Skąd się bierze kurz w domu? Wyjaśniamy przyczyny
Kurz to zjawisko, z którym próbowało walczyć wiele gospodyń. Niestety, bezskutecznie. Kurz jest po prostu wszędzie. Jak to się dzieje, że pomimo codziennego sprzątania, w tak błyskawicznym tempie osiada na czyszczonych powierzchniach? Skąd właściwie bierze się kurz? Jakie są przyczyny jego powstawania? W artykule postaramy się odpowiedzieć na te niezwykle nurtujące pytania.
Jeżeli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o sprzątaniu.
Czym są roztocza kurzu domowego?
Roztocza, a właściwie roztocze kurzu domowego to mikroskopijne pajęczaki dzielące się na ok. 30 tysięcy gatunków. Pojedyncze roztocze posiada ok. 0,1 mm – 0,5 mm długości. Każdy pajęczak wyposażony jest w osiem odnóży. Środowiskiem naturalnym roztoczy jest kurz w domu, który stanowi utrapienie każdej gospodyni.
Głównym pokarmem, jakim żywią się roztocza kurzu domowego, jest białko z ludzkiego złuszczonego naskórka. Pajęczaki najlepiej czują się w wysoce wilgotnym środowisku o temperaturze min. 25 stopni. Natomiast w temp. poniżej 0 lub powyżej 60 stopni roztocza giną.
Te maleńkie pajęczaki potrafią być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza dla alergików. Roztocza kurzu domowego są silnymi alergenami, które powodują różnego rodzaju reakcje alergiczne: męczący kaszel, uporczywe swędzenie, problemy w układzie pokarmowym czy ataki duszności.
Skąd się bierze kurz?
Aby odpowiedzieć na pytanie, skąd się bierze kurz, najpierw należy wyjaśnić, czym właściwie jest kurz domowy. Okazuje się, że kurz jest niemal wszystkim, co nieświadomie wnosimy do domu lub to, co przedostaje się do środka zza okna. Jego składnikiem są na przykład włosy, bakterie, ziarenka piasku, włókna z ubrań, sierść itp. A więc wszystko, co nas otacza.
W związku z tym kurz w domu będzie posiadał inny skład niż kurz w mieszkaniu. Jedno jest jednak pewne - pojawiający się kurz w mieszkaniu lub w domu jest naszą zasługą. Rzadkie sprzątanie powoduje, że roztocza kurzu, czyli te maleńkie pajęczaki przyczepiają się do włókien przedmiotów (np. materac, dywan). Pomagają im w tym odnóża wyposażone w szczypce.
Środowisko, w jakim żyją roztocza, usilnie dominuje każdą powierzchnię. Dlatego w dużej mierze to od nas zależy czy pozwolimy na to, aby w naszym mieszkaniu lub domu bezkarnie osiadał się kurz. Wystarczy tylko nie zapominać o codziennym sprzątaniu, nawet najmniejszych zakamarków.
Jak walczyć z kurzem? Sposób na sprzątanie
Każda gospodyni wie, że kurz jest wszechobecnym zjawiskiem, z którym bardzo ciężko walczyć. Sprzątanie często przypomina syzyfową pracę. Dlatego dowiedzmy się, jak walczyć z kurzem domowym, aby wygrać. Po pierwsze, konieczne jest regularne sprzątanie. Po drugie, ścierając kurze, zawsze należy zaczynać od wyższych partii, schodząc ku dołowi. Na koniec warto odkurzyć podłogę.
Po trzecie, przydatny będzie pochłaniacz kurzu, który zapobiegnie jego rozprzestrzenianiu się. Ponadto, zalecane jest także częste wietrzenie mieszkania, wietrzenie i pranie pościeli w temperaturze 60 stopni, regularne czyszczenie materaca i dywanów.
Przy odrobinie systematyczności oraz dokładności jesteśmy w stanie skutecznie pokonać kurz domowy. Jednak nie jest to zwycięstwo, które trwa długo. Znając już specyfikę kurzu, można stwierdzić, że Ci, którzy nie wiedzą, skąd się bierze kurz, prawdopodobnie nie mają wiele wspólnego z częstym sprzątaniem.