Rybik cukrowy w mieszkaniu - jak pozbyć się nieproszonego gościa

Rybik cukrowy (Lepisma saccharina)

Niekiedy udaje się nam zobaczyć małe, srebrne robaczki przypominające rybki, które przemykają się po podłodze w łazience. Są to bezskrzydłe owady o chitynowym pancerzu zwane rybikami lub srebrzykami.

Rybik cukrowy, zwany też srebrzykiem, to całkiem nieszkodliwy owad. Nie wyrządza szczególnych szkód, nie roznosi chorób ani zarazków, nie gryzie i nie pojawia się w widocznych miejscach. Jednak jeśli występuje w dużych ilościach może stać się uciążliwy.

Skąd się biorą rybiki?

Naukowcy zadają sobie pytanie skąd się biorą rybiki. Znalezione w Brazylii skamieniałości rybików, które nie budzą wątpliwości, pochodzą z okresu kredy. Rybiki znajdowane są również w bursztynach. Srebrzyki występują na całym świecie, lecz najliczniej w krajach tropikalnych. Te, które żyją poza siedzibami ludzkimi, bytują pod kamieniami, gałęziami i w ciemnych zakamarkach ziemi.

Skąd się biorą rybiki w naszych mieszkaniach? Zwabia je ciepło i wilgoć. Szczególnie dobrze czują się w domu, gdzie nie ma wystarczającej wentylacji. Pochodzą one z krajów tropikalnych, dlatego też zasiedlają miejsca ciepłe i wilgotne jak nasze łazienki, szafki kuchenne czy też szafki pod zlewem. Natomiast w temperaturze poniżej 17 stopni nie rozwijają się.

Występujące w niewielkich ilościach rybiki łazienkowe pozostają prawie niezauważone. Nie lubią światła i żerują w nocy, dlatego prawie się ich nie zauważa. Jednak jeśli znacznie się rozmnożą, mogą uszkodzić wnętrze, na przykład zniszczyć tapety na ścianach, uszkodzić książki lub stare dokumenty, czy też mogą zapuszczać się do kuchni w poszukiwaniu pożywienia. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu rybików.

Jak się pozbyć rybików i czy warto?

Należy zadać sobie pytanie czy srebrne robaczki należy zwalczyć. Niektóre insekty w łazienkach trzeba zwalczyć. Szczególnie ważna jest zwalczanie karaluchów i prusaków, które są nosicielami zarazków gruźlicy, tyfusu, cholery oraz larw nicieni. Zwalczanie prusaków i wielu innych szkodliwych owadów w domu to absolutna konieczność. Ale czy trzeba w mieszkaniu pozbyć się rybików? To zależy, czy jest ich dużo i na ile są kłopotliwe.

Rybiki łazienkowe mają zdolność trawienia celulozy. Oznacza to, że przy dużej ilości tych insektów w niebezpieczeństwie są nasze książki, tapety, dokumenty, a także tkaniny, jak bawełna, len i jedwab. Srebrzyki są szczególnie groźne w muzeach, bibliotekach i archiwach, gdzie mogą zniszczyć zbiory obiektów z papieru i tkanin, zielniki czy skórzane okładki książek. Jeśli w domu mamy kolekcje starych książek i dokumentów, należy wdrożyć metody, aby w mieszkaniu pozbyć się rybików. Warto również zwalczyć te owady, jeśli duże ich ilości oblegają tapety. Rybik cukrowy lubi zjadać nie tylko papier, lecz także klej do tapet. Aby unikać chemii warto zacząć walkę z rybikami od profilaktyki poprzez metody nieinwazyjne i ekologiczne.

Jak pozbyć się rybików metodami ekologicznymi

Co zrobić, aby rybiki łazienkowe nie zagnieździły się w domu

Najlepszym sposobem, aby insekty w łazienkach się nie pojawiły, jest zapobieganie. Szczególnie ważne jest dbanie i regularna konserwacja wentylacji w mieszkaniu. Srebrne robaczki nie będą się mnożyć w czystym, suchym mieszkaniu ze sprawną wentylacją.

Srebrne robaczki szczególnie lubią cukier i celulozę. Dlatego też należy wszelkie sypkie produkty żywnościowe trzymać w szczelnych pojemnikach. Warto zlikwidować w kuchni i w łazience wszelkie zakamarki, gdzie rybiki łazienkowe mogą się gnieździć. Odklejającą się tapetę należy jak najszybciej naprawić.

Jeśli rybików jest dużo, należy zrezygnować z przechowywania w łazience koszy z ubraniami do prania. Rybik cukrowy żywi się wełną, lnem i bawełną. Nie uszkodzi samych ubrań, lecz fragmenty włókien spadające z ubrań na podłogę stanowią dla rybików pożywkę.

Rybik cukrowy na białym tle oraz skąd się biorą rybik oraz zwalczanie rybików w łazience krok po kroku - najlepsze domowe sposony
Skąd się biorą rybiki w domu - wyjaśniamy przyczyny wizyty nieproszonych gości

Jak zwalczyć wilgoć w mieszkaniu

Rybik cukrowy świetnie rozmnaża się w środowisku wilgotnym, dlatego też należy przede wszystkim zwalczyć wilgoć w mieszkaniu:

  • po kąpieli czy praniu należy dokładnie wywietrzyć łazienkę, zostawić otwarte drzwi i łazienki i otworzyć okna,
  • nie wolno pozostawiać rozlanej wody na podłodze,
  • należy dbać o osuszenie fug, spoin i zakamarków, gdzie mogą powstawać pleśni i grzyby będące pożywieniem rybików,
  • warto korzystać z pochłaniaczy wilgoci.

Jak odstraszyć rybiki łazienkowe

Prostym sposobem, który nie tylko odstraszy rybiki łazienkowe, lecz także zapewni przyjemny zapach w łazience, jest opryskiwanie ekologicznym, samodzielnie wykonanym zapachem. Taki preparat można wykonać na bazie wody, do której dodamy naturalny olejek lawendowy lub sok z cytryny.

Jak się pozbyć rybików - polecane środki

Jeśli rybiki łazienkowe już się zadomowiły i jest ich na tyle dużo, że niszczą wystrój mieszkania, można zastosować aerozole, pułapki lub lep na rybiki, które możemy nabyć w sklepach. W mieszkaniu rzadko jednak rybików jest na tyle dużo, aby warto było stosować niezdrowe dla mieszkańców preparaty chemiczne. Chemię stosuje się raczej w muzeach czy bibliotekach.

Środki na rybiki możemy również wykonać samemu. Prostym sposobem jak pozbyć się rybików jest mieszanka cukru z kwasem borowym, którą rozkładamy w łazience w rogach, zakamarkach i fugach przyściennych. Innym sposobem jest mieszanka cukru i boraksu w proporcji 1:2. Mieszankę tę warto wyłożyć na papier lub tekturę, która dodatkowo przyciągnie rybiki zawartą w nich celulozą. Można również wyłożyć na tekturę płynny miód, który stanie się dla rybików pułapką.

Rybik cukrowy to owad praktycznie nieszkodliwy. Wystarczy zachować proste zasady czystości i zwalczyć wilgoć w mieszkaniu, aby znacznie ograniczyć populację tych niechcianych gości.

ikona podziel się Przekaż dalej