Soda na mrówki - działanie, skuteczność, sposoby użycia, porady
Soda oczyszczona, czyli biały proszek, który często mamy w domu, przydaje się niemal do wszystkiego. W domu służy do sprzątania, udrażniania rur i neutralizacji zapachów. Okłady z sody działają prozdrowotnie na różne dolegliwości. Natomiast w ogrodzie soda ułatwia zwalczanie szkodników. Pozwala też pozbyć się mrówek faraona z domu. Wyjaśniamy, jak działa soda na mrówki w ogrodzie i w domu i doradzamy, jak wykonać oprysk z sody.
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Zastosowanie sody oczyszczonej w domu i w ogrodzie
Co to jest soda oczyszczona i jakie jest jej zastosowanie
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to biały proszek, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Warto go zawsze mieć pod ręką, gdyż ma on szerokie zastosowanie w domu i w ogrodzie. Najbardziej znane jest zastosowanie sody do pieczenia. Do wypieku ciast stosuje się samą sodę, która ma właściwości spulchniające, lecz także proszek do pieczenia, którego składnikiem jest soda. Ale nie jest to jedyny sposób na wykorzystanie sody w domu.
Soda służy jako domowy środek czystości i składnik swojskich środków czystości. Można z jej pomocą zrobić domową pastę do zębów. Soda neutralizuje nieprzyjemne zapachy w kuchni i w łazience. Może służyć do wywabiania plam. Natomiast mieszanka sody i octu doskonale udrażnia zapchany zlew i odpływy.
Soda oczyszczona znajduje szerokie zastosowanie jako tzw. babcine, domowe sposoby na różne dolegliwości. Nie jest toksyczna i uważa się ją za środek bezpieczny, dlatego też stosowana jest w postaci roztworu do picia, jak również jako dodatek do kąpieli i nasiadówek, czy też jako okłady z sody, głównie na opuchliznę. Wszystkim znane jest picie sody na zaparcia, na trawienie czy na nadkwasotę. Roztwór sody z wodą działa również antybakteryjnie, dlatego też stosujemy go do picia na zapalenie pęcherza moczowego. Okłady z sody stosujemy na obrzęki, opuchnięcia, rany, ugryzienie owadów lub urazy. Natomiast moczenie w roztworze sody stosujemy na zastrzały, na wbitą drzazgę lub na popękane pięty. Płukanki z sodą wykorzystujemy na afty lub na nieświeży oddech.
Soda na mrówki w domu i w ogrodzie - jak stosować
Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie
Domowe sposoby z użyciem sody oczyszczonej, to nie tylko własne środki czystości, czy też babcine remedia na różne dolegliwości zdrowotne, lecz także sposoby na zwalczanie szkodników i insektów w domu. Soda oczyszczona może się okazać pomocna także w ogrodzie, szczególnie jeśli nie chcemy stosować chemicznych środków do zwalczania szkodników roślin. Chemia w ogrodzie jest narzędziem kontrowersyjnym. Czasami nie mamy wyjścia i musimy ją stosować, jeśli szkodników jest dużo i nie skutkują domowe sposoby. Jednak głównym celem uprawy ogródka jest uzyskanie zdrowych warzyw i owoców na swój stół i nie chcemy w nich chemii. Ogromną pomoc w tym zakresie stanowi zwykła, swojska soda oczyszczona, którą prawie każdy ma w domu.
Do czego przyda się soda oczyszczona w ogrodzie:
- zwalczanie chwastów,
- oprysk na choroby roślin,
- oprysk na szkodniki, zwłaszcza na mszyce,
- ograniczenie ilości mrówek.
Więcej porad na temat zastosowania sody znajdziesz w tym miejscu.
Soda na mrówki w ogrodzie - czy i jak stosować
Stosowanie sody na mrówki w ogrodzie jest dość kontrowersyjne. Mrówki są raczej pożytecznymi owadami, które nie niszczą roślin. Mrówki spulchniają glebę oraz oczyszczają trawnik z odpadów organicznych. Problemem jednak staje się wzrost ich populacji, a szczególnie połączony z plagą mszyc. Dodatkowym problemem są mrówki, jeśli zaczynają przedostawać się do domu. Latem mrówki mogą wędrować po domku działkowym lub domach parterowych. Natomiast w blokowiskach częstym problemem są mrówki faraona, które zanieczyszczają zapasy żywności.
Mało kto wie, że mrówki hodują mszyce, gdyż żywią się produkowaną przez nie spadzią. Mszyce wysysają soki z roślin, powodując ich osłabienie, a nawet obumieranie. Dlatego też jednym ze sposobów pozbycia się mszyc z ogrodu, jest ograniczenie populacji mrówek. Jeśli chcemy mrówki tylko odstraszyć bez szkody dla ich życia, możemy posypać ich ścieżki cynamonem, gdyż mrówki nie lubią tego zapachu.
Jak stosować sodę na mrówki? Soda jest zabójcza dla małych stworzeń jak mrówki. Dlatego stosujemy ją w ostateczności, jeśli mrówek jest tak dużo, że szkodzą naszym roślinom. Sodę stosujemy w postaci proszku do posypywania ścieżek, po których chodzą mrówki. Innym sposobem jest oprysk roztworem sody z wodą. Oprysk będzie łatwiejszy do stosowania na roślinach, kiedy mrówki wędrują po pniach i łodygach.
Jak pozbyć się mrówek w mieszkaniu
Problemem mogą być także mrówki w mieszkaniu, szczególnie dobrze znane mrówki faraona. Owady te dostają się do zapasów żywności i zanieczyszczają je. Może się okazać, że musimy wyrzucić kosztowne zapasy cukru, kasz czy innych produktów żywnościowych, gdyż pełno w nich mrówek. Zwalczanie szkodników żywności jest trudne, szczególnie że w kuchni i w pobliżu żywności nie możemy stosować środków chemicznych. Pomocą będzie nieszkodliwa soda oczyszczona. Jest ona bezpieczna dla ludzi, ponadto nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i nie powoduje zabrudzeń czy odbarwień powierzchni.
Dobrym sposobem na pozbycie się mrówek w mieszkaniu jest wysypanie ich ścieżek sodą oczyszczoną. Warto zaobserwować, którędy mrówki dostają się do mieszkania, gdzie jest ich najwięcej. Miejsca te posypujemy sodą oczyszczoną.
Innym sposobem jest przygotowanie roztworu sody z wodą w proporcjach kilka łyżek sody na litr wody. Tym roztworem pryskamy na miejsca, gdzie chodzą mrówki.