Usuwanie zapachu z butów

Ustalenie przyczyny smrodu z obuwia

Istnieją dwa powody, przez które buty brzydko pachną. Po pierwsze, mogą być one słabo wentylowane – a więc do ich produkcji wykorzystano raczej miernej jakości materiały, np. sztuczne tworzywo. Czasem już nawet nowo zakupione obuwie pachnie wręcz nieprzyjemnie.

Kolejny powód to nadmierne pocenie się okolicy stóp. Pot, który wsiąka we wnętrze obuwia po prostu… jełczeje. Właśnie to odpowiada za późniejszy nieprzyjemny zapach z obuwia. A więc, co robić, aby buty nie śmierdziały? Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu butów skórzanych.

Po pierwsze – wietrzenie!

Im szybciej wystawisz je w jakieś przewiewne miejsce, tym szybciej obuwie wyschnie. Takie działanie na pewno powstrzyma rozwijanie się mikrobów, czujących się wręcz wyśmienicie w wilgotnym środowisku – jak przepocone obuwie. Może nie usuniesz w ten sposób kolonii bakterii, jednak znacznie utrudnisz ich rozwój. Na dodatek, buty będą dłużej pachniały świeżością. Żeby usunąć smród z butów musisz po każdym ich zawilgoceniu wysuszyć je! Rób to nawet wtedy, gdy używasz wkładek przeciwpotnych!

Jak wywabić smród z butów? Herbatą

Zastanawiasz się, jakim domowym sposobem można jeszcze wywabić smród z butów? Wykorzystaj do tego świetny pochłaniacz zapachów, jakim jest… sucha herbata. Wystarczy użyć jej kilkanaście torebek – i nie, wcale nie musi być to herbata wysokiej jakości! Zamieść torebki w środku butów i zostaw je tak na całą noc. Kuracja ta pomaga szczególnie w przypadku, gdy nieprzyjemny zapach pojawił się z dnia na dzień.

Cytryna przy butach, czyli smród z butów i jego usuwanie domowymi sposobami, na przykład za pomocą cytryny
Smród z butów – jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów – domowe sposoby

Cytryna z szałwią

Co zrobić, aby buty nie śmierdziały? Przygotuj lniane bądź płócienne woreczki i włóż w nie drobniutko skrojoną skórkę cytrynową wraz z zielem szałwii. Zostaw tak przygotowane obuwie na noc. Skórka z cytryny świetnie pochłonie zapach, wydzielając tzw. olejek eteryczny o odświeżająco cytrusowym zapachu. Szałwia również ma bardzo przyjemny aromat, a na dodatek wykazuje świetne właściwości antybakteryjne! Zatem, cytryna z szałwią odpowiada zarówno za usuwanie zapachu z butów, jak i… nadawanie im pięknej woni! Sprawdź także artykuł z poradami o czyszczeniu butów zamszowych.

Jak usunąć zapach stęchlizny z butów?

Soda oczyszczona

Warto wywabić smród z butów za pomocą sody oczyszczonej. Biały proszek z łatwością wchłania różne zapachy. Możesz go wsypać bezpośrednio do obuwia i zostawić sodę na całą noc – oczywiście, nie możesz zapomnieć o przeczyszczeniu butów następnego dnia! Jeżeli nie będzie to przeszkadzać, wsyp sodę do butów nawet przed… wyjściem z domu. Musisz jednak pamiętać o założeniu wcześniej skarpetek z bawełny. Plusem sody oczyszczonej jest nie tylko usunięcie brzydkiego zapachu, ale też gromadzących się w butach bakterii!

Smród z butów a kwas borny

Zachodzisz w głowę, co zrobić, aby buty nie śmierdziały? Smród z butów skutecznie wywabi kwas borny! Możesz kupić go w aptece za dosłownie kilka złotych. Wsyp kwas do obuwia (najlepiej jedną płaską łyżeczkę na jeden but) i zostaw je tak na noc. Pozbądź się z rana nadmiaru produktu i dosyp do środka… zwykły talk. Utworzy się prawdziwy talk przeciwpotny – zupełnie taki, jak w profesjonalnym sklepie!

Pamiętaj jednak, żeby nie korzystać z tej metody zbyt często – kwas bardzo źle reaguje na zranioną skórę i może przedostać się aż do… wątroby.

Węgiel drzewny na smród z butów

Jak usunąć zapach stęchlizny z butów, kiedy mieszkasz w domku jednorodzinnym? Skorzystaj z kawałków węgla drzewnego, np. z grilla! Włóż go do woreczka i schowaj w bucie. Węgiel świetnie wchłonie cały zapach. Nie krusz go jednak na drobne kawałki, by nie zabrudzić obuwia!

Żwirek do kuwet

Jesteś posiadaczem kota? Doskonale się składa, bo żwirek do kuwety świetnie pochłania smród z butów! Włóż do czystej skarpetki trochę żwirku (kot chyba się nie obrazi, prawda?). Zostaw skarpetkę na całą noc w bucie i ciesz się brakiem nieprzyjemnego zapachu.

Uwaga! Schowaj obuwie przed kotem – chyba nie chcesz, by pomylił je ze… swoją kuwetą?

ikona podziel się Przekaż dalej