Smarowanie łańcucha rowerowego

Dlaczego warto smarować i czyścić łańcuch w rowerze?

Łańcuch niepodważalnie jest najbardziej brudną częścią roweru. Jest z nim również przeważnie najwięcej… problemów. A to dlatego, że nie wystarczy wyłącznie wyczyścić łańcuch. Rzecz jasna, to ważny proces – tak samo, jak oliwienie łańcucha. Nie czyszcząc go wcale możesz doprowadzić bowiem do tego, że łańcuch szybko się… zniszczy. Co jeszcze się może wydarzyć, kiedy nie zadbasz o smarowanie łańcucha w rowerze i jego regularną pielęgnację?

 • osłabi się sprawność przerzutek
 • zmniejszy się elastyczność jazdy
 • zwiększy się zużycie przerzutek i zębatek, a także przestrzenie między ogniwami

Kiedy jeździmy po wielu różnych nawierzchniach, łańcuch powoli traci osiągi. To właśnie wina tarcia, jakie wywołuje nienaoliwiony łańcuch! Spadek osiągów powoduje, że łańcuch się uszkadza – utrudniając przy tym znacznie jazdę na rowerze. Kiedy łańcuch jest ubłoconym, pedały robią się sztywne i ciężej jest jechać na sprzęcie. A to każdemu rowerzyście odbierze zarówno komfort, jaki i… przyjemność jazdy!

Fakt, konserwacja łańcucha do najprostszych nie należy. Do współczesnych rowerów dodaje się dziś bowiem coraz to więcej „bajerów” – przez to łańcuch traci swoje osiągi. Dawniej można było łańcuch zdjąć i zwyczajnie… zanurzyć go w środku czyszczącym. Dzisiaj jest już o wiele ciężej wyczyścić i naoliwić łańcuch. Zanim więc zakupisz jakikolwiek preparat do konserwacji łańcucha, upewnij się, że:

 • zmniejszy on ilość zbieranego brudu,
 • stworzy na łańcuchu twardą i gruba powłokę ochronną.

Przy smarowaniu łańcucha nietrudno o zabrudzenia. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i czym sprać plamy ze smaru.

Czyszczenie łańcucha – krok po kroku

Jeżeli jesteś ciekawy, jak dokładnie wygląda ten proces, warto będzie przeczytać opisane poniżej wskazówki. Dzięki nim będziesz wiedział, w jaki sposób możesz wyczyścić łańcuch w rowerze!

 1. Najpierw zdejmij łańcuch i włóż do na kilka godzin w słoik z odtłuszczaczem (może to być benzyna ekstrakcyjna). Zamknij szczelnie słoik i energicznie potrząsaj nim co najmniej kilkanaście razy. Nie ma też przeciwwskazań co do tego, by skorzystać z preparatu biodegradowalnego. Po kilku godzinach „leżakowania” w słoiku, zanieczyszczenia całkowicie opadną na dno.
 2. Spray do łańcucha rowerowego (pod ciśnieniem) również będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz wyczyścić łańcuch. Należy nim spryskać łańcuch i poczekać do wyschnięcia.
 3. Możesz także wykorzystać specjalną maszynkę do czyszczenia, która posiada obrotowe szczoteczki – są one schowane wewnątrz urządzenia. Wlej do maszynki preparat do czyszczenia, jaki załączony będzie do zestawu.
 4. Prawidłowa konserwacja łańcucha uda się również, gdy skorzystasz ze… szmatki z odtłuszczaczem! Jest to jednak sposób, który wykazuje najmniejszą dokładność.
 5. Przetrzyj łańcuch ścierką do sucha – możesz również użyć w tym celu ręczników papierowych.
Smarowanie łańcucha rowerowego, czyli konserwacja i oliwienie łańcucha, a także polecane specyfiki do smarowania łańcucha
Smarowanie łańcucha rowerowego krok po kroku – poradnik praktyczny

Poplamiłeś podłogę podczas czyszczenia łańcucha? A więc warto będzie usunąć zanieczyszczenia mleczkiem do czyszczenia powierzchni.

Konserwacja łańcucha rowerowego

Oliwienie łańcucha

Jeżeli łańcuch już wysechł po jego wyczyszczeniu, warto przejść do kolejnego etapu – a jest nim konserwacja łańcucha! Pamiętaj o tym, że w przypadku braku doświadczenia w oliwieniu, lepiej będzie oddać rower do serwisu. Jednak, kiedy jesteś trochę obeznany w mechanice rowerowej, na pewno poradzisz sobie zupełnie… samodzielnie! Każdy jeden element wymaga osobnego traktowania. Zatem:

 • linki – musisz zbadać, czy nie są pozaginane. Jeżeli tak, należy je wymienić. Warto posmarować linki olejem. Przydać może się także smar do łańcucha.
 • stery – sprawdź, czy nie ma luzów. Jeżeli są, należy je wyregulować. Ciężko chodzące stery przesmaruj smarem stałym. Warto co ok. 2000 przejechanych kilometrów powtórzyć ten zabieg.
 • hamulce – sprawdź ich stan i wymień na nowe, w razie potrzeby. Zwróć uwagę na to, czy do szczęki hamulcowej dobrze przymocowana jest linka.
 • piasty – posiadasz klasyczne łożyska kulkowe? A więc, warto będzie dokładnie wyczyścić je benzyną, chociaż spray do łańcucha rowerowego również nada się… doskonale! Później nasmaruj łożyska smarem stałym.
 • suport – sprawdź luzy, a następnie je wyreguluj (pakiet bądź łożyska).
 • amortyzator – wystarczy przesmarować ramiona amortyzatora – oczywiście, o ile okaże się to konieczne. W tym celu, wystarczy zdjąć gumowe ochraniacze harmonijkowe i nanieść ok. 3 krople oleju (z teflonem) na każdą goleń. Świetny będzie do tego np. Brunox Duo (cena ok. 30 zł / 200 ml).
 • przerzutki – wymagają nasmarowania smarem stałym albo silikonowym, od wewnątrz.
 • łańcuch – najważniejszy element, jaki należy naoliwić. Żeby zrobić to dokładnie, warto będzie zaopatrzyć się w jeden ze specjalnych smarów, służących do konserwacji łańcucha. Łańcuch należy smarować oszczędnie – dosłownie po jednej kropelce na każde połączenie ogniw! Smar nie może się znajdować na blaszkach bocznych łańcucha. Jeżeli łańcuch będzie po olejowaniu mokry, przetrzyj go wtedy lekko szmatką – w celu zebrania nadmiaru. Jaki smar do łańcucha będzie najlepszy? O tym opowiemy sobie za chwilę!

Środki do smarowania łańcucha

Czym smarować łańcuch rowerowy? Aby prawidłowo nasmarować łańcuch, powinieneś posmarować jedynie… rolkę łańcucha. Smar musi całkowicie wniknąć pomiędzy rolkę, a tulejkę. Musisz zapamiętać, że jest to jedyne miejsce, jakie możesz pokryć smarem! Jego nadmiar należy zawsze usunąć, np. z pomocą ściereczki. Jakie są obecnie najbardziej popularne środki do konserwacji łańcucha?

 • K2 – środek do czyszczenia łańcucha (cena ok. 20 zł / 500 ml)
 • Motul C1 – preparat do czyszczenia łańcucha(cena ok. 25 zł / 400 ml)
 • Manol – smar do konserwacji łańcucha ze szmatką (cena ok. 22 zł / 200 ml)
 • Shimano – olej do łańcucha (cena ok. 20 zł / 100 ml)
 • Expand – płyn do czyszczenia łańcucha (cena ok. 16 zł / 250 ml)
 • Finish Line – smar do łańcucha (cena ok. 17 zł / 60 ml)
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny