Nie ma znaczenia, czy to profesjonalna zmywarka, którą uruchamia się w restauracyjnej kuchni kilka razy dziennie, czy ta pracująca w domowym zaciszu raz na kilka dni. Każda zmywarka wymaga regularnej pielęgnacji, inaczej regułą staną się częste wizyty specjalisty albo – co gorsza – niespodziewana awaria, zakończona zalaniem.

Czy zmywarka jest czysta?

Dziś zmywarka nie jest już żadnym luksusem, często traktuje się ją raczej jako podstawowe wyposażenie kuchni. W lokalach gastronomicznych w ogóle trudno wyobrazić sobie obecnie pracę bez tego użytecznego urządzenia. Choć zadaniem zmywarki jest czyszczenie, sama się nie wyczyści, dlatego warto pamiętać o tym, że i ona wymaga pielęgnacji, żeby skutecznie spełniać swoją rolę. Wszystko przez to, że podczas eksploatacji urządzenie narażone jest na nieustanny kontakt z resztkami jedzenia i tłustymi osadami. W związku z tym z łatwością rozwijają się w nim drobnoustroje oraz grzyby, czemu sprzyja ciepło oraz duża wilgotność, o którą w zmywarce nietrudno. To natomiast skutkuje przykrym zapachem, jakiego nikt nie chciałby mieć w swojej kuchni.

Złe znaki

Kiedy daje się zauważyć, że urządzenie nie jest już tak efektywne, jak na początku, najprawdopodobniej wymaga czyszczenia. Na naczyniach pozostają smugi, nie wszystkie zabrudzenia są doczyszczone, na ściankach zdarza się trafić na resztki – oto czerwone flagi, które sugerują jak najszybsze podjęcie działań. I o ile w przypadku sprzątania w domu, można sobie pozwolić na eksperymenty z octem, sodą czy cytryną, absolutnie nie polecamy takich rozwiązań w przypadku urządzeń. Tutaj sprawdzi się chemia dla profesjonalistów, która dodatkowo powinna być dedykowana do czyszczenia zmywarek. Inaczej może się okazać, że pełni dobrych chęci uszkodzimy sprzęt i zamiast czystej zmywarki, będziemy mieli zmywarkę zepsutą.

Jak często myć zmywarkę?

W przypadku używania urządzenia w branży gastronomicznej, trzeba wziąć pod uwagę skalę biznesu. Dla przykładu: zmywarki stosowane w domach zaleca się czyścić przynajmniej raz na miesiąc. W mocno uczęszczanej restauracji takie gruntowne mycie może odbywać się nawet co tydzień, jeśli tego wymaga sytuacja. Lepiej zresztą dmuchać na zimne, regularnie dbając też o czystość filtrów i dysz – to od nich w dużej mierze zależy skuteczność urządzenia.

Chemia do gastronomii

Takie czyszczenie, aby było skuteczne, powinno odbyć się z użyciem detergentu, najlepiej profesjonalnej chemii czyszczącej przeznaczonej do gastronomii. Taki wybór to pewność, że urządzenie myjące będzie naprawdę czyste, a przez to bezpieczne – bez względu na to, czy z naczyń korzystają restauracyjni goście, czy po prostu najbliżsi. Wszyscy zasługują na ten sam wysoki standard higieniczny, jaki zapewnić może chemia profesjonalna. Dobierając odpowiedni środek, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego przeznaczenie (uważnie sprawdzaj etykiety, one naprawdę nie są dla ozdoby!), ale też na to, czy występuje w skoncentrowanej formie. Zapłacisz za niego nieco więcej, jednak produkt będzie znacznie bardziej wydajny. Środek do czyszczenia zmywarek nie powinien się pienić, inaczej pod wpływem gorącej wody i silnego ciśnienia, piana szybko opanuje podłogę w kuchni. Takim bezpiecznym alkalicznym płynem jest Aqua Plus od Norenco, który, jak zdecydowana większość produktów firmy z Białej Podlaskiej, dodatkowo jest przyjazny dla środowiska. Nie ma to jednak wpływu na jego skuteczność: z łatwością usuwa nawet trudne zabrudzenia już w pierwszym cyklu mycia, a także likwiduje nieprzyjemne zapachy. Skoncentrowana formuła sprawia, że minimalne stężenie Aqua Plus przynosi znakomite efekty także w miejscach wymagających tak nieskazitelnej czystości, jak zakłady przemysłu spożywczego.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej