Zrób sam kino w mieszkaniu! Wystarczy kupić jedno urządzenie

O czym pamiętać, decydując się na projektor filmowy?

Chcesz kupić swój pierwszy projektor filmowy? Wybór wcale może nie być taki oczywisty. W sklepach RTV jest ich obecnie naprawdę sporo, a producenci wciąż prześcigają się z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i ulepszają kolejne modele, które wypuszczają na rynek. Wybierając urządzenie do wyświetlania filmów, koniecznie przyjrzyj się bliżej jego specyfikacji technicznej. Na początku nie skupiaj się zbyt mocno na cenie, a na dopasowaniu projektora pod swoje konkretne potrzeby i wymagania. Dla jednych sprzęt musi być wydajny, a dla innych designerski lub cicho pracujący. Trzeba przy tym pamiętać jednak, aby nie kupować projektora z wymyślnymi akcesoriami, z których wcale nie masz zamiaru korzystać lub planujesz użyć ich tylko kilka razy. Po co przepłacać? Lepiej wybierz takie urządzenie, które rzeczywiście ci się przyda oraz którego możliwości w pełni wykorzystasz.

Bardzo ważnymi elementami, na które warto zwrócić uwagę podczas kupowania projektora filmowego, są m.in. format obrazu i rozdzielczość. Format wpływa bowiem nie tylko na wielkość wyświetlanych filmów, ale i na komfort ich oglądania. W przypadku budowania sali kinowej w domu wspaniale sprawdzą się projektory w wersji panoramicznej, czyli w formacie 16:9 i 16:10. Rzutniki multimedialne mają bardzo dużą rozpiętość, jeśli chodzi o ich rozdzielczość. Najczęściej wybierane do mieszkań są urządzenia Full HD, ponieważ gwarantują ostry obraz za naprawdę przystępną cenę. Wyższa jakość jest z kolei w projektorach z 4K, jednak jest to już dość kosztowna sprawa. Urządzenia z taką rozdzielczością kosztują bowiem od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ważne parametry projektora, które trzeba znać!

Kolejną bardzo istotną kwestią podczas kupowania projektora filmowego jest zwrócenie uwagi na jakość głośników. Mogą być one zwykle mono lub stereo. Jeśli zależy ci na zbudowaniu prawdziwej sali kinowej w domu, postaw na rzutnik z głośnikami mono, które znacznie lepiej przekazują dźwięk filmowy. Zwróć też uwagę na kontrast. Ten parametr zależy głównie od warunków w mieszkaniu, gdzie sprzęt będzie użytkowany. Chcesz mieć kino w wybranym pomieszczeniu? Najlepiej wybrać więc urządzenie, z którego będzie można korzystać w ciemności. Musisz więc zadbać o wysoki indeks kontrastu projektora.

Niezwykle ważna jest także głośność pracy projektora. Powinien on zostać wyposażony w wysokiej jakości układ chłodzący, a więc wentylatory, dzięki którym sprzęt będzie pracować ciszej. Najlepiej, żeby były duże, ponieważ małe wiatraczki obracają się szybciej i znacznie głośniej hałasują. Nie zapominaj również o regulacji w urządzeniu. Projektor powinien mieć wobec tego możliwość korygowania różnego rodzaju zniekształceń i regulowania obrazu. Dzięki temu będzie można ustawić go w dosłownie każdym miejscu, aby cieszyć się doskonałą jakością podczas wyświetlania kinowych hitów – niezależnie od tego, jakiej wielkości jest pokój. Pamiętaj też o dodatkach, które należy zawsze dobierać według wymagań i potrzeb. Dzięki nim będziesz mógł poprawić funkcjonalność projektora multimedialnego.

Z tym urządzeniem stworzysz salę kinową w domu!

Jakie są rodzaje projektorów na rynku? Sprawdź je!

Wśród projektorów multimedialnych dostępnych w sklepach RTV dostać można głównie dwa ich rodzaje – LCD i DLP. Te drugie kosztują znacznie więcej, jednak mają też bogato rozwinięte funkcje. Nie bywają też aż tak wrażliwe, jak bywa to w przypadku projektorów DLP. Jeśli chodzi z kolei o rzutniki LCD, wybierane są one głównie ze względu na atrakcyjną cenę i dobrą ekspozycję kolorów na wyświetlanych filmach. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o obu tych technologiach:

LCD – jeśli masz zamiar oglądać filmy maksymalnie do dwóch razy w tygodniu, warto zdecydować się na projektor właśnie w tej technologii. Są to urządzenia nieco tańsze od DLP, które można używać w jasnych pomieszczeniach. Do minusów projektorów tego typu należy fakt, że szybko się kurzą, więc jakość wyświetlanych obrazów może się nieco pogarszać, gdy nie będziesz systematycznie dbać o urządzenie.

DLP – technologia wyróżnia się głęboką czernią, a także niezwykle naturalną bielą. Warto zwrócić w niej uwagę na szczególnie wysoki kontrast, dzięki któremu można używać urządzenia w ciemnym pomieszczeniu. Technologia ta cechuje się jednak niższą rozdzielczością obrazu niż w projektorach LCD, a także niewielkim nasyceniem kolorów.

Zanim kupisz projektor multimedialny, zwróć na to uwagę!

Czy wiesz, że projektor nie zawsze można umieścić na wprost ściany? Właśnie dlatego warto kupić urządzenie z korektą zniekształceń, aby ustawiać projektor zarówno naprzeciwko, jak i z boku. Możesz go wówczas dowolnie przechylać również w górę i dół tak, aby uzyskać dobrą widoczność obrazu. Nie zapominaj oczywiście o technologiach wspierających kompatybilność urządzenia z różnymi przestrzeniami barw. Możesz też poszukać sprzętu obsługującego technologię 3D, jeśli chcesz wyświetlać domownikom właśnie tego typu filmy. Wówczas wystarczy sparować projektor ze źródłem 3D i założyć dedykowane do takich projekcji okulary. Sprawdź także ten artykuł z poradami, na jakiej wysokości powiesić telewizor.

Zwróć też uwagę na żywotność światła, a więc jednocześnie koszty eksploatacji związane z jego ewentualną wymianą. Jeśli szukasz urządzenia na lata, idealnie sprawdzi się projektor laserowy, który wytrzyma aż do 30 tysięcy godzin oglądania filmów. Jego minusem jest jednak dość wysoka cena. Tańsze projektory mają klasyczne lamy wysokociśnieniowe i pracują do 8 tysięcy godzin. Po tym czasie jakość wyświetlanych filmów będzie się stopniowo pogarszać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny