Soda na wzdęcia, na gazy, na ból żołądka i niestrawność

Co to jest soda oczyszczona i do czego służy

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, jest bezwonnym białym proszkiem, który łatwo rozpuszcza się w wodzie i pieni się w połączeniu z octem. Jest to biodegradowalny środek przyjazny dla środowiska, dlatego też często stosują go zwolennicy naturalnych metod.

Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie w domu, dlatego warto ją mieć zawsze pod ręką. Najlepiej znane zastosowanie sody to dobrze znany proszek do pieczenia, którego jest składnikiem.

Najbardziej znane i praktyczne sposoby zastosowania sody oczyszczonej w domu:

  • udrażnianie odpływów (w połączeniu z octem),
  • wywabianie plam,
  • mycie piekarnika, tłustych butelek, termosów, przypalonych garnków,
  • mycie fug,
  • mycie kafelków w łazience, WC i kabiny prysznicowej,
  • neutralizowanie zapachów z kociej kuwety.

Domowe sposoby na różne dolegliwości z użyciem sody oczyszczonej

Soda oczyszczona stosowana jest również często jako domowe remedium na różne problemy zdrowotne i dolegliwości:

  • na zgagę, wzdęcia, niestrawność, zaparcia,
  • domowa pasta do zębów,
  • na pękające pięty,
  • na nieświeży oddech,
  • na świąd, oparzenia, trądzik, grzybicę.

Sodę oczyszczoną najczęściej stosujemy na problemy trawienne, jak zgaga, wzdęcia lub niestrawność. Soda szybko przynosi ulgę, jeśli problem ten dotyka nas po przejedzeniu, na przykład na imprezie z duża ilością jedzenia. Soda oczyszczona neutralizuje kwasy żołądkowe, dlatego też może pomóc na ból żołądka, szczególnie spowodowany zgagą lub niestrawnością. Wystarczy wówczas wypić pół szklanki letniej wody, w której rozpuścimy 1 płaską łyżeczkę sody. Warto jednak pamiętać, aby stosować ten sposób tylko doraźnie, jeśli na pewno wiemy, że ból jest spowodowany niestrawnością lub przejedzeniem. Nie należy stosować sody często, gdyż może ona, przy długim stosowanie, podrażnić błonę śluzową żołądka.

Jak działa soda na wzdęcia - jak i czy warto ją stosować

Kiedy stosować domowe sposoby na wzdęcia

Gazy produkowane są w przewodzie pokarmowym naturalnie przez pożyteczne bakterie jelitowe. Gazy te są bezwonne, lecz niektóre bakterie tworzą także związki siarki, które odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach gazów. Dodatkowo połykamy powietrze w czasie jedzenia, mówienia i innych normalnych czynności. W normalnych warunkach gazy te nie powodują dyskomfortu, gdyż są regularnie odprowadzane przez organizm w postaci “puszczania wiatrów” i odbijania się.

W niektórych sytuacjach gazy gromadzą się w brzuchu powodując nieprzyjemne uczucie pełności, tak jakby brzuch był tak napompowany, że za chwilę wybuchnie. Problem ten jest dość nieprzyjemny, szczególnie, że zwykle pojawia się w czasie lub po przyjęciu z suto zastawionym stołem lub dużą ilością smacznych, lecz niezdrowych, przekąsek. Wzdęcia mogą być spowodowane nie tylko przejedzeniem, lecz także częstym spożywaniem napojów gazowanych, słodyczy, słodzików i żywności wysoko przetworzonej. Każdy również wie, że niektóre potrawy, jak rośliny strączkowe i kapustne, mogą wywołać wzdęcia i gazy.

W takich przypadkach dobrze jest zastosować prosty domowy sposób jak soda na wzdęcia. Soda oczyszczona szybko przyniesie ulgę. Warto jednak pamiętać, że częste wzdęcia są wyraźnym wskaźnikiem, że nasz tryb życia nie jest odpowiedni dla naszego organizmu. Warto przeanalizować naszą dietę i poczynić prozdrowotne zmiany.

Kiedy częste wzdęcia powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Należy obserwować siebie i zareagować, jeśli wzdęciom towarzyszą takie objawy jak:

  • biegunki lub zaparcia,
  • silny ból brzucha,
  • krew w stolcu,
  • wymioty, nudności,
  • zmęczenie i bóle głowy.

Sprawdź także ten artykuł: Domowe sposoby na zaparcia – 4 szybkie i skuteczne metody.

Jak stosować sodę oczyszczoną na gazy, wzdęcia, ból żołądka, zgagę i niestrawność

Soda oczyszczona rozpuszczona w letniej lub ciepłej wodzie przyniesie ulgę w takich dolegliwościach jak niestrawność, zgaga, ból żołądka czy wzdęcia. Pamiętajmy jednak, aby stosować ten środek tylko doraźnie i wtedy, gdy na pewno wiemy, że problem wynika z przejedzenia się. Warto jednak ostrożnie stosować sodę na pełny żołądek, gdyż w rzadkich przypadkach może dojść do pęknięcia żołądka w wyniku silnego nagromadzenia się gazów.

Jak stosować sodę oczyszczoną na gazy i wzdęcia:

  • wypicie 1 płaskiej łyżeczki sody rozpuszczonej w szklance ciepłej wody,
  • sok z połowy cytryny z dodatkiem pół szklanki wody i 1 płaskiej łyżeczki sody.

Soda neutralizuje kwasy żołądkowe, działa wiatropędnie oraz pobudza ruchy jelit. Dlatego też poprawia trawienie i dobrze działa na zaparcia. Istnieją zwolennicy codziennego picia wody z sodą. Na czczo, rano pije się wodę z sodą w celu odkwaszenia organizmu. Natomiast po posiłku na zaparcia.

Domowe sposoby na wzdęcia

Soda oczyszczona jest dobrym sposobem, aby szybko i skutecznie poradzić sobie z gazami i wzdęciem. Co jednak robić, jeśli jesteśmy na imprezie i nie mam przy sobie sody oczyszczonej.

Dobrym sposobem jest wstanie od stołu i pochodzenie lub postanie. Możemy również wykonać delikatny masaż brzucha poprzez okrężne, lekko uciskające ruchy. Dobrze jest również wypić szklankę wody z imbirem, łyżeczką octu jabłkowego, soku z cytryny lub aloesu. Jeśli wracamy do domu z przyjęcia, gdzie skosztowaliśmy zbyt wiele barowych przekąsek, a nasz brzuch jest tak napompowany, że ledwo jesteśmy w stanie się poruszać, warto zastosować ciepło. Możemy położyć się z ciepłym termoforem na brzuchu. Innym sposobem jest ciepła kąpiel lub nasiadówka.

ikona podziel się Przekaż dalej