Inteligentna kosiarka – co to takiego?

Robot do koszenia trawy

Na pewno widzieliście samojezdne odkurzacze, przynajmniej na filmie promocyjnym. Może nawet macie jeden w domu. Na tej samej zasadzie działa inteligentna kosiarka. Jest to urządzenie, które potrafi wykonywać pracę na określonym obszarze i omijać przeszkody, takie jak kamienie i krzaki.

Robot do koszenia trawy jest zwykle lekki i poręczny. Dlatego jego przechowywanie nie powinno stanowić większego problemu. Ze względu na delikatną architekturę i atrakcyjność tego nowego sprzętu dla złodziei warto trzymać go w domu.

Dobrze dobrany irobot pomaga w utrzymaniu idealnego trawnika bez wysiłku. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnej kosiarki. Jednak nie zawsze będzie mógł ją wyręczyć. O wadach i zaletach inteligentnej kosiarki powiemy w dalszej części poradnika.

Zautomatyzowana praca – dla kogo irobot?

Robot koszący z wyglądu przypomina przyjazne androidy z „Gwiezdnych Wojen”. Może być też twoim najlepszym przyjacielem. Pod warunkiem, że zadania nie przekroczą jego możliwości. Kiedy może się przydać automatyczna kosiarka do trawy?

Z pewnością sprawdzi się, jeżeli mamy kawałek równej ziemi przed domem. Trawnik, który powierzymy pod opiekę irobotowi, powinien być często pielęgnowany. To nie jest maszyna, która poradzi sobie z krzakami na zarośniętej działce. Najlepszymi warunkami dla zautomatyzowanej kosiarki są trawniki koszone codziennie lub co kilka dni. Dużo oczywiście zależy od pory roku i szybkości wzrostu trawy.

Od robota do koszenia trawy nie można oczekiwać, że skosi ją w przypadku bardzo nierównego terenu. Jeżeli masz na działce wystające korzenie, wysokie krawężniki czy mnie drzew, to przygotuj dodatkowy sprzęt koszący. Automatyczna kosiarka do trawy wyręczy się za to na dużych powierzchniach. To niemało, zwłaszcza kiedy masz niewiele czasu albo na dworze jest trudny do wytrzymania upał.

Samojezdne kosiarki – zalety i wady

Opinie o automatycznych kosiarkach

Opinie na temat automatycznych kosiarek są bardzo różne. Jeżeli szukasz opinii na temat konkretnych modeli np. stiga, to najlepiej czytać to co piszą klienci używający sprzętu. Znajdziemy te wypowiedzi na portalach porównujących produkty np. Ceneo, a także na stronach sklepów.

Najlepiej przyjrzeć się tym opiniom, które wskazują, że klient je wypróbował np. „używam sprzętu od dwóch dni, działa bez zarzutu”. Jest to dobry sposób na weryfikowanie prawdziwości wypowiedzi. Poza tym możemy się rzeczywiście czegoś dowiedzieć o inteligentnej kosiarce konkretnej firmy.

Na stronach o tematyce technologicznej często można znaleźć profesjonalne porównania i rankingi. Tam również warto zajrzeć przed zakupem irobota. Tym bardziej, że ceny tych produktów nie są małe i decyzja o zakupie powinna być przemyślana.

Robot do koszenia trawy – obiektywna ocena

Dopóki sami nie zaczniemy używać automatycznej kosiarki do trawy, nie będziemy w stanie ocenić jej w pełni obiektywnie. Skuteczność cudzych opinii jest ograniczona. Dużo zależy od tego czego po niej oczekujemy i jak wygląda trawnik, który chcemy kosić. Znając jej przydatność najlepiej zastanowić się jaką rolę będzie spełniać w naszym domu. Czy damy jej do koszenia równy trawnik czy miejsce pełne krzaków, grządek i korzeni? Czy chcemy kosić regularnie przez cały sezon czy tylko od czasu do czasu?

Robot do koszenia trawy na trawniku, a także robot koszący i jego cena
Jak wybrać robot koszący, czyli polecany robot do koszenia trawy

Biorąc to wszystko pod uwagę możemy obiektywnie przyjrzeć się cechom poszczególnych kosiarek samojezdnych. Oto kilka z nich:

  • Jak długo działa akumulator – w specyfikacji producenta wydajność akumulatora jest podawana w odniesieniu do idealnych warunków. Jeżeli masz trudny trawnik, to zawsze bierz na to poprawkę.
  • Czy akumulator ładuje się automatycznie? - w niektórych samojezdnych kosiarkach istnieje taka funkcja, inne jej nie mają. Oznacza to, że musisz pamiętać o podłączeniu kosiarki do prądu.
  • Czy ma przystępny interfejs – sprawdź jak szybko się ją programuje i czy będziesz wiedział, co zrobić, jak przestanie działać zgodnie z programem. Nawet w przypadku inteligentnej kosiarki potrzebna jest jakaś kontrola ze strony użytkownika.
  • Na jakiej powierzchni może pracować? - kosiarki mają w specyfikacji wymienioną maksymalną powierzchnię, z którą sobie poradzą. Sprawdź, czy jest ona zgodna z wymiarami twojej działki. Pamiętaj też o sprawdzeniu nachylenia powierzchni z jaką może pracować kosiarka. Nie każdy robot koszący poradzi sobie pod górkę.
  • Jaka jest głośność? - zaletą zautomatyzowanej kosiarki jest cicha praca. Jednak zanim kupimy sprzęt warto sprawdzić czy rzeczywiście silnik jest cichy.

Jeżeli masz jakieś specjalne wymagania, to też sprawdź, czy znajdują się one w specyfikacji kosiarki. To może być długość ładowania baterii, wielkość stacji ładującej albo czujnik deszczu. Najlepiej spisać punkty na kartce czy w smartfonie, żeby móc je sprawdzić w sklepie stacjonarnym i online. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy i jak siać trawę.

Robot koszący – producenci i ceny

Rozpiętość cen robotów koszących jest dość duża. Cena poszczególnych modeli może zależeć od marki, jakości i specyfikacji. Możesz trafić na taniego robota do koszenia trawy, który będzie miał ograniczoną funkcjonalność albo krótki czas działania.

Najbardziej znani producenci automatycznych kosiarek to Stiga, Ambrogio, Gardena. Jest ich oczywiście dużo więcej. Wybraliśmy kilka dla orientacyjnego porównania cen. Kosiarki Ambrogio należą do najdroższych. Koneserzy mogą dostać modele nawet w cenie 50-60 tysięcy złotych. Jest to sprzęt o jakości przemysłowej, przeznaczony do pielęgnacji dużych powierzchni. Właściciele małych działek, do 400m2, kupią od tego samego producenta kosiarkę za 3 tysiące złotych. Jednak nie ma szans na nic poniżej tej ceny.

Podobnie jest w przypadku irobotów Stiga. Sprzęt tego producenta waha się w granicach od 6 do 3 tysięcy złotych. Nieco bardziej zaawansowana seria tej samej firmy: Autoclip mieści się w cenach 9-12 tysięcy złotych.

Gardena ma podobne ceny, ale można też kupić kosiarkę w granicach 2500 zł.

Na rynku istnieje również sprzęt w cenie 1500 zł, ale warto dobrze mu się przyjrzeć. To nadal spory wydatek i warto, żeby działał zgodnie z przeznaczeniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny