Skrzydłokwiat - opis, wymagania, uprawa, właściwości
Uprawa roślin w domu jest wyjątkowo satysfakcjonującym oraz relaksującym zajęciem. Warto oczywiście zacząć od łatwych w pielęgnacji gatunków, aby później cieszyć się coraz bardziej zaawansowanymi uprawami. Do roślin, które wyróżniają się bardzo ciekawymi kwiatami, zalicza się skrzydłokwiat. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tego gatunku.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzie.
Skrzydłokwiat - charakterystyka
Kwiat w domu - skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) jest określany również jako skrzydłolist. Roślina zalicza się do rodziny obrazkowatych, które przede wszystkim porastają rejony klimatu umiarkowanego. Dorosłe kwiaty dorastają maksymalnie do 1 metra wysokości. W warunkach naturalnych roślinę możemy spotkać przede wszystkim na terenie Ameryki Południowej oraz Środkowej. Natomiast w naszym kraju jest ona uprawiana jako kwiat doniczkowy.
Na krzaczkowaty pokrój składają się zarówno dekoracyjne liście, jak i również białe kwiaty. Liście o lancetowatym kształcie, zachowują swój soczystozielony odcień przez cały rok. Natomiast kwiaty składają się z dwóch części - kolby, a także pochwy kwiatostanowej spathe. Jak już wspomniano, kwiaty wyróżniają się białym zabarwieniem. Natomiast swoją obecnością cieszą przez większą część roku, pomijając sezon zimowy. Jeżeli jednak zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, to doczekamy się całorocznego kwitnienia.
Skrzydłokwiat - popularne odmiany
Okazuje się, że wybierając skrzydłokwiat na kwiaty doniczkowe uprawiane w domu, możemy wybierać rozmaite odmiany. Różnią się one między sobą przede wszystkim pokrojem, wysokością, jak i również kształtem liści. Dlatego z powodzeniem możemy wybrać roślinę, która nam się najbardziej spodoba. Warto mieć na uwadze, że ich uprawa w domu jest bardzo do siebie zbliżona.
Do najczęściej wymienianych odmian, zaliczają się przede wszystkim takie rośliny jak:
- Skrzydłokwiat Pearl Cupido - jest to roślina wyróżniająca się jasnozielonymi, eliptycznymi liśćmi o wydłużonym kształcie. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą tej odmiany są kwiaty. Pochwa kwiatostanowa jest również wydłużona i spiczasta, zakończona zielonkawym zabarwieniem.
- Skrzydłokwiat Bellini - roślina o ciemnozielonych, eliptycznych liściach, z widocznym unerwieniem. Spathiphyllum cechuje się niedużymi, białymi kwiatostanami, które również są dość spiczaste.
- Spathiphyllum Silver Cupido - kolejna bardzo ciekawa odmiana rośliny uprawianej bardzo często w domu. Ta roślina wyróżnia się dość dużymi liśćmi o ciemnozielonym unerwieniu. Jednocześnie widać na ich zewnętrznej powierzchni srebrzyste przebarwienia. Pośród gęsto rozrastających się liści, wyrastają niewielkie pędy zakończone również niedużymi kwiatostanami.
- Spathiphyllum Gemini - jest to ciekawa odmiana, która przede wszystkim wyróżnia się ozdobnymi, karbowanymi liśćmi o oryginalnym wybarwieniu. Na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby były one pomalowane artystycznie jasną farbą. W rzeczywistości na ich teksturze znajdują się białawe lub jasnokremowe smugi. Sadzonki dorastają maksymalnie do 45 cm wysokości.
- Skrzydłokwiat domino - ta odmiana rośliny uprawianej w domu wyróżnia się soczystozielonymi liśćmi, na których powierzchniach znajdują się białawe, nieregularne przebarwienia.
Uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu
Spathyphyllium - jak wygląda uprawa?
Kwiat ten nie tylko przez większość roku będzie cieszył nas swoimi ciekawymi kwiatami, ale jednocześnie idealnie sprawdza się w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin domowych. Można zatem bardzo łatwo się domyślić, że wymagania tej rośliny są naprawdę niewielkie. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie stanowisko. Roślina doskonale odnajdzie się w półcieniu, jak i również w jasnym miejscu. Jednak stanowisko nie powinno znajdować przy bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Inaczej będzie mogło dochodzić do spalenia się liści.
Każda odmiana spathiphyllum doskonale rozwija się raczej w pomieszczeniach, w których panują podwyższone temperatury. Nawet w sezonie zimowym warto utrzymywać temperaturę powyżej 16 stopni Celsjusza. Jako roślina pochodzenia tropikalnego, źle znosi bardzo duże spadki temperatur. W nieodpowiednich warunkach roślinę mogą atakować różne choroby. Chociaż nie jest konieczne utrzymywanie podwyższonej wilgotności powietrza w domu, to jednak kwiat będzie się rozwijał zdecydowanie lepiej, jeżeli zadbamy o taką zależność. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania ziemiórek.
Wymagania rośliny - podłoże i nawożenie
Wybierając podłoże pod kwiaty doniczkowe, możemy z powodzeniem zdecydować się na uniwersalną ziemię do roślin doniczkowych. Należy jednak zadbać o przepuszczalność gleby. Dlatego warto ziemię wymieszać z torfem lub korą. Na dnie doniczki możemy podsypać również podłoże wulkaniczne. Jego zaletą jest nie tylko odpowiednie odprowadzanie nadmiaru wody, ale jednocześnie nie dojdzie do gnicia korzeni.
