Rodzaje dress code - najpopularniejsze style biznesowego ubioru
Dostałaś nową pracę? Czeka Cię ślub w rodzinie? A może wybierasz się na ważną międzynarodową konferencję biznesową? W każdym z tych przypadków może Cię obowiązywać inna etykieta ubioru. Jeśli nie chcesz popełnić modowego faux pas, koniecznie dowiedz się, jakie są najważniejsze rodzaje dress code i czym się od siebie różnią!
Dress code damski - co to jest?
Najkrócej mówiąc, damski dress code to zbiór wytycznych, które określają, jaki kobiecy strój w danym miejscu czy środowisku uważa się za stosowny. Mogą one być przekazywane ustnie lub spisane w formie regulaminu. Z kodem ubioru mamy do czynienia najczęściej w zakładach pracy, instytucjach kultury czy placówkach oświatowych.
Nieco mniej formalny, ale równie istotny jest dress code respektowany podczas uroczystości rodzinnych i towarzyskich, np. wesel. I to właśnie charakter poszczególnych miejsc i wydarzeń ma bezpośredni związek z założeniami danej etykiety. Dlatego warto poznać najczęściej spotykane rodzaje damskiego dress code.
Business casual dress code - co zawiera i na jakie okazje?
Ten styl nazywa się też managerskim, bo zazwyczaj odnosi się do pracowników na szczeblu kierowniczym. Kluczowa reguła komponowania zestawów zgodnych z business casual dress code to wybieranie oficjalnych fasonów ubrań, ale uszytych z wygodnych materiałów. Dozwolone jest też wprowadzenie jednego casualowego elementu do stylizacji, np. sportowego obuwia lub jeansów.
Unikamy za to krzykliwych kolorów i wyrazistych deseni. Zamiast tego sięgamy np. po białą koszulę w wąskie beżowe paski, które będą dobrze korespondować ze skórzanymi butami. Przykład poprawnego outfitu w duchu business casual: czarny kombinezon z wiskozy, czarna torebka kuferek, biały bawełniany żakiet i białe skórzane sneakersy.
Dress code smart casual - co go wyróżnia?
Z kodem smart casual mamy styczność w firmach, gdzie nie sprecyzowano konkretnych zasad ubioru. Stawiamy więc przede wszystkim na wygodę, ale z eleganckimi akcentami. Dominują komfortowe, przewiewne rodzaje odzieży, a całą kompozycję wzbogacamy minimum jednym formalnym elementem. Przykład: klasyczne jeansy z wysokim stanem, błękitna koszula, camelowy wełniany kardigan bez rękawów, czarne skórzane klapki i czarny plecak.
Cocktail dress code - co wybrać?
Koktajlowe kreacje zakładamy m.in. na wesela, firmowe bankiety czy potańcówki ze znajomymi. Cocktail dress code zakłada ubiór, którego nie można zaliczyć ani do galowych, ani do przesadnie luźnych i wyzywających. Zawsze bezpieczną i uniwersalną opcję stanowią np. jedwabna czarna sukienka, skórzane sandały na obcasie w kolorze złotym i czarna torebka na złotym łańcuszku. Dobrym wyborem będzie także ekskluzywny kobaltowy kombinezon z wiskozy, do którego założysz klasyczne szpilki.
Jak się ubrać w stylu business professional?
Business professional to najwyższy poziom dress code. Obejmuje on bardzo restrykcyjne normy i obowiązuje m.in. polityczki, przedstawicielki zawodów zaufania publicznego czy prelegentki różnego typu konferencji. Ubierz się w stylu business professional, jeśli tego wymaga od Ciebie Twoja zawodowa rola lub gdy chcesz wzmocnić swoją pozycję i zbudować wizerunek specjalistki.
Podstawowe elementy garderoby w ramach business professional dress code to:
- garnitur uszyty ze szlachetnej tkaniny - np. żakiet i spodnie lub spódnica do kolan, w stonowanym kolorze;
- koszula z kołnierzykiem, jedwabna bluzka z płytkim dekoltem lub elegancka szmizjerka;
- rajstopy;
- skórzane obuwie, zakrywające pięty i palce, np. loafersy lub czółenka;
- torebka ze skóry w fasonie biznesowym, czyli usztywniana i minimalistycznie wykończona.
Najlepsze rodzaje dress code dla kobiet - podsumowanie
Już wiesz, czym charakteryzują się najbardziej powszechne rodzaje dress code dla kobiet. Którego z nich musisz przestrzegać na co dzień? Uważasz, że dana etykieta znacząco Cię ogranicza? Pamiętaj, że masz całkiem szerokie pole manewru, jeśli chodzi o dobór materiałów (naturalne, sztuczne lub syntetyczne), krojów (pasujące do poszczególnych typów sylwetki) i kolorów (dziś bazowa jest nie tylko czerń, ale też np. camel). Nawet najbardziej surowe zasady da się przecież oswoić!
Źródło: https://patrizia.aryton.pl/blog/dress-code-n5 - dzięki współpracy z Patrizia Aryton