Co to jest soda oczyszczona i na co pomaga

Do czego służy soda oczyszczona

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu (NaHCO), występuje w postaci białego proszku, który jest bezwonny. Substancję tą warto mieć w domu, gdyż ma ona szerokie zastosowanie w domu i w ogrodzie. Jej charakterystyczną cechą jest fakt, że soda obficie pieni się po dodaniu wody lub octu.

Warto zawsze mieć w domu sodę oczyszczoną, gdyż możliwości jej zastosowania są ogromne, od utrzymania czystości w mieszkaniu, poprzez likwidowanie szkodników, aż po domowe sposoby na różne drobne schorzenia.

Najczęściej spotykanym zastosowaniem sody jest spulchnianie wypieków. Soda jest składnikiem proszku do pieczenia. Soda zmiękcza naskórek, dlatego też stosujemy ją do moczenia popękanych stóp. Sodą możemy przemywać afty, płukać usta, likwidować nieświeży oddech, czy też czyścić aparaty ortodontyczne. W domu sodę stosujemy do udrażniania odpływów, do sprzątania i likwidacji szkodników. Soda oczyszczona jest substancją biodegradowalną i przyjazną środowisku.

Dobrze znane jest działanie sody na zgagę, zaparcia, wzdęcia, refluks i w ogóle na żołądek i dobre trawienie. W jaki sposób soda oczyszczona pomaga na problemy trawienne?

Co to jest zgaga

Zgaga objawia się uczuciem pieczenia i palenia w okolicy zamostkowej. Odczucie to jest nieprzyjemne, szczególnie że często towarzyszy mu gorzki posmak w ustach, puste odbijanie się, drapanie w gardle, uczucie ciężkości w żołądku, a także nudności lub wymioty. Zgaga najczęściej pojawia się po przejedzeniu, szczególnie po zjedzeniu dużej ilości tłustych, ostro przyprawionych i ciężkostrawnych potraw. Jeśli pojawia się sporadycznie po suto zastawionym przyjęciu, nie ma powodu do obaw, gdyż jest to zjawisko fizjologiczne.

Często występująca zgaga, może być objawem choroby występującej pod nazwą refluks przełyku. Przyczyną zgagi jest nieprawidłowe działanie mięśnia dolnego zwieracza przełyku. W normalnych warunkach mięsień ten przepuszcza pokarm, a następnie kurczy się zapobiegając cofaniu się treści. U osób chorych dochodzi do spontanicznej relaksacji tego mięśnia, wskutek czego teść żołądkowa cofa się do przełyku powodując uczucie pieczenia. Chorobie tej sprzyja niewłaściwa dieta, otyłość i palenie papierosów oraz ciąża.

Warto pamiętać, że ból zamostkowy, jaki towarzyszy zgadze, można pomylić z objawami zawału serca. W przypadku zgagi ból ogranicza się do miejsca zamostkowego i nie promieniuje. Ponadto pojawia się wyraźnie po posiłku i towarzyszy mu gorzki posmak w ustach i odbijanie się.

Soda na zgagę - jak soda oczyszczona pomaga na trawienie i na żołądek

Domowe sposoby na zgagę przy użyciu sody oczyszczonej - składniki, proporcje

Aby przynieść sobie ulgę w zgadze stosujemy następujące proporcje sody oczyszczonej z wodą:

  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej na pół szklanki wody,
  • parę kropli soku z cytryny (składnik opcjonalny).

Soda oczyszczona w połączeniu z wodą ma odczyn lekko alkaliczny i lekko neutralizuje kwasy żołądkowe. Dzięki temu przestajemy odczuwać niestrawność i nieprzyjemne pieczenie. Rozpuszczoną w wodzie sodę należy wypić, aby złagodzić zgagę. Jeśli zgaga nie ustąpiła możemy ponownie wypić sodę, w takiej samej proporcji, po 2 godzinach.

Roztwór sody oczyszczonej z wodą pomaga na trawienie i przynosi ulgę przy wzdęciach. Niektórzy wypijają roztwór sody codziennie rano, na czczo, aby zmniejszyć zakwaszenie organizmu i złagodzić niestrawność. Postępowanie to jednak budzi wiele kontrowersji. Soda neutralizuje kwasy żołądkowe tylko chwilowo i doraźnie. Nie likwiduje problemu na stałe. Dlatego też zaleca się stosowanie jej tylko sporadycznie, nie częściej niż raz w miesiącu.

Czy soda oczyszczona pomaga na żołądek, trawienie, zgagę czy refluks

Soda oczyszczona ma działanie alkalizujące na organizm i neutralizuje kwasy żołądkowe. Dlatego też dobrze działa na niestrawność i zgagę. Wyjaśniamy czy soda na zgagę to dobry sposób na ulżenie tym nieprzyjemnym objawom, czy też zwykły mit.

Roztwór sody oczyszczonej z wodą zastosowany na zgagę łagodzi pieczenie. Jednak sposób ten nie niweluje samej przyczyny, lecz tylko chwilowo przynosi ulgę. Dlatego też nie zaleca się stosowanie tego sposobu zbyt często. Odradza się również stosowanie sody u kobiet w ciąży, dzieci oraz osób chorych i przyjmujących różne leki.

Warto pamiętać, aby nie stosować roztworu sody na pełny żołądek po dużym przejedzeniu. Odnotowano przypadki pęknięcia żołądka w wyniku wytworzenia zbyt dużej ilości dwutlenku węgla po spożyciu sody. Roztwór sody zadziała doraźnie, jednak nie należy stosować jej regularnie i długo, gdyż może powodować podrażnienia błony śluzowej żołądka. Jeśli zgaga zdarza się często, warto zasięgnąć porady lekarskiej, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Sprawdź także ten artykuł: Co pomaga na zgagę? Oto najlepsze domowe sposoby na zgagę.

Co jeszcze, prócz sody, może nam pomóc złagodzić objawy zgagi i pieczenia:

  • wypicie mleka zwierzęcego lub roślinnego, kefiru, maślanki,
  • zjedzenie kilku migdałów,
  • herbaty ziołowe, szczególnie melisa, nagietek, rumianek,
  • banany,
  • zjedzenie łyżeczki musztardy,
  • napar z imbiru,
  • kleik z siemienia lnianego.

ikona podziel się Przekaż dalej