Jakie są najczęstsze rodzaje robaków w domu?

Owady to niezwykle różnorodna i liczna grupa zwierząt. W Polsce według szacunków żyje nawet 27-34 tys. gatunków insektów. Wiele z nich to gatunki synantropijne, których cykl życiowy jest ściśle związany z siedzibami ludzkimi.

Robakami, potocznie nazywane są różne gatunki insektów, które zasiedlają mieszkania i budynki gospodarcze. Owady domowe, w zależności od trybu życia, można podzielić na kilka grup: latające, skaczące, biegające i pełzające.

Do robaków najczęściej spotykanych w domach należą m.in.:

  • muszki owocówki – niewielkie muchówki (2-3 mm), żywiące się drożdżami powstającymi na fermentujących owocach,
  • pluskwy domowe – brunatne owady zaliczane do rzędu pluskwiaków, bytujące przede wszystkim w meblach i szczelinach i żywiące się krwią kręgowców,
  • pchły – krwiopijne pasożyty atakujące głównie zwierzęta domowe.
  • karaluchy i prusaki – wszystkożerne szkodniki należące do rzędu karaczanów, spotykane głównie w miejscach wilgotnych, ciepłych i zaciemnionych z odpadkami spożywczymi,
  • rybiki cukrowe – srebrzyste, bezskrzydłe insekty, spożywające pokarmy zawierające skrobię i inne wielocukry,
  • mole spożywcze i odzieżowe – owady zaliczane do rzędu motyli, żerujące na produktach spożywczych, wyrobach włókienniczych i książkach,
  • mrówki ogrodowe i mrówki faraona – wszystkożerne owady biegające z rzędu błonkoskrzydłych, zasiedlające przede wszystkim ciepłe i wilgotne siedliska.

Dlaczego obecność robaków w domu jest problemem?

Robaki nie bez powodu budzą u wielu osób odrazę. Insekty w domu powszechnie kojarzone są z brudem i niskim standardem życia. Chociaż często nie mają z tym nic wspólnego, ich obecność w mieszkaniu jest niepożądana z kilku powodów.

Przede wszystkim owady stanowią zagrożenie dla zdrowia. Wiele z nich jest wektorami groźnych wirusów i bakterii. Robaki mogą również zanieczyszczać żywność i przyczyniać się do zatruć pokarmowych. Mrówki, pluskwy i pchły powodują bolesne ugryzienia, które czasami dodatkowo skutkują reakcjami alergicznymi.

Robaki w domu mogą spowodować także straty materialne. Mole czy rybiki przyczyniają się do zniszczeń ubrań, książek i przedmiotów codziennego użytku. Owady są uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt domowych. Dodatkowo niektóre (np. ziemiórki) atakują rośliny doniczkowe.

Skuteczne metody zapobiegania pojawianiu się robaków w domu

Walka z owadami w domu często okazuje się żmudna i trudna. Znacznie lepiej więc zapobiegać ich pojawieniu się w otoczeniu. By uchronić się przed owadami, warto szczególnie dbać o czystość domowego otoczenia. Nie należy nigdy pozostawiać resztek pożywienia czy fermentujących owoców, które stanowią dla insektów atrakcyjne pożywienie. Warto przechowywać wszystkie produkty żywnościowe szczelnie zamknięte. Niezbędne jest także częste odkurzanie dywanów, pranie ubrań i czyszczenie mebli.

W zapobieganiu inwazjom owadów ważną rolę odgrywa odpowiednie zabezpieczenie mieszkania. Należy uszczelnić wszelkie szczeliny, którymi owady mogą dostawać się do mieszkania. Warto zamontować w oknach moskitiery. Szczególną ostrożność należy zachować po powrocie z podróży, zakupów lub przeprowadzce. Warto dokonać dokładnej inspekcji, by upewnić się, że niepożądani lokatorzy nie zostali przypadkiem zawleczeni do domu. Nie można zaniedbywać również zabezpieczenia zwierząt domowych przed insektami specjalnymi środkami przeciwpasożytniczymi.

Metody zwalczania robaków w domu

Pojawienia się robaków w domu nigdy nie należy lekceważyć. Insekty domowe rozmnażają się bardzo szybko. Wydzielają też specjalne feromony, które przyciągają do otoczenia kolejne osobniki. Z tego względu problem z owadami w krótkim czasie może przybrać poważne rozmiary.

Jeśli w domowym otoczeniu pojawiły się robaki, konieczne jest przeprowadzenie dezynsekcji. Sposób dezynsekcji należy dobrać do rodzaju szkodników, miejsca ich bytowania i nasilenia inwazji.

Zwalczanie robaków w domu można przeprowadzić metodą:

  • chemiczną – wykorzystuje owadobójcze środki chemiczne w formie oprysków, żeli czy proszków,
  • fizyczną – śmierć owadów następuje w wyniku działania szkodliwych czynników fizycznych (m.in. pary wodnej, promieniowania UV, suchego lodu),
  • mechaniczną – opiera się na pułapkach i barierach fizycznych, które uniemożliwiają owadom żerowanie lub umożliwiają ich wyłapanie i unieszkodliwienie
  • IPM – zintegrowana metoda zwalczania szkodników zakłada połączenie kilku metod dezynsekcji z dokładnym monitoringiem i zabiegami higienicznymi.

Jak usunąć karaluchy z domu?

Jeśli w Twoim domu pojawiły się karaluchy lub prusaki, powinieneś jak najszybciej rozpocząć z nimi walkę. W przypadku niewielkiej inwazji możesz wykorzystać do ich zwalczania pułapki, środki owadobójcze lub parę wodną. Niestety, metody te często nie są skuteczne, zwłaszcza jeśli karaluchy zdążyły się już rozprzestrzenić w otoczeniu.

W przypadku zmasowanej inwazji najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej zwalczającej szkodniki. Interesuje Cię dezynsekcja Warszawa (sprawdź na: https://prusator.pl/)? Zapoznaj się z ofertą firmy Prusator, która proponuje zwalczanie karaluchów za pomocą oprysków, zamgławiania ULV lub żelowania na terenie Warszawy i okolic, ale na stronie ww. firmy znajduję się ranking firm DDD z innych miast Polski, który również może okazać się pomocny.

Chociaż robaki w domu to problem, którego nie można bagatelizować, nie należy wpadać w panikę na ich widok. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod dezynsekcji, które pomagają skutecznie je wyeliminować. Szybkie podjęcie odpowiednich kroków pozwoli nie tylko pozbyć się szkodników, ale również zabezpieczyć dom przed ich powtórną inwazją.

ikona podziel się Przekaż dalej