Co należy wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę

Wraz z rozwiązaniem umowy o pracę ustaje prawnie regulowany stosunek zobowiązujący pracownika m.in. do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy. Ten krok możemy wykonać sami, gdy to my wypowiemy umowę o pracę. Jednakże krok ten możliwy jest do wykonania także przez pracodawcę, który może wymówić nam umowę o pracę. Oba sposoby rozwiązanie umowy o pracę różnią się pod względem konsekwencji, dla pracownika i dla pracodawcy.

Świetny artykuł na ten temat oferuje znany i ceniony serwis pracy Aplikuj.pl - zachęcamy do lektury.

Rozwiązując umowę o pracę zarówno pracownik i pracodawca są zmuszeni do uzasadniania swoich działań zgodnie z kodeksem pracy oraz szczegółowymi zapisami zawartymi w podpisanej umowie. Nie ma tu miejsca na postępowanie dowolne, ponieważ już choćby tylko te dwa dokumenty określają ramy, w jakich dochodzi do wstrzymania obowiązywania umowy o pracę.

Gdy to my występujemy z wnioskiem o zakończenie umowy, ale też gdy otrzymujemy wypowiedzenie, zwykle (od strony pracownika) możemy zwykle liczyć na grę fair play ze strony pracodawcy, któremu tak samo jak nam będzie zależeć na kompromisie i dobrym pożegnaniu się.

Umowa o pracę i jej rozwiązanie - dalsze porady

Przy rozwiązywaniu umowy o pracę w grę wchodzą też takie sprawy jak okres wypowiedzenia (czasem może być to nawet kilka miesięcy), warunki, na jakich żegnamy się z firmą, także warunki finansowe, np. odprawy. My sami, gdy dokonujemy wypowiedzenia, nie jesteśmy zmuszeni do tłumaczenia się z tej decyzji, ale pracodawca już tak - powinniśmy otrzymać dokument, w którym pracodawca jasno określa powód wypowiedzenia i z nami wspólnie (według przepisów) ustala warunki zakończenia współpracy.

Nie tracimy umowy o pracę, dopóki wypowiedzenie nie zostanie nam dostarczone na piśmie. Okres wypowiedzenia jest dla pracodawcy czasem, w którym powinien znaleźć nowego pracownika, dla pracownika - czasem, kiedy sam może przedsiębrać kroki w kierunku znalezienia nowego zatrudnienia. Pamiętajmy tylko o tym, że bez względu na naszą decyzję o wypowiedzeniu lub otrzymanie takiej decyzji od przełożonego, bez względu na warunki, powinniśmy dopilnować wszystkich spraw formalnych, nadal zachowujemy spore pole manewru. Powinniśmy także odejść godnie i z klasą, aby pozostawić po sobie dobre wrażenie, które może procentować, gdyż przecież nie tracimy wszystkich kontaktów zawodowych w byłym zakładzie pracy.

Najlepsze jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Wtedy uzyskujemy kontrolę nad procesem odchodzenia ze stanowiska i mamy na ten proces pewien wpływ.

Gdzie szukać pracy w dobie pandemii?

Bezrobocie rośnie, ale da się znaleźć zatrudnienie. Rynek pracy w dobie pandemii ma się nie tak wcale źle. Gdy więc warunki pracy stają się dla nas nieakceptowalne i uciekamy się do wymówienia stosunku pracy, lub też gdy takie wymówienie otrzymujemy, nie załamujmy rąk. Nadal istnieją dobre stanowiska, nowe firmy, które będą nami zainteresowane oraz możliwości działania, których możemy się trzymać na naszej ścieżce zawodowej.

artykuł partnera

ikona podziel się Przekaż dalej