Soda oczyszczona a zwalczanie szkodników w domu i w ogrodzie

Co to są skoczogonki i czy należy je zwalczać

Skoczogonki zasiedlają rośliny ogrodowe. Są to nieduże owady o długości 2 - 4 cm, które wyglądają jak małe przecinki. Występują w kolorze białym, szarym, brązowym lub czarnym. Niektóre ich gatunki skaczą. W Polsce występuje około 300 gatunków skoczogonków.

Skoczogonki wyglądają jak małe, białe robaczki. Żywią się substancjami organicznymi i sprzyja im wysoka wilgotność. Okazuje się, że bardzo często bytują w grzybach. Może się więc okazać, że zebrane przez nas grzyby zawierają armię skoczogonków, zwanych też leśnymi pchełkami. Grzyby zasiedlone przez skoczogonki można jeść, o ile pozbędziemy się tych owadów. W tym celu należy grzyby wrzucić do czystej wody i dociskać do dna. W ten sposób usuniemy owady z grzybów.

Skąd się biorą skoczogonki na roślinach? Zwykle przynosimy je ze sklepu wraz z rośliną. Mogą również namnożyć się w kompoście. Sprzyja im nadmierne podlewanie roślin lub nawożenie organiczne.

Czy zwalczanie skoczogonków jest konieczne? Nie zawsze. Skoczogonki bytujące w glebie na grządkach lub w doniczkach stanowią ekipę sprzątającą, która czyści glebę z substancji organicznych i nie dopuszcza do pojawienia się grzybów. Nie stanowią zagrożenia dopóki jest ich mało i mają pod dostatkiem substancji organicznych do jedzenia. Stają się problemem dopiero wtedy, gdy nadmiernie się rozmnożą. Nie są one groźne dla człowieka i nie gryzą. Jednak jeśli jest ich za dużo, mogą podgryzać korzenie lub liście roślin. Objawem ich żerowania jest osłabienie roślin, opadające liście lub choroby grzybowe.

Zwalczanie szkodników w domu i w ogrodzie

Aby zwalczyć nadmiar skoczogonków nie potrzeba wcale stosować chemicznych preparatów. Wystarczą tanie i proste domowe sposoby, które pozwolą łatwo i szybko pozbyć się tych owadów.

Domowe sposoby na skoczogonki:

  • soda na skoczogonki,
  • oprószenie gleby cynamonem oraz opryski z wody z cynamonem,
  • podlewanie roztworem wody utlenionej,
  • podlewanie wywarem z czosnku,
  • moczenie doniczki w wodzie przez 2 - 3 godziny, tak aby brzeg doniczki wystawał nad wodę, skoczogonki wyjdą z ziemi do wody,
  • wymiana ziemi w doniczce.

Soda na skoczogonki - jak stosować i jak podlewać rośliny roztworem sody

Jak stosować sodę oczyszczoną do walki ze szkodnikami

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, ma bardzo szerokie zastosowanie w domu i w ogrodzie i warto ją zawsze mieć pod ręką. Przyda się do ekologicznego sprzątania i czyszczenia, udrażniania rur, wywabiania plam i wybielania firanek. Sodę stosuje się także prozdrowotnie do picia, do okładów czy do kąpieli. Jednym z zastosowań sody oczyszczonej jest także odstraszanie i zwalczanie owadów w domu i w ogrodzie. Soda ma również działanie przeciwgrzybicze i zapobiega chorobom grzybowym roślin.

W domu przy pomocy sody można pozbyć się mrówek posypując proszkiem ich ścieżki. Soda może być również sposobem na pluskwy. Możemy wysypać nią miejsca pod i za łóżkiem. Jednak przy dużej ilości tych owadów soda nie zadziała.

W ogrodzie sodę można stosować do zwalczania mączlików, roztoczy i mszyc. Wystarczy zrobić roztwór wody z sodą do pryskania, aby skutecznie pozbyć się mszyc. Aby sporządzić roztwór do opryskiwania należy rozpuścić łyżeczkę sody w litrze wody. Do tego dodajemy kilka kropli płynu do mycia naczyń i parę kropli oliwy z oliwek. Soda przyda się również do przemywania liści roślin oraz do dezynfekcji doniczek. Sprawdź także ten artykuł: Soda na mrówki - działanie, skuteczność, sposoby użycia, porady.

Zwalczanie skoczogonków sodą

Soda oczyszczona zadziała również na skoczogonki. Jak stosować sodę i jak podlewać rośliny roztworem sody?

Przeciw skoczogonkom możemy zastosować domowy preparat z sody oczyszczonej wykonany tak samo jak roztwór sody na mszyce. Innym sposobem jest pozyskanie roztworem sody z dodatkiem szarego mydła.

Sodą oczyszczoną możemy również podlewać rośliny. Pamiętajmy jednak aby nie stosować sody częściej niż raz w tygodniu. Robimy roztwór sody przez dodanie 1 łyżeczki sody, 1 łyżeczki soli epsom i pół łyżeczki amoniaku do 2 litrów wody. Całość dokładnie mieszamy i podlewamy rośliny. Po tym należy jeszcze raz podlać rośliny wodą. Ten naturalny preparat jest naturalnym nawozem, który sprawi, że rośliny będą lepiej rosły. Ponadto usuwa szkodniki i zmniejszy choroby grzybowe.

ikona podziel się Przekaż dalej