Skąd się biorą prusaki?

Karaluchy w domu – dlaczego?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak wytępić prusaki w mieszkaniu, musisz znać powód ich pojawienia się. Prusaki w bloku bądź w domu jednorodzinnym zazwyczaj pojawiają się zwabione przez zapach… innego prusaka. Robaki świetnie śledzą zapachy przedstawicieli swojego gatunku, a więc to ułatwia im znaleźć żywność i wodę, a także upraszcza rozmnażanie prusaków. Właśnie tam często ukrywają się francuzy i prusaki. Wiesz już, jak wygląda karaluch, jednak przyczyny jego pojawienia się nadal są zagwozdką? Zanim zaczniesz tępić prusaki w domu pamiętaj, że pojawiają się one również w:

a) w bloku wielorodzinnym – im więcej mieszkań tym większa szansa, że prusaki zadomowią się w jednym z nich. Miejsca, w jakich się zagnieżdżają, to najczęściej:

 • rury centralnego ogrzewania
 • kaloryfery
 • spiżarnie i skrytki na żywność
 • futryny
 • szczeliny w podłodze i meblach

b) zsypy na śmieci – karaluchy uwielbiają takie miejsca, a już najbardziej w wieżowcach. W tym przypadku zwalczyć oraz wytępić robaki jest niezwykle ciężko. Czasem można wyremontować i odmalować mieszkanie, a prusaki w bloku mogą mieszkać… u sąsiada. Francuzy, karaluchy, rybiki czy prusaki są bardzo szybkie. Mogą dostać się do mieszkania nawet wieczorem, niepostrzeżenie się do niego przemykając. Warto więc zawsze dokładnie sprawdzić mieszkanie, do jakiego się wprowadzamy. Może się bowiem okazać, że owady domowe już tam na nas… czekają. Jak się pozbyć rybików oraz jak powstrzymać rozmnażanie prusaków? Oto domowe sposoby na skuteczną walkę z tymi niezbyt przyjemnie wyglądającymi robakami! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gryzoniach i insektach.

1. Soda oczyszczona, boraks oraz… kocimiętka

Zastanawiasz się, jak zwalczać prusaki? Wymieszaj w tym celu szklankę cukru razem ze szklanką sody oczyszczonej. Później wystarczy rozsypać mieszankę w takim miejscu, gdzie karaluchy się chowają. Zwabione słodkością cukru wejdą spróbują go – co nie skończy się dla nich zbyt pozytywnie. Dużą skuteczność wykazuje również boraks zawarty w mydle – wystarczy zostawić kawałek w miejscu, gdzie karaluchy wędrują.

Dobra będzie również kocimiętka, którą możesz rozmieścić w różnych częściach domu. Posiekaj ją na kawałki. Prusaki nie przepadają za nią, więc na pewno będą uciekać od niej jak najdalej tylko się da!

2. Piwo – czy to dobra pułapka w domu?

Zastanawiasz się, jak tępić prusaki w domu? Koniecznie zastosuj w tym celu… piwo! Namocz nim bawełnianą szmatkę bądź ręcznik i rozłóż tam, gdzie najczęściej można zauważyć spacerujące karaluchy. Najlepiej będzie zrobić to wieczorem. Prusaki lubią zapach piwa, więc na pewno będą się nim rozkoszować przez całą noc. Rano zbierzesz je i będziesz mógł wrzucić do ognia bądź zalać karaluchy wrzątkiem.

Możesz również przyszykować pułapkę, jaką jest miseczka z piwem. Postaw przy niej drewienko, po jakim karaluch wejdzie do miski z piwem. Kiedy już uda mu się dostać do środka, to na pewno się w niej utopi! A może zainteresuje cię także ten artykuł o karaluchach?

Jak zwalczać prusaki?

3. Kwas borowy oraz cebula

Wiesz już, skąd się biorą prusaki. Jednak, jak skutecznie pozbyć się ich z domu? Cebula będzie bardzo dobrym rozwiązaniem! Nie dość, że jest naprawdę niedroga, to na pewno większość z nas ma ją we własnej kuchni! Przygotuj z niej… pastę:

 • Posiekaj połówkę niedużej cebuli w małą kostkę.
 • Dodaj do niej 1/2 szklankę mąki oraz niewielką ilość wody bądź piwa.
 • Dorzuć nieco cukru oraz maksymalnie 4 łyżeczki kwasu borowego.
 • Wrzuć składniki do pojemnika, wymieszaj i potrząsaj do momentu, aż wytworzy się pasta.
 • Weź nakrętki po butelkach i napełnij je powstałą mieszanką.
 • Rozstaw nakrętki w całym domu – szczególnie w miejscach, po jakich chodzą prusaki.
 • Pilnuj, żeby do nakrętek nie zaglądały domowe zwierzęta – pasta wykazuje toksyczne właściwości i może zaszkodzić ich zdrowiu bądź życiu!
Kwas borowy na prusaki w domu jednorodzinnym oraz skąd się biorą prusaki i jak zwalczać prusaki w domu, najlepsze preparaty i sposoby
Skąd się biorą i jak zwalczać prusaki? Oto najlepsze metody

4. Środki dostępne w sklepie lub Internecie

Jeżeli żadne domowe sposoby nie przynoszą efektów, koniecznie zajrzyj do sklepu. Niektóre środki, jakie są w nich powszechnie dostępne, mogą skutecznie pomóc w walce z prusakami:

 • oprysk – gotowy do użycia od razu. Musisz jednak uważać przy jego rozprowadzaniu, ponieważ wykazuje toksyczne właściwości. Najlepiej więc zaraz po oprysku opuścić potraktowane nim pomieszczenie.
 • żele – najczęściej są w strzykawce. Prusakom odpowiada ich zapach, wydzielający się przez nawet kilka miesięcy. Przez niego umierają i łatwo jest je później zebrać oraz pozbyć się ich z domu.
 • ręczny spryskiwacz / spryskiwacz ciśnieniowy – pomocny będzie nie tylko na karaluchy, ale też na pchły oraz pluskwy.
 • proszek – docierają w różne zakamarki, również najciężej dostępne w mieszkaniu. Plusem jest to, że zaczynają działać niemal od razu. Minusem jest fakt, że wytępią tylko pojedyncze sztuki prusaków, ale ciężej jest im pokonać dużą grupę robaków.

5. Zabawa w… detektywa!

Jeżeli żadna metoda nie będzie działać, warto będzie zabawić się w detektywa! Zrób koniecznie plan obiektu oraz wszystkich miejsc, w których robaki się pojawiły (bądź znalazłeś ślady dowodzące ich obecności). Zaznacz te miejsca i… staraj się utrzymywać w domu należyty porządek. Jak najczęściej sprzątaj, czyść oraz myj swoje mieszkanie. Pamiętaj również o tym, że prusaki nie przepadają za hałasem – warto więc wziąć odkurzacz do ręki i… sprzątać w najlepsze!

Koniecznie sprawdź również system wodociągowy w domu – nic nie może przeciekać! Posprawdzaj każdy jeden zakamarek – pęknięcia, szczeliny, szpary w podłodze, za meblami oraz w futrynach. Prusaki uwielbiają przebywać w takich miejscach, skutecznie się tam kamuflując. Sprawdź również, czy wszystkie pojemniki są szczelne, a odpady przechowuj w trudno dostępnych dla nich pojemnikach. Przestrzeganie tych wszystkich rad powinno skutecznie zlokalizować prusaki i pomóc pozbyć się nieprzyjemnych lokatorów z mieszkania!

ikona podziel się Przekaż dalej