Jeżeli już zadbamy o właściwe podłoże oraz stanowisko dla naszej rośliny doniczkowej, to możemy spodziewać się bardzo długiego okresu kwitnienia. Dlatego właśnie trzeba pamiętać, aby w tym czasie zatroszczyć się o odpowiednie nawożenie. W tym celu wystarczy regularne stosowanie uniwersalnych preparatów do roślin doniczkowych, które należy aplikować raz na dwa tygodnie. Nawóz nie powinien być stosowany do skrzydłokwiatu zimą.
Pielęgnacja i podlewanie
Pamiętajmy, że roślina jest bardzo wrażliwa na nieodpowiednie podlewanie. Przesuszanie rośliny może ją bardzo szybko doprowadzić do uschnięcia. Jednak zbyt intensywne podlewanie także nie jest wskazane. Roślinę powinniśmy nawadniać dopiero, jak zauważymy, że przeschnie ziemia. Natomiast w czasie upalnych dni, podlewanie powinno być nieco intensywniejsze. Pielęgnacja obejmuje również zraszanie liści. Dobrze jest robić to nawet do kilku razy w tygodniu. Ze względu na złą tolerancję chloru, kwiat powinien być zraszany wyłącznie miękką lub odstaną wodą.
Wiemy również, że roślina ma niewielkie wymagania pod względem stanowiska oraz przygotowanego podłoża. Jednak pielęgnacja, w której nieco poświęcimy czas naszej roślinie, pozwoli na cieszenie się naprawdę pięknym okazem. Dlatego warto zadbać o proste zabiegi higieniczne, które polegają na systematycznym usuwaniu brązowych lub suchych liści.
Skrzydłokwiat a brązowe liście
Jeżeli nasze kwiaty doniczkowe po pewnym czasie przestały wyglądać jak w dniu zakupu, to warto poszukać powodu, dla którego tak się dzieje. Najczęściej spotykamy się z problemem, kiedy kwiat ma brązowe liście. Widząc taki symptom, należy sprawdzić wilgotność podłoża, ponieważ najczęściej nasza roślina jest zbyt intensywnie podlewana. Niestety tak prowadzona uprawa może doprowadzić do gnicia korzeni, a nawet pojawienia się pleśni. Rozwiązaniem na taką przypadłość jest jedynie przesadzanie rośliny do nowego podłoża.
Natomiast z zupełnie innego powodu liście usychają oraz żółkną. Przede wszystkim tutaj zostały również nieprawidłowo dostosowane wymagania odnośnie odpowiedniego nawadniania skrzydłokwiatu. Usychanie liści świadczy o tym, że kwiat ma zbyt suche podłoże. Natomiast żółknięcie liści spowodowane jest zbyt mocną ekspozycją rośliny na promienie słoneczne. W drugim przypadku wystarczy roślinę przestawić z dala od okna.
Ciekawostki na temat skrzydłokwiatów
Uprawa spathiphyllum w domu jako oczyszczacz powietrza
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że skrzydłowiec, a dokładniej skrzydłokwiat posiada również właściwości lecznicze. Jak już wiemy, opis tej rośliny rzeczywiście wskazuje, na obecność bardzo dużych liści, które to właśnie odpowiadają za oczyszczanie powietrza w naszym domu. Rzeczywiście są one odpowiedzialne za pochłanianie szkodliwych toksyn, co zostało dodatkowo udowodnione badaniami NASA.
Kolejną zaletą jest naturalne nawilżanie powietrza. Wystarczy regularne podlewanie, aby zgromadzona woda parowała do otoczenia. Taka cecha doskonale sprawdzi się szczególnie zimą, kiedy panuje sezon grzewczy. Opis rośliny pokazuje, że skrzydłokwiat jest również rośliną pochłaniającą promieniowanie elektromagnetyczne. Dlatego warto zdecydować się na sadzonki skrzydłokwiatu w pomieszczeniach, w których mamy dużą liczbę urządzeń elektronicznych.
Czy skrzydłokwiat to roślina toksyczna?
Widzimy, że uprawa skrzydłokwiatu ostatecznie nie jest aż taka skomplikowana. Oczywiście należy dbać o roślinę, dostarczając regularnie nawóz, a także wykonując coroczne przesadzanie. Pamiętajmy jednak, że hodowla tej rośliny może spowodować bardzo niebezpieczne powikłania, jeżeli dojdzie do kontaktu trujących substancji z naszym przełykiem, a także układem trawiennym. Wszystko za sprawą szczawianów wapnia powodujących silne podrażnienia, a nawet skurcze w klatce piersiowej. Dlatego mając w domu małe dzieci oraz zwierzęta, skrzydłowiec powinien znajdować się w niedostępnym dla nich miejscu.
Oczywiście skrzydłokwiat jest tylko jedną z wielu roślin doniczkowych. Mając dom, możemy dowiedzieć się również, jak uprawiać i dbać o frezje, a także jakie kolory najczęściej przybierają te kwiaty. Co ciekawe, frezje cenione są za właściwości kulinarne, ponieważ zaliczają się do grupy kwiatów jadalnych. Poszukując innych porad, może nas interesować, jak wygląda szerszeń, a także jakie kolory wyróżniają go od osy lub pszczoły. Dodatkowo chcemy się dowiedzieć, jak bardzo szerszeń jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia.