Właściwa segregacja odpadów

Skąd taki pomysł?

Zmiany, jakie pojawią się wraz z 1 kwietnia bieżącego roku, wynikają z konieczności dostosowania się do przepisów – a takie zaleciła Unia Europejska. Powstała potrzeba, aby ujednolicić zasady co do segregowania odpadów w celu zwiększenia korzyści mieszkańców Europy. Minister Środowiska w Polsce już dostosował się do unijnych wymogów i tak powstały… nowe przepisy. Mało tego, pojawiła się regulacja co do Polski – do 2020 roku musimy osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu, aby nie złapać… kar.

Ludzie w dzisiejszych czasach chcą, aby umiejętnie gospodarować śmieciami i aby przynosiło to każdemu same korzyści – od komfortu związanego z poczuciem estetyki, aż po poprawę naturalnego środowiska wokół nas samych. W związku z tym, każdy mieszkaniec powinien zapoznać się z nowymi zasadami segregowania odpadów i, rzecz jasna… stosować się do nich!

Nowe zasady segregowania odpadów

Oczywiście, właściwe gospodarowanie śmieciami jest korzystne dla każdej strony – zarówno środowiska, jak i zamieszkujących je ludzi. Segregując odpady przyczyniamy się do poprawienia otoczenia, w jakim żyjemy. Warto więc opanować zasady segregacji i codziennie się do nich stosować. Wraz z pojawieniem się 1 kwietnia 2019 roku, pojawi się także… 5 pojemników na odpady. Podzielić i rozróżnić będzie je można na podstawie kolorów. Każdy z nich będzie służył do wrzucania innych odpadów. I tak, pojawi się podział na pojemniki:

 • żółte – tutaj trafiać mają opakowania, jakie wykonano z metalu lub tworzyw sztucznych (np. kubki po jogurtach, kartony po sokach i mleku, metalowe puszki, worki foliowe, opakowania po płynach do kąpieli, tubki po paście, opakowania po szamponach i płynach do prania czy opakowania ze styropianu).
 • niebieskie – w to miejsce trafiać mają wszelakie papiery biurowe, tektura, gazety, papier pakowny, zeszyty i pojemniki po jajkach. Warunkiem jest, aby nie były to papiery mokre, zatłuszczone lub zabrudzone (np. po rozbitym jajku).
 • zielone – tutaj wylądować mają szklane opakowania, butelki oraz słoiki. Nie można jednak umieszczać w tych pojemnikach luster, szkła zbrojonego, hartowanego albo stołowego!
 • brązowe – w to miejsce powinny trafiać bioodpady i resztki jedzenia, jak obierki po warzywach i owocach, ogryzki, skorupki po jajkach czy fusy z kawy.
 • szare / czarne – w to miejsce wrzucać trzeba będzie zmieszane odpady, jak resztki mięsa i kości, rozbite kubki i talerze, pieluchy, ręczniki papierowe, zużyte chusteczki, zatłuszczony papier czy kubki z porcelany.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Kosze ze śmieciami do segregowania, a także informacje, co się zmienia w zasadach segregacji śmieci od 2019?
Nowe zasady segregowania śmieci od 1 kwietnia 2019 - WAŻNE zmieny!

Segregowanie odpadów – co jeszcze się zmieni?

Jak powinny być opisane pojemniki na odpady?

Warto wiedzieć, że do końca czerwca 2022 roku będzie można stosować również inne kolory pojemników na śmieci, jak wymienione powyżej. Ważne będzie jednak, aby zostały one właściwie podpisane – tak, aby każdy miał jasność co do prawidłowego miejsca wyrzucenia śmieci. Trzy kolejne lata będą bowiem okresem przejściowym na to, by wprowadzić zmiany i umożliwić mieszkańcom przyswojenie nowych regulacji. Zatem, jak powinny zostać opisane pojedyncze pojemniki na śmieci?

 • Papier” – papier i tektura,
 • Szkło” – szklane opakowania i szklane butelki,
 • Metale i tworzywa sztuczne” – metalowe pojemniki, tworzywo sztuczne i wielomateriałowe opakowania,
 • Bio” – odpady kuchenne, które ulegają biodegradacji.
 • Odpady zmieszane” – zmieszane odpady komunalne.

O czym pamiętać?

Należy jeszcze pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie wrzucać do owych pojemnikow niebezpiecznych odpadów! A takimi są chociażby:

 • baterie,
 • żarówki,
 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
 • przeterminowane lekarstwa,
 • odpady budowlane,
 • opakowania po smarach i olejach silnikowych,
 • resztki farb i lakierów.

Odpady te mogą bowiem po przedostaniu się do środowiska naturalnego stanowić zagrożenie dla życia ludzi i zwierząt! Takich śmieci będzie można się pozbyć poprzez wrzucanie ich do specjalnych pudełek bądź pojemników, które znajdują się w ustalonych w każdym mieście miejscach odbioru. Mogą to być np. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w sklepie, szkole bądź nawet urzędzie.

Jedna wyrzucona do kosza bateria może w ciągu 30 minut… zabić dorosłą osobę. A tego wszyscy chcemy uniknąć, prawda?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny