Schody strychowe - funkcjonalność i oszczędność miejsca
W wielu domach, pod dachem znajduje się strych. To dodatkowe pomieszczenie, które może mieć szerokie zastosowanie. Niektórzy urządzają tam schowek, trzymają mało używane rzeczy, inni wykorzystują strych jak garderobę czy pokój do ćwiczeń. Niezależnie od tego, do czego służy poddasze, trzeba się tam jakoś dostać. Rozwiązaniem są schody strychowe, wygodne i bezpieczne, pozwalające na oszczędność miejsca. Które sprawdzą się najlepiej? Jaką ofertę mają producenci?
Schody strychowe – wygoda i funkcjonalność
Dla wielu osób dodatkowa przestrzeń w domu jest bardzo potrzebna. Poddasze jest idealne, aby zwiększyć miejsce do przechowywania rzadko używanych rzeczy czy stworzyć dodatkowe pomieszczenie. Aby bez problemy wykorzystać przestrzeń pod połacią dachową, niezbędne są wygodne i bezpieczne schody. Osoby, które dopiero budują dom, powinny pomyśleć o nich już na etapie projektu. Ale schody strychowe można zamontować również w gotowym domu czy mieszkaniu. Ich dużym plusem jest to, że po złożeniu są niemal niewidoczne i nie mają wpływu na estetykę pomieszczenia. Nie zajmują miejsca, przestrzeń pod schodami można być regularnie wykorzystywana. Niektóre schody można kupić w gotowych zestawach, nadają się do samodzielnego montażu. Są również schody wykonywane na zamówienie, które można kupić razem z usługą montażu.
Schody na strych – rodzaje
Schody strychowe mogą być zastosowane w różnych typach budynków, od małych domów jednorodzinnych po duże budynki mieszkalne. Są szczególnie przydatne w przypadku, gdy przestrzeń na strychu jest wykorzystywana jako pomieszczenie magazynowe lub jako dodatkowy pokój. Schody są sporadycznie wykorzystywane, dlatego powinny być składane i schowane w stropie, ale mogą również stanowić ciekawy i oryginalny element dekoracyjny. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują schody o zróżnicowanym wyglądzie i parametrach, które z łatwością można dopasować do swoich potrzeb. Dostępne schody segmentowe, rozkładane, rozsuwane i nożycowe różnią się m.in. wyglądem, dopuszczalnym obciążeniem oraz materiałem, z którego zostały wykonane https://renowa24.pl/pol_m_schody-3829.html.
Schody segmentowe składają się z dwóch, trzech lub czterech elementów. Są składne lub rozsuwane, po rozłożeniu tworzą stabilną i jednolitą drabinę, po której można wejść na poddasze
Schody nożycowe składają się w harmonijkę, która rozłożeniu tworzy wygodną drabinę. Są często wybierane, ponieważ bardzo łatwo można dopasować ich długość, poprzez odkręcenie lub przykręcenie stopienia. Tego typu modele wykonywane są z aluminium, które jest wytrzymałe i odporne na korozję. Wymagający klienci mogą wybrać schody na strych elektryczne, automatyczne i półautomatyczne. To komfortowa opcja, ponieważ wystarczy nacisnąć przycisk, aby otworzyć lub złożyć drabinę. Kolejną propozycją są ocieplane schody strychowe. Charakteryzują się wysoką szczelnością i wysoką izolacyjnością termiczną. Klapa zamykająca skrzynkę ma dodatkową warstwę, a to zapobiega utracie ciepła i zwiększa współczynnik przenikania ciepła.
Schody strychowe można podzielić również na:
-
Schody układane – składają się z kilku segmentów wykonanych z metalu, łatwych do złożenia i rozłożenia. Są bardzo proste w obsłudze, można je kupić w wielu kolorach i rozmiarach. Są lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne, odpryski czy gnicie.
-
Schody strychowe drewniane – to lubiane i powszechnie stosowane rozwiązanie. Tego typu schody są wytrzymałe, mogą stanowić element dekoracyjny, ale są droższe niż schody układane. Najczęściej są wykonane z sosnowego lub świerkowego drewna, można je pomalować na dowolny kolor lub zostawić w postaci surowej, zabezpieczyć impregnatem lub lakierobejcą.
-
Schody kompaktowe – mają niewielkie rozmiary, dlatego sprawdzą się wszędzie tam, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Są praktyczne, pozwalają szybko dostać się na poddasze.
Na co zwracać uwagę, wybierając schody na strych?
Oferta schodów strychowych jest bardzo szeroka, ale przed wyborem trzeba wziąć pod uwagę kilka różnych elementów. Ważny jest wygląd i materiał, który należy dopasować do indywidualnych preferencji. Można wybrać strome stopnie, łagodne, szerokie lub wąskie. Oprócz estetyki należy wziąć pod uwagę dopuszczalne obciążenie, długość schodów oraz współczynnik przenikania ciepła. Aby nie popełnić błędu, należy sprawdzić odległość od sufitu do podłogi. Schody strychowe muszą być dopasowane rozmiarem do otworu, ważna jest także wysokość skrzynki. Kolejnym istotnym parametrem jest cena. Warto kupić produkty sprawdzonych producentów, które będą trwałe, estetyczne i wytrzymałe. Można wybrać produkty gotowe lub wykonywane na zamówienie. W takim wypadku czas realizacji zależy od wybranego modelu schodów. Gotowe schody sprzedawane są w zestawach, w skład których wchodzą kątowniki montażowe, listwy maskujące, poręcz oraz potrzebne wkręty czy śruby.
Schody strychowe to niezbędne rozwiązanie w każdym wnętrzu, w którym jest strych. Warto przejrzeć ofertę producentów i wybrać idealne schody, spełniające wszystkie oczekiwania.
artykuł sponsorowany