Czego przyczyną może być nieprzyjemny zapach z pralki?

Okazuje się, że nawet przy regularnym dbaniu o urządzenie, możemy wyczuć, że śmierdzi z pralki. Prane ubrania czuć wówczas stęchlizną. W takiej sytuacji odzież nie nadaje się do noszenia. Co może być tego przyczyną? Często przykry zapach może wydostawać się na przykład z rur, na które zwykle nie zwracamy uwagi. Warto wtedy swobodnie je ułożyć, by woda mogła przepływać w nieograniczony sposób.

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu może być kilka. Jedną z głównych może okazać się mocno zabrudzony filtr. To właśnie tam gromadzone są wszelkie zanieczyszczenia, które powodują wydobywający się smród z pralki (włosy, nitki, itp.). Gumowe elementy kołnierza pralki, także mogą być mocno zabrudzone. Warto to sprawdzić, ponieważ na pierwszy rzut oka nie jest to zauważalne.

Przykry zapach może być spowodowany też odkładającymi się w szufladce resztkami detergentów. Po kilkunastu praniach tworzy się z nich maź, która zwykle nieprzyjemnie pachnie. Aby choć trochę przeciwdziałać powstawaniu przykrego zapachu, należy pamiętać, by po każdym praniu bezzwłocznie wyciągnąć mokre ubrania z pralki. Nie wolno też zamykać drzwiczek, ponieważ zamknięta w środku wilgoć powoduje później smród z pralki. Sprawdź także domowe sposoby na to, jak wyczyścić pralkę.

Smród z pralki można usunąć za pomocą sody oczyszczonej, która sprawia, że pleśń i zabrudzenia zostają usunięte, a pranie jest bardziej świeże.
Smród i nieprzyjemny zapach z pralki - jak z nim walczyć?

Jak zlikwidować smród z pralki?

Jak się pozbyć zapachu z pralki? Z pomocą przychodzą popularne produkty jak soda oczyszczona, ocet i wybielacz. Usuwanie zapachu przy użyciu octu jest bardzo skuteczne. Produkt posiada właściwości wchłaniające, które neutralizują wszelkie zapachy. A więc po puszczeniu pustego prania ze szklanką octu, okazuje się, że już nie cuchnie z bębna pralki.

Dobrym sposobem na nieprzyjemny zapach z pralki jest także mieszanka ciepłej wody i wybielacza (1:1). W tym wypadku należy zamoczyć szmatkę w roztworze i przetrzeć nią wszystkie gumowe elementy kołnierza pralki oraz wnętrze. Na koniec zaleca się puszczenie pustego profilaktycznego prania.

Z sodą postępuje się niemal identycznie jak z octem. Jednak wyczyszczenie pralki w taki sposób nie zawsze skutkuje. Nie można czekać do momentu, aż zauważymy, że śmierdzi z pralki stęchlizną. Co kilka prań należy czyścić szufladę na detergenty, kołnierz oraz filtr. No i nie zapominać o otwartych drzwiczkach i natychmiastowym wyciąganiu prania. Sprawdź także, jaki odkamieniacz do pralki wybrać.

Zapach pleśni z pralki jest bardzo uciążliwy i może okazać się, że pleśń odkłada się pod uszczelkami, dlatego jej zapach jest wyczuwalny.
Smród i nieprzyjemny zapach z pralki - jak z nim walczyć?

Co zrobić, gdy z pralki śmierdzi pleśnią?

W takich przypadkach sprawa jest bardziej poważna. Przyczyną przykrego zapachu najprawdopodobniej może być grzyb. To niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego, jeżeli zauważymy, że z pralki śmierdzi pleśnią, powinniśmy natychmiast działać. Doraźnym sposobem na usuwanie zapachu pleśni jest zastosowanie wyżej wspomnianego octu.

Jednak w kolejnym etapie należy użyć sody oczyszczonej. Kiedy cuchnie z bębna naszej pralki, powinno się zlikwidować zapach oraz zdezynfekować urządzenie. W odkażeniu pomoże właśnie soda. To najsilniejszy i w dodatku naturalny środek czyszczący oraz odkażający. Wystarczy wsypać niecałą szklankę sody do przegródki na proszek i nastawić puste pranie z najwyższą temperaturą. Czynność powinno się powtarzać co jakiś czas.

Wiemy już, skąd bierze się nieprzyjemny zapach z pralki oraz jak zlikwidować ten problem. Wyczyszczenie i dezynfekcja to najważniejsze czynności. Co więcej, możemy je wykonać domowymi sposobami. Wystarczy sięgnąć po ocet i sodę oczyszczoną, a utrapienie związane z przykrym zapachem z wnętrza pralki, przestanie nas dręczyć. Nie pozostaje więc nic innego, jak wcielić w życie powyższe wskazówki oraz cieszyć się pachnącym praniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny