Rolety i żaluzje w domu – rodzaje, ceny, czyszczenie

Rolety i żaluzje wewnętrzne dzielą się na różne rodzaje ze względu na materiał wykonania, ale ich rola zawsze jest taka sama – mają za zadanie osłaniać przed słońcem, zapobiegającym tym samym nadmiernemu nagrzewaniu, a także uniemożliwiać sąsiadom czy przechodnim zaglądanie do naszych wnętrz. Jakie zatem mamy rodzaje rolet i rodzaje żaluzji. Poniżej krótki przegląd.

Rolety rzymskie – przypominają nieco zasłony, łącząc w sobie zasadę działania rolet z designem tkanin. Mogą zostać uszyte zarówno z delikatnych tkanin, jak i grubszych materiałów. Łatwo się je montuje i równie łatwo demontuje.

Rolety plisowane – te wewnętrzne rolety występują w formie harmonijek i są montowane w specjalnych prowadnicach. Niektóre są zwijane od góry do dołu, inne – odwrotnie.

Rolety wolnowiszące – to także tak zwane mini roletki wewnętrzne, które montuje się albo do ściany nad oknem, albo do ramy okna. Mino rolety są wyposażone w żyłki, które uniemożliwiają roletom odchylanie się, gdy uchylimy okno. Ich cena jest niska w porównaniu z innymi rodzajami.

Rolety kasetowe – to wewnętrzne rolety są z kolei przymocowane do okna za pomocą prowadnic po obu stronach, dzięki czemu przylegają do niego także wtedy, gdy okno jest uchylone. Rolety całkowicie chowają się w kasetach.

Rolety dzień noc – ich specjalna konstrukcja złożona z poruszających się względem siebie pasów przepuszczających światło i zaciemniających umożliwia szeroki zakres regulacji natężenia światła.

Rolety zewnętrzne – jak sama nazwa wskazuje, to elementy montowane na zewnątrz okien; mogą być antywłamaniowe.

Żaluzje wewnętrzne i ich rodzaje

Żaluzje pionowe – wykonane z plisów lub lameli w postaci wiszących pionowych pasów. Są regulowane za pomocą łańcuszków, które sterują mechanizmem szyny. Dają możliwość regulacji światła w pomieszczeniu.

Żaluzje drewniane – są złożone z poziomych lameli, które mogą być ustawione względem siebie prostopadle, umożliwiając przenikania światła lub pod kątem, dając możliwość regulacji. To jedne z droższych żaluzji wewnętrznych.

Żaluzje aluminiowe – ich zasada działania jest taka sama, jak żaluzji drewnianych. System ten jest łatwy do utrzymania w czystości i chociaż przez wielu uważany jest za relikt PRL-u, wciąż cieszy się zainteresowaniem, także z uwagi na stosunkowo niską cenę.

Czyszczenie rolet i czyszczenie żaluzji

Skoro znamy już rodzaje rolet i żaluzji, czas przyjrzeć się sposobom na ich czyszczenie. Zaczynając od ustalonej kolejności, czyszczenie rolet rzymskich przeprowadzamy zdejmując je z karniszy i piorąc w temperaturze 40 stopni Celsjusza dla delikatnych tkanin i 60 stopni dla trwalszych. Rolety plisowane wystarczy wytrzeć z kurzu przy zastosowaniu ściereczki lub miękkiej szczotki.

Wszystkie rolety z materiału, jak rolety dzień noc czy też wolnowiszące lub kasetowe najlepiej regularnie odkurzać przy pomoc odkurzacza ustawionego na najniższą moc. Jeśli pojawią się na nich zabrudzenia i plamy, można je usunąć przy pomocy gąbki lub miękkiej ściereczki oraz wody z płynem do naczyń. Musimy jednak uważać, by na materiale nie pozostały zacieki lub aby nie spowodować ich odbarwień zbyt silnymi środkami.

Jak nietrudno się domyślić, czyszczenie żaluzji najlepiej przeprowadzić na sucho, usuwając z nich kurz. Żaluzje aluminiowe można z powodzeniem myć także na mokro, ale w przypadku drewnianych trzeba już uważać i zastosować środki do pielęgnacji drewna. Żaluzje pionowe czyścimy analogicznie do rolet z materiału.