Zastosowanie sody oczyszczonej w gospodarstwie domowym – warto wiedzieć

Soda oczyszczona to produkt, który znaleźć można prawie w każdej kuchni, a jednocześnie trudno o środek o tak szerokim zastosowaniu. Z jednej strony bez sody spożywczej nie może się obyć wiele wypieków, a z drugiej jej właściwości sprawiają, że używa się jej także przy sprzątaniu. Do czego zatem nadaje się soda? Pewne jest, że z nią sprzątanie łazienki i sprzątanie kuchni stanie się o wiele łatwiejsze, a drogie środki chemiczne okażą się zbędne.

Zastosowanie sody do gotowanie jest szersze niż tylko zastępowanie nią proszku do pieczenia. Świetnie nadaje się do moczenia ryb w roztworze sody z wodą, aby poprawić jej smak (w proporcjach 1 łyżka sody na dwie szklanki wody) czy też do zmiękczania mięsa przed obróbką termiczną.

Roztwór sody jest niezastąpiony w kuchni także w przypadku sprzątania. Działanie sody w tym zakresie jest tak samo skuteczne, jak czyszczenie octem. Warto zatem poznać domowe sposoby użycia tego popularnego białego proszku.

Soda oczyszczona a sprzątanie kuchni – właściwości i zastosowanie

Działanie sody spożywczej jest niezastąpione przy usuwaniu tłuszczu i spalenizny. Wystarczy przygotować roztwór z płynu do naczyń i sody. Powstają gęstą papkę nakładamy na miejsca, w których występuje zaschnięty tłuszcz czy przypalony brud. Po kilkunastu minutach garnek czy kuchenkę wystarczy umyć i o plamach możemy zapomnieć. W przypadku przypalonego garnka warto dodatkowo zastosować czyszczenie octem, czyli do naczynia wlewamy kilka łyżek octu i dodajemy kilka łyżek sody, a po upływie 20-30 minut myjemy jak zazwyczaj.

Właściwości sody oczyszczonej sprawiają, że świetnie nadaje się także do czyszczenia sprzętów AGD, jak mikrofalówka czy piekarnik. Odrobinę proszku nasypujemy na gąbkę i czyścimy, a następnie wycieramy do sucha. Jeśli zabrudzenia w piekarniku nie poddają się temu procesowi, można sodą spryskać wodą i pozostawić na noc, a rano umyć na mokro.

Ponieważ soda oczyszczona świetnie neutralizuje zapachy, warto zastosować ją także do czyszczenia deski do krojenia. Deskę po umyciu posypujemy proszkiem i pozostawiamy na niespełna kwadrans, po czym ponownie myjemy i gotowe! Soda oczyszczona doskonale usunie także osad z kawy lub herbaty.

Skoro już o usuwaniu przykrych zapachów mowa, sodą można usunąć także brzydką woń z lodówki czy zmywarki. Papkę z proszku i wody umieszczamy na podstawce w wnętrzu sprzętu AGD aż do usunięcia zapachu. W przypadku zmywarki należy pamiętać, by usunąć specyfik przed użyciem.

Soda oczyszczona a sprzątanie łazienki – właściwości i zastosowanie

Jak soda oczyszczona sprawdza się, jeśli chodzi o sprzątanie łazienki? Podobnie jak w kuchnie znajduje w tym pomieszczeniu szereg zastosowań. Nadaje się na przykład do czyszczenia kafelków, które wystarczy tylko posypać proszkiem i umyć gąbką. Soda jest także niezastąpiona przy czyszczeniu osadu z kamienia, a w połączeniu z octem tworzy duet doskonały. Aby wyczyścić kabinę prysznicową czy baterię, spryskaj te elementy roztworem wody z octem, a następnie wyczyść gąbką posypaną sodą. Po tym zabiegu wystarczy tylko spłukać wszystko obficie wodą, by pozbyć się pozostałości zapachu octu, który na szczęście częściowo jest neutralizowany przez sodę.

Skoro o zapachach mowa, smród z odpływów czy toalety pomoże usunąć pół szklanki sody. Po wsypaniu jej do odpowiedniego odpływu, zalewamy do obficie gorącą wodą. Jeśli już jesteśmy przy toalecie, sodą można skutecznie usunąć zacieki powstałe w sedesie. Zasypujemy wc białym proszkiem, a następnie czyścimy jak zazwyczaj szczotką.

Soda spożywcza doskonale nadaje się także do czyszczenia fug – zarówno w kuchni, jak i w łazience. Do białego proszku dodajemy nieco wody – tak, by powstała papka, którą następnie nakładamy obficie na przestrzenie między płytkami. Po kilkunastu minutach czyścimy fugi szczotką i spłukujemy wodą.

Jeśli szukasz innych zastosowań sody do czyszczenia, całe mnóstwo inspiracji znajdziesz wśród artykułów na tej stronie.