Czyszczenie brudnego piekarnika – metody, które pomogą usunąć brud!

Co robić, żeby piekarnik nie brudził się zbyt szybko?

Jeśli często używasz piekarnika, powinieneś regularnie go czyścić. Oczywiście nie trzeba robić tego za każdym razem, gdy coś w nim ugotujesz. Jednak bardzo ważne jest, aby zachować podstawową higienę urządzenia i usuwać zabrudzenia na bieżąco. Wówczas jest szansa, że nie trzeba będzie walczyć z ciężkim do usunięcia brudem, przypaleniami czy zaschniętymi plamami tłuszczu. Mało tego, dzięki systematycznemu sprzątaniu wnętrza piekarnika można nie tylko zachować jego czystość, ale też znacznie poprawić aromat przygotowywanych w nim potraw.

Aby zabrudzenia nie gromadziły się zbyt szybko, warto nauczyć się piec w żaroodpornym naczyniu z pokrywą i unikać kładzenia potraw bezpośrednio na ruszt. Dobrym pomysłem jest też przyrządzanie dań w rękawie do pieczenia, aby pryskający tłuszcz nie osadzał się na ściankach piekarnika. Do regularnego czyszczenia urządzenia przyda się z kolei miękka szmatka lub gąbka, najlepiej z mikrofibry. Gdy zaczniesz wycierać piekarnik twardym zmywakiem, możesz niestety trwale uszkodzić jego farbę lub szkło. Pamiętaj też o szorowaniu piekarnika w rękawiczkach, aby używane środki chemiczne przypadkowo nie uszkodziły skóry dłoni.

Od czego zacząć szorowanie brudnego piekarnika?

Szorowanie piekarnika bywa uciążliwe, zwłaszcza gdy robi się to nieregularnie. Czasami wydaje się, że przypalone i zaschnięte zabrudzenia są już nie do usunięcia. Tymczasem można skutecznie się z nimi rozprawić, stosując poniższe wskazówki.

  • Sprawdź, jaki rodzaj zabrudzenia trzeba usunąć. Przypieczone i zaschnięte plamy szoruje się zupełnie inaczej niż świeże zanieczyszczenia.
  • Zaopatrz się w odpowiedni środek do szorowania piekarnika. Wiele z dostępnych obecnie preparatów może skutecznie usunąć cały brud z urządzenia, nawet ten wielomiesięczny.
  • Myj piekarnik zawsze, gdy jest zimny. Pod wpływem wysokiej temperatury wiele środków chemicznych może zmienić swoje właściwości, a wydzielające się z nich toksyny mogą bezpośrednio zagrażać naszemu zdrowiu.
  • Aby nie tworzyć nowych zabrudzeń, podczas czyszczenia zawsze zabezpieczaj piekarnik i jego okolice. Możesz rozłożyć wokół np. papierowe ręczniki lub stare gazety, żeby woda i detergenty nie plamiły podłogi.
  • Wyczyść ruszt i blachę osobno, zanurzając je w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Zostaw do namoczenia. Umyj je później gąbką.

Pamiętaj o tym, aby zawsze zabezpieczać swoje dłonie – zwłaszcza podczas używania silnych środków chemicznych do czyszczenia piekarnika. Najlepiej sprawdzą się gumowe rękawiczki. Możesz również skorzystać z rękawic kuchennych, które przeznaczone są do zmywania naczyń. Rękawiczki chronią nie tylko przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych, ale i przypadkowymi zranieniami.

Czyszczenie piekarnika octem – czy to działa?

W większości przypadków zabrudzenia piekarnika są delikatne, zwłaszcza gdy regularnie się o niego dba. Wówczas nie są konieczne drastyczne metody, a jedynie naturalne składniki – na przykład zwykła woda z octem. Sprawdzona i stara receptura pozwoli uporać się z łatwymi w czyszczeniu plamami albo okruszkami jedzenia. Aby przygotować preparat do szorowania piekarnika, należy wymieszać ze sobą w proporcjach 1:1 wodę z octem. Miksturę należy przelać do butelki z atomizerem. Co dalej? Wystarczy zastosować dwa poniższe kroki!

1. Spryskaj powierzchnię piekarnika tak, aby pokryć wszystkie zanieczyszczenia. Tłuszcz powinien zacząć się rozpuszczać.

2. Zetrzyj brud mokrą ścierką. Jeśli plamy wciąż będą widoczne, powtarzaj czynność do momentu, aż piekarnik będzie czysty.

Ogromną zaletą korzystania z tej metody jest fakt, iż ocet z wodą są nietoksyczne. Mimo że ocet ma bardzo przykry i ostry zapach, nie jest szkodliwy dla zdrowia. Nie musisz zatem się obawiać, bo jego opary nie są niebezpieczne. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i czym umyć piekarnik.

Środki, które pomogą wyczyścić piekarnik – warto je stosować?

Czyszczenie piekarnika parą. Tak usuniesz poważne zabrudzenia!

Jeśli chcesz w bezpieczny sposób wyszorować piekarnik, możesz zastosować parę wodną. Okazuje się ona bardzo bezpieczna i skuteczna nawet przy poważnych zabrudzeniach. Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretne środki do czyszczenia, powinieneś wypróbować metodę z parą. Okazuje się, że niektóre piekarniki mają funkcję samooczyszczenia, a więc po wciśnięciu odpowiedniego przycisku usuwają zabrudzenia automatycznie. Jeśli jednak nie masz takiego piekarnika, nie martw się. Możesz samodzielnie przeprowadzić czyszczenie parą! Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych wskazówek.

  1. Wlej 250 ml wody do naczynia żaroodpornego i ustaw je w piekarniku (bez pokrywki).
  2. Rozgrzej piekarnik do 140 st. C i poczekaj kwadrans. Woda zacznie parować pod wpływem ciepła, a w piekarniku zrobi się wilgotno.
  3. Wyłącz urządzenie i poczekaj, aż się wystudzi.
  4. Przetrzyj środek piekarnika wilgotną ściereczką. Zabrudzenia powinny łatwo odejść od ścianek.

Masz piekarnik z funkcją czyszczenia pyrolitycznego? Świetnie! Gdy uruchomisz tę opcję, piekarnik nagrzeje się do wysokiej temperatury i zmieni wszelakie zabrudzenia w pył. Dzięki tej funkcji można sprytnie pozbyć się resztek jedzenia ze ścian urządzenia, nawet tych mocno przywierających. Warto pamiętać, że pyroliza jest bardzo skuteczna, jednak czasochłonna – proces czyszczenia zajmuje około dwóch godzin.

Brudna szyba piekarnika – jak ją wyczyścić?

Szorowanie piekarnika wewnątrz to jedno. Co jednak z szybą, która również często bywa brudna? Właśnie na niej gromadzą się przecież ciężkie do zmycia, uporczywe i tłuste plamy. Potrafią one zepsuć wygląd każdego, nawet najbardziej nowoczesnego urządzenia. Gdy zabrudzenia są świeże, można posypać je mąką i poczekać, a później wyszorować ściereczką z płynem do mycia naczyń. Równie skuteczny okazuje się denaturat, jednak jego woń skutecznie zniechęca do szorowania nim szyby. Mało inwazyjnym środkiem do czyszczenia szyby piekarnika jest… wazelina. Dzięki swoim właściwościom zmiękczającym może usunąć nawet bardzo tłuste plamy. Wystarczy posmarować nią powierzchnię szyby i zostawić na godzinę. Gdy wazelina zmięknie, należy użyć gąbki nasączonej wodą z sodą, aby przetrzeć nią szybę.

Oczywiście może się zdarzyć, że tradycyjne sposoby na szorowanie piekarnika zawiodą. Wówczas trzeba zastosować nieco bardziej kontrowersyjne metody czyszczenia, takie jak środek do udrożniania rur. Nie jest to jednak zabieg, który można przeprowadzać bez odpowiedniego przygotowania. Należy przede wszystkim uzbroić się w gumowe rękawiczki i okulary ochronne. Drzwiczki piekarnika ustawia się do poziomej pozycji, a na nich wysypuje odrobinę detergentu. Następnie zalewa się go małą ilością wody i zostawia mieszankę na kwadrans. Na koniec wystarczy wyszorować wszystko delikatną gąbeczką z mikrofibry, po czym dokładnie spłukać.

Czy istnieje jeden sprawdzony sposób na dokładne wyszorowanie piekarnika?

Jeśli żadne ekologiczne metody nie pomagają, wówczas warto wyszorować piekarnik sprawdzonymi środkami chemicznymi. Mogą być zarówno dedykowane do mycia piekarnika, jak i do czyszczenia grilla. Z ich pomocą doprowadzić można do porządku nie tylko środek urządzenia, ale też szybę piekarnika. Większości specjalnych środków chemicznych nie trzeba rozcieńczać, ponieważ ich proporcje są już odpowiednio dobrane do bezpośredniego czyszczenia. Wystarczy, że gąbką naniesiesz detergent na zabrudzoną powierzchnię. Możesz też spryskać środkiem brudny piekarnik i zostawić go na kilka minut, po czym zmyć za pomocą czystej szmatki z mikrofibry.

Niestety, jeden sprawdzony sposób na wyszorowanie piekarnika nie istnieje. Aby nie dopuszczać do sytuacji, że urządzenie będzie trudno wyczyścić, lepiej zapobiegać zabrudzeniom i regularnie szorować piekarnik. Zwlekanie z czyszczeniem prowadzi do utrwalania się brudu na powierzchni urządzenia. Żeby łatwiej było czyścić piekarnik, najlepiej poczekać do momentu, aż wystygnie, a następnie oczyścić jego wnętrze. Oczywiście systematyczność nie zawsze okazuje się jedynym ratunkiem. Czasem, mimo staranności i bycia regularnym, wciąż powstają nowe plamy i zanieczyszczenia. Wówczas wystarczy wypróbować jeden ze sposobów na szorowanie piekarnika, o którym przeczytałeś w tym artykule.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny