Czyszczenie i renowacja mebli krok po kroku – porady praktyczne

Odpowiedzi na pytanie, jak odrestaurować meble, szukają przede wszystkim osoby, które dysponują antykami, ale nie tylko. Odnawianie mebli drewnianych to także świetny sposób na nadanie drugiego życia stosunkowo młodym elementom wyposażenia wnętrz. Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić meble drewniane, ten poradnik krok po kroku stanowi najlepszą odpowiedź. Ponadto sprawdź także zebrane na tej stronie artykuły o odnawianiu mebli.

Renowacja mebli drewnianych – krok 1: usuwanie lakieru lub farby

Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o to, jak odnowić meble drewniane, jest usunięcie wszelkich metalowych elementów oraz szlifowanie, czyli usuwanie starej powłoki w postaci farby czy lakieru. Takie przygotowanie powierzchni jest niezbędne, by nowa powłoka utrzymywała się na powierzchni starych mebli sosnowych czy innych. Do dużych powierzchni mebli warto użyć w tym kroku szlifierki, a te trudno dostępne pomoże wyczyścić papier ścienny o ziarnistości od 120 do 300. Na koniec mebel odkurzamy.

Jak odrestaurować meble – krok 2: uzupełnianie ubytków

Niezbędną czynnością jest także szpachlowanie, czyli uzupełnianie ubytków na powierzchni starych mebli sosnowych czy z innego rodzaju drewna. Rysy i ubytki uzupełniamy przy użyciu szpachli do drewna, która jest dostępna w kolorach imitujących kolory drewna. Po wyschnięciu produkt jest trwały, łatwy w szlifowaniu i polerowaniu. Szpachlę przygotowuje się zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu.

Odnawianie mebli drewnianych – krok 3: bejcowanie lub malowanie

Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego wyglądu drewna i jego piękna, sięgamy po bejcę. Farby do drewna występujące w jednolitych kolorach, na przykład popularnym białym, to rozwiązanie dla osób, którym zależy na konkretnej kolorystyce.

Wyrównaną i wypolerowaną powierzchnię pokrywamy bejcą lub farbą o wysokiej jakości. Jeśli chodzi o bejcę, to produkt ten wnika w drewno, pozostawiając efekt jednolitego krycia. Bejcę pod względem koloru dobiera się do konkretnego gatunku drewna. Aplikuje się ją zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu, zwykle przy pomocy gąbki. By osiągnąć ciemniejszy kolor, możemy położyć dwie warstwy. Czas schnięcia to zwykle 6 godzin.

Renowacja mebli drewnianych – krok 4: lakierowanie starych mebli

Ostatni krok to pokrycie odnawianych mebli lakierem, który stanowi wierzchnią warstwę ochronną. Sama bejca nie stanowi bowiem wystarczającego zabezpieczenia dla drewna przed zarysowaniem czy zniszczeniem. Dobrym wyborem jest na przykład lakier alkidowo-uretanowy, który dobrze się rozprowadza i szybko schnie. Produkt nakładamy przy pomocy wałka lub pędzla zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu. Zaleca się nałożenie 2-3 warstw każdorazowo po dokładnym wyschnięciu poprzedniej. Na tym kończy się renowacja mebli drewnianych, do których pozostaje już tylko przymocować metalowe elementy czy inne wcześniej usunięte zdobienia.