Okulary a uprawianie sportu: możliwe ograniczenia

Noszenie okularów i uprawianie sportu nie zawsze idą ze sobą w parze. Standardowe okulary korekcyjne nie stanowią dla nas odpowiedniego zabezpieczenia w trakcie intensywnej aktywności fizycznej. Uprawiając sport jesteśmy narażeni na szereg dynamicznie zmieniających się czynników. Ostre słońce, odbijające się refleksy światła i silny wiatr stanowią duże obciążenie dla naszych oczu – to diametralnie różne warunki niż te, z jakimi spotykamy się na co dzień. Grając w gry zespołowe na świeżym powietrzu musimy skupiać wzrok na obiektach znajdujących się w różnych odległościach, a także uważać, by nie wpaść na któregoś ze współzawodników. W takich chwilach szalenie łatwo o dezorientację i rozproszenie. Okulary – choć dobre dla codziennej aktywności w domu czy w biurze – podczas wykonywania dynamicznych ruchów mogą się nam zwyczajnie zsunąć z nosa i upaść na ziemię. Nietrudno je wówczas wygiąć czy złamać: wystarczy, że przypadkowo na nie nadepniemy. Charakterystyczną właściwością okularów jest to, że najlepszą widoczność zapewniają w centralnym obszarze, podczas gdy część peryferyjna z natury cechuje się słabszą widocznością. U osób uprawiających sport może to powodować znaczny dyskomfort. Problemu nie rozwiązuje oczywiście zdejmowanie okularów na czas ćwiczeń – trudno przecież trenować nie widząc piłki czy przeciwnika. Co zatem w takiej sytuacji zrobić? Jeżeli jesteś osobą aktywną i stwierdzono u ciebie wadę wzroku, nie musisz rezygnować ze swojej pasji. Wystarczy, że sięgniesz po odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe. Szeroki wybór świetnych szkieł kontaktowych idealnych dla sportowców znajdziesz na przykład na tej stronie: https://www.bezokularow.pl/soczewki-eyelove. Marka EyeLove to cała linia produktów stworzonych dla potrzeb najbardziej wymagających klientów przez prawdziwych ekspertów w dziedzinie optyki. Długotrwały komfort noszenia oraz doskonała jakość widzenia – to wszystko zapewniają soczewki kontaktowe EyeLove.

Soczewki kontaktowe a pływanie: obalamy najbardziej popularne mity

Soczewki kontaktowe a pływanie
Soczewki kontaktowe a pływanie

Doskonałą alternatywą wobec okularów korekcyjnych są soczewki kontaktowe. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom stosowanym we współczesnych szkłach kontaktowych osoby z wadami wzroku mogą uprawiać praktycznie każdą dyscyplinę sportu: biegać, jeździć na rowerze, grać w piłkę, grać w koszykówkę, jeździć konno itd. Soczewki kontaktowe doskonale sprawdzą się również u amatorów sportów wodnych. Dzięki nim nie trzeba obawiać się o możliwość zgubienia czy zniszczenia okularów w wodzie. Szkła kontaktowe zapewniają doskonałą jakość widzenia, a przy tym nie krępują ruchów – co bardzo ważne zarówno u profesjonalnych pływaków, jak i u osób rekreacyjnie uczęszczających na basen czy saunę.

Wiele mówi się na temat tego, czy w soczewkach kontaktowych można mieć kontakt z wodą. W Internecie można natrafić na opinie zdecydowanie odradzające takiej praktyki – przede wszystkim ze względów higienicznych oraz z obawy przed zniszczeniem delikatnej struktury soczewki. Jest w tym sporo prawdy, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad można używać szkieł kontaktowych również na basenie. Po pierwsze, pływając w soczewkach zawsze należy ubierać specjalne okulary pływackie. Ochronią soczewkę przed kontaktem z wodą, a także zabezpieczą gałkę oczną przed znajdującymi się w niej drobnoustrojami. Używanie soczewek kontaktowych wraz z okularami pływackimi zalecają zarówno lekarze okuliści, jak i wykwalifikowani optometryści. 

Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z tradycyjnych okularów korekcyjnych, możesz sięgnąć po jednodniowe soczewki kontaktowe i zakładać je na czas treningu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się na basenie: po wizycie na pływalni soczewki należy po prostu zdjąć i wyrzucić. W sprzedaży dostępne są również warianty do noszenia w innych trybach, np. miesięcznym. To doskonałe rozwiązanie dla osób uczestniczących w turnusach sportowych oraz lubiących aktywnie spędzać czas na wakacjach.

Co istotne, soczewek można z powodzeniem używać również przy dużych wadach wzroku. Dzięki temu nawet osoby z zaawansowaną krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem mogą w komfortowy sposób uprawiać ulubiony sport.

Soczewki odpowiednie dla pływaków są dostępne praktycznie w każdym dobrym salonie optycznym oraz w sprzedaży internetowej. Interesują cię oryginalne szkła kontaktowe wyłącznie od sprawdzonych producentów? Duży wybór najwygodniejszych i najbezpieczniejszych soczewek kontaktowych oraz profesjonalnych akcesoriów do ich przechowywania i pielęgnacji znajdziesz w tym miejscu: https://www.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej