i renowacji mebli drewnianych.

Samodzielna renowacja mebli lakierowanych

Jak odnowić stare meble? Jeśli pragniesz nadać swoim meblom zupełnie nowy kolor, to w tym przypadku idealnie sprawdzi się lakierobejca. Dzięki niej odświeżanie mebli będzie naprawdę przyjemne, ale też łatwe. Co najlepsze, lakierobejca to połączenie bejcy i lakieru, zatem zapobiegnie ona sinieniu lakierowanych mebli, uodporni je na promieniowanie słoneczne czy też uwypukli widoczne słoje w meblach (o ile meble są drewniane). Możesz zaopatrzyć się w lakierobejcę:

  • akrylową,
  • poliuretanową,
  • alkilową,
  • alkilowo-uretanową.

Lakierobejca jest dość elastyczna, zatem nie będzie się ani łuszczyć, ani pękać. Odnawianie starych mebli z jej pomocą to proces nieskomplikowany. Tego typu renowację będzie mógł przeprowadzić każdy – nawet amator!

Odrestaurowanie mebli lakierem

Nie wiesz, jak zabrać się do renowacji antyków? Otóż, w bezpieczny sposób możesz potraktować je specjalnym lakierem do drewna. Takie lakiery z powodzeniem mogą zostać położone na meble dębowe, ale też okna czy drewnianą podłogę. Dzięki lakierowi uda się uzyskać na meblach transparentną i twardą powłokę, która stanie się dla nich swego rodzaju pancerzem zabezpieczającym przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Nawet bardzo stare meble będą mogły dzięki lakierowi uzyskać matową powłokę, ale też powłokę z połyskiem lub przypominającą do złudzenia niezabezpieczone zupełnie niczym drewno. Oczywiście, zależy to od rodzaju wybranego lakieru! Wystarczą trzy warstwy lakieru, aby renowacja się udała. Jako pierwszą warstwę połóż lakier podkładowy, zapewniający najlepszą przyczepność do powierzchni mebli. Taki lakier zabezpieczy meble, którym nie straszne będzie już wybarwienie się lub całkowita zmiana koloru!

Jak odnawiać meble w domu?

Renowacja starych mebli na styl vintage

Jeżeli meble, które chcesz odnowić, mają wyglądać naprawdę oryginalnie i elegancko, nadaj im nieco „starego stylu”. Tego typu styl nazywa się vintage i jest ceniony dosłownie na całym świecie. Vintage jest modny do tego stopnia, że producenci mebli stylizują je na ten sposób już w procesie produkcji! Jeśli więc marzą się takie meble któremuś z domowników, to wcale nie ma co przepłacać za kupno nowych! Swoje stare meble wystylizować na vintage bowiem możesz zupełnie samodzielnie! Prostym sposobem możesz zmienić wygląd nie tylko szafy, ale też komody, krzeseł, stołu bądź szafek. Wystarczy wykonać trzy poniższe kroki, by odnawianie starych mebli na styl vintage przebiegło pomyślnie!

Malowanie starych mebli drewnianych, a także renowacja mebli i porady, jak odnowić meble krok po kroku
Renowacja i odnawianie starych mebli krok po kroku – poradnik praktyczny
  1. Najpierw oczyść meble z pokrycia, jakie miały poprzednio. Możesz to zrobić przy użyciu papieru ściernego bądź stalowej wełny.
  2. Następnie odtłuść i nałóż bejcę warstwami. Użyj do tego specjalnego impregnatu albo farby kredowej.
  3. Pozostało tylko delikatnie zetrzeć warstwy bejcy papierem ściernym. Dzięki temu, uzyskasz właśnie wymarzony efekt vintage – w postaci postarzonego, lekko zniszczonego „czasem” mebla!

Jak wygląda bielenie mebli?

Odrestaurować meble możesz również poprzez nadanie im zupełnie nowej barwy. W tym celu, warto będzie meble wybielić za pomocą białej bejcy. Właśnie ona pozwoli zachować naturalne słoje na meblach, o ile są one oczywiście drewniane. Wystarczy, że rozcieńczysz farbę kredową lub akrylową i będziesz ją później nakładać za pomocą gąbeczki na meble. Dzięki temu uzyskasz efekt nieco mocniejszy od bejcy, ale nadal będzie widać słoje. Świetnie sprawdzi się również pasta wybielająca do drewna, która skutecznie może nadać meblom biały kolor.

Zanim zaczniesz działać, warto będzie oczyścić meble przed procesem ich konserwacji – dzięki temu zachowasz widoczność słoi. Zabezpiecz również swoje meble przed czynnikami zewnętrznymi, najlepiej olejem do drewna, lakierem czy też bejcą. Pamiętaj jedynie, że bejca może wpłynąć na kolor mebli z drewna! Bielenie mebli pozwoli nie tylko zmienić meble w zupełnie nowe, ale też uzyskać modny dodatek wnętrzarski. Dlaczego? Otóż, białe meble jak najbardziej wpisują się w styl skandynawski, jaki chętnie wybierany jest dziś w polskich domach.

Oleje i woski do mebli drewnianych

Wykończenie odnawianych mebli jest równie ważne, co ich sama renowacja. Warto w tym celu wspomóc się olejami bądź woskami, jakie zawierają trochę mniej szkodliwych substancji od bejc, impregnatów, farb czy lakierów. Olej nada meblom delikatny blask i pogłębi farbę, w dodatku ochraniając meble przed pochłanianiem wody. Niestety, może on jednak uwypuklić nierówności. Wosk zaś stworzy na meblu cienką powłokę, uodparniając drewno na wilgoć i zanieczyszczenia.

Pamiętaj o tym, że jeśli zdecydujesz się jakąkolwiek impregnację, powierzchnia mebli powinna być uprzednio odpowiednio wyszlifowana i odpylona z zabrudzeń! Nie można też kłaść na mebel więcej warstw impregnujących środków, jak zaleca producent – inaczej możesz bowiem uzyskać przypadkowo zupełnie inny efekt niż ten, jaki zamierzałeś osiągnąć!

ikona podziel się Przekaż dalej