Ściereczki z mikrofibry - jakie wybrać? Rodzaje, ceny, opinie
Czyszczenie sprzętów domowych, mycie okien czy samochodu jest łatwiejsze, jeśli ma się odpowiednie narzędzia. Ściereczki z mikrofibry doskonale nadają się do tych zadań. Oto poradnik, w którym powiemy jakie są właściwości ściereczek, do czego ich używać i jak prać.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Właściwości ściereczek z mikrofibry
Ściereczka z mikrowłókna – co to jest i jak działa?
Kurz, to drobinki zanieczyszczeń różnego typu. W zależności od miejsca, gdzie powstaje ma trochę inny skład. Może być to był z piasku, z drobnych pyłków w zanieczyszczonym powietrzu, odpadów organicznych itp. W kurzu żyją też mikroorganizmy, które znajdują tu pożywienie. Ich obecność jest szczególnie niekorzystna dla alergików. Dlatego powinno się regularnie czyścić pomieszczenia z kurzu.
W domu, zwłaszcza w dużych miastach kurz gromadzi się z bezlitosną regularnością. Z współczesnych narzędzi do kurzu najlepsza jest ścierka z mikrofibry.
Mikrofibra jest mieszanką mikrowłókien poliamidowych i poliestrowych. Dzięki specjalnej technologii i zastosowanym materiałom włókna mikrofibry są 30 razy cieńsze od bawełny. W zależności od przeznaczenia mają różny kształt, wielkość i splot.
Ściereczka z mikrowłókna może służyć do wycierania kurzu, ale też do czyszczenia samochodu, mycia szyb itp. Do kurzu sprawdzają się dzięki dobremu przyleganiu do powierzchni. Zbierają więcej zanieczyszczeń niż ścierki bawełniane czy lniane. Inaczej niż szmatka z kawałka materiału, mikrofibra nie przenosi kurzu z mebla na mebel. Mikrowłókna mają zdolność chłonięcia wilgoci i zatrzymywania kurzu.
Warto też spróbować ściereczek z mikrofibry do okien. Dzięki swojej strukturze nie zostawiają smug na szybach.
Do czego najlepsza ściereczka z mikrofibry
Ścierka z mikrofibry nadaje się do wielu zadań. Jednak trzeba dobrać odpowiedni rodzaj do danej powierzchni. Do okien używa się różnych typów ściereczek, w zależności od tego co zaproponuje producent i jaki jest stan szyby. Okna w domu, w którym regularnie przeprowadza się czyszczenie wystarczy spryskać wodą i przetrzeć ściereczką z mikrowłókna nowej generacji. Tego rodzaju ściereczki lepiej chłoną wodę.
Jak wspomnieliśmy mikrofibra nadaje się do kurzu, również w miejscach trudno dostępnych. Drobne włókna pomagają lepiej zgarnąć kurz i zabrudzenia w szparach i zagłębieniach. Doskonale sprawdzą się przy codziennej pielęgnacji starych, ozdobnych mebli.
Do samochodu najlepiej wybrać kilka ściereczek z mikrofibry. Jedna będzie do codziennego przecierania szyb, inna do czyszczenia karoserii, jeszcze inna do odkurzania tapicerki lub nakładania kosmetyków. Dzięki temu, że mikrofibra jest mało czepliwa, takiej szmatki można używać do przecierania materiałowego i skórzanego obszycia foteli w samochodzie. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru ściereczek do mycia okien.
Ściereczki z mikrofibry – rodzaje i ceny
Ściereczki do kurzu i nie tylko
Istnieją różne opinie na temat ściereczek z mikrowłókna. Zwykle używa się ich do kurzu i do okien. Co do innych zastosowań nie wszyscy są przekonani. Rzeczywiście właściwości takiej szmatki są wprost idealne do ścierania niewielkich zabrudzeń. Niespecjalnie nadają się natomiast do czyszczenia części maszyn ze smaru, nie mówiąc o błocie.
Zaletą ściereczki z mikrowłókna jest drobne włókno i precyzja z jaką zbiera zabrudzenia. W przypadku dużych elementów zanieczyszczonych smarami różnego typu lepiej sprawdzi się solidna szmatka z bawełny lub syntetycznego materiału o podobnej grubości włókien. Niektórzy preferują wręcz ręczniki papierowe, a nawet gazety.
Czy to znaczy, że do samochodu nie przyda się ścierka z mikrofibry poza czyszczeniem szyb? A co z myciem rąk ze smaru? Producenci środków czyszczących wymyślili jednorazowe ściereczki z mikrofibry, które doskonale nadają się do usuwania smarów i olejów z dłoni. Dzięki nawilżeniu specjalnymi preparatami można ich użyć szybko, nawet jeżeli przyjdzie nam naprawiać samochód w trasie. Te ściereczki mają dużą zaletę, bo nie trzeba ich prać.
Ściereczki z mikrofibry - producenci, opinie, ceny
Kiedy chcecie kupić ściereczkę z mikrofibry, to zastanawiacie się jakiego producenta wybrać. Chociaż każda firma patentuje własne rozwiązania, to ogólne właściwości ściereczek są podobne. Ale czy na pewno? Oto kilka propozycji różnych producentów.
Producent |
Nazwa |
Właściwości |
Poorboy's World |
Velvet Smooth Glass Towel |
Ściereczka o krótkim włosiu, doskonała do szyb (nie tylko w samochodzie) |
ADBL |
Caremitt |
Rękawica z długim włosiem do samochodu, przeznaczona do mycia karoserii |
Vileda |
Ściereczka do kurzu |
Ściereczka z krótkim włosiem. Doskonała do codziennego usuwania kurzu |
Ravi |
Ścierka do podłogi |
Duża (50x50cm), o włosiu średniej długości. Doskonale nadaje się do czyszczenia powierzchni drewnianych, laminowanych, terakoty itp. |
Jak widać przekrój odmian i zastosowania ściereczek z mikrofibry jest bardzo duży. Większość opinii na temat ich zastosowania jest pozytywna. Jeżeli użyjemy ich zgodnie z przeznaczeniem, to uzyskamy spodziewany rezultat.
Jeżeli chodzi o ceny produktów, to są ogromnie zróżnicowane. Dedykowane ściereczki, szczególnie do pielęgnacji samochodów, mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Jednocześnie zwykłą ściereczkę do szyb czy do kurzu kupimy nawet za mniej niż 10 zł. Te najtańsze są jednak dość cienkie i szybko się zużywają. Jeżeli chcemy ściereczkę prać i używać wielokrotnie, to dobrze kupić nieco grubszą i wydać parę złotych więcej. Jeżeli nie możemy się zdecydować na wybór producenta, warto zasięgnąć opinii na forach internetowych.
Pranie ściereczki
Pranie ściereczki z mikrofibry jest dość proste. Trzeba tylko zastosować się do zaleceń producenta. Niektóre preparaty czyszczące, zwłaszcza wybielacze i środki zmiękczające, mogą niszczyć mikrowłókna i zatykać przestrzenie między nimi.
Do prania ściereczki najlepiej użyć specjalnych preparatów. Jeżeli nie jest bardzo zabrudzona, możesz też spróbować najzwyklejszej wody z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń.
Ważną zasadą jest też pranie osobno ściereczek przeznaczonych do różnych celów. Ścierka do szyb będzie mniej zabrudzona niż ścierka do podłogi, będą też miały różną gęstość i długość włókna. Dlatego najlepiej wrzucić je do pralki osobno.
Pranie ściereczki z mikrowłókna powinno się odbywać w gorącej wodzie. Optymalna jest temperatura 60 stopni. Dzięki temu włókna zostaną lepiej oczyszczone. Jednocześnie pozbywamy się nagromadzonych na ściereczce bakterii i innych drobnoustrojów żyjących w kurzu.
Zakup ściereczek z mikrofibry to zawsze dobra inwestycja. Są skuteczną pomocą w codziennych pracach porządkowych, a jeżeli będziemy o nie dbać, to wystarczą nam na bardzo długo.
Co do prania to również nie sugerowałbym temperatury prania ponieważ to od rodzaju i jakości włókien zależeć będzie jaka to będzie tempertura. Oczywiście trzeba spojrzeć na etykietę doszytą do ścierki i wtedy już wszystko wiadomo.