Silikon w łazience – praktyczne sposoby na jego czyszczenie

Silikon budowlany stosowany w łazienkach to silikon sanitarny. Najlepiej nadaje się do pomieszczeń o podniesionym poziomie wilgotności, jak kuchnia czy łazienka. Jest bowiem odporny na wilgoć w domu, a także posiada w swoim składzie środki grzybobójcze. Ma to na celu uniknięcie pojawianie się pleśni. Takim silikonem montuje się nie tylko płytki, ale także takie akcesoria łazienkowe, jak wanna, kabina prysznicowa czy umywalka.

Wilgoć w domu, a przede wszystkim podwyższona wilgotność w łazience to raj dla rozwoju pleśni i grzybów, które atakują także silikon w fugach. Każdorazowe sprzątanie łazienki powinno obejmować nie tylko akcesoria łazienkowe, ale właśnie także fugi. Porady dotyczące ich czyszczenia bazują głównie na regularności, ale nie tylko – warto zastosować się do kilku zasad.

Jednym z patentów na czyszczenie fug z grzybów i pleśni jest zastosowanie środka do mycia toalet. Produkty te zawierają w swoim składzie chlor niezbędny do ich usunięcia. Uwaga! Nie stosujemy samego płynu, a przygotowujemy z niego roztwór z wodą w proporcji pół na pół. Następnie fugi czyścimy przy użyciu starej szczoteczki do zębów, gdyż łatwo nią dotrzeć do zakamarków. Ponieważ działanie płynu nadal jest bardzo silne, konieczne jest zastosowanie rękawiczek. Warto także otworzyć okna, gdyż wdychanie oparów przez długi czas może być szkodliwe.

Z domowych sposobów na sprzątanie łazienki wspomnieć warto jeszcze kilka patentów, czyli czyszczenie fug pastą do zębów, sokiem z cytryny czy proszkiem do pieczenia. W przypadku pasty do zębów i soku z cytryny przeprowadzamy czyszczenie szczoteczką do zębów, natomiast proszkiem posypujemy wilgotne fugi, czekamy aż się rozpuści i po upływie około pół godziny zmywamy ściereczką lub gąbką. Na co dzień warto także dbać, by wilgoć w domu, a zwłaszcza w łazience nie utrzymywała się na zbyt wysokim poziomie.

Silikon a sprzątanie łazienki – domowe porady

Uniwersalnym produktem domowej roboty, nadającym się idealnie do sprzątania kuchni czy łazienki, jest specjalna pasta czyszcząca. Dobra wiadomość jest taka, że można ją przygotować z produktów, które mamy w domu, a umyjemy nią nie tylko fugi, ale także akcesoria łazienkowe. Silikon budowlany, jakim jest silikon sanitarny stosowany w łazience, dzięki regularnemu stosowaniu, zachowuje swój nienaganny wygląd? Jak zatem przygotować taką pastę i jakie są porady dotyczące jej stosowania?

Do przygotowania domowej pasty czyszczącej potrzebna będzie soda oczyszczona, ocet i woda. Na 100 ml octu i wody wystarczy jedno opakowanie sody oczyszczonej, więc jeśli potrzebujemy więcej pasty proporcje należy adekwatnie zwiększyć. Łączymy składniki i powstałą papkę rozprowadzamy dokładnie na fugach, dbając o to, by nie powstawały przerwy. Kiedy pasta wyschnie, czyli po upływie około 45 minut, produkt zmywamy przy użyciu wilgotnej ściereczki lub gąbki, a fugi myjemy letnią wodą. Warto podkreślić, że ta domowej roboty pasta czyszcząca świetnie radzi sobie z osadem z mydła czy kamieniem, dlatego też można ją zastosować na przykład do czyszczenia kabiny prysznicowej czy armatury.

W przypadku, gdy zawiodą domowe sposoby, bo zanieczyszczenia są aż tak duże, w sprzedaży dostępne są gotowe preparaty chemiczne do usuwanie zabrudzeń z fug silikonowych. Można je nabyć w przystępnych cenach, a ich użycie jest bardzo łatwe. Preparat również nakłada się na fugi i zmywa po określonym w zaleceniach producenta czasie